بلاتر به بکن‌بائر: جایگزینی برای 'تراژدی' پنالتی پیشنهاد کنید

فینال لیگ قهرمانان اروپا حق نشر عکس Getty
Image caption بایرن مونیخ در بازی پایانی لیگ قهرمانان اروپا در ضربات پنالتی مغلوب چلسی شد

رئیس فیفا از فرانتس بکن‌بائر، رئیس افتخاری باشگاه بایرن مونیخ، خواسته که روشی جایگزین برای "تراژدی" پنالتی آخر بازی بیابد.

بکن‌بائر رئیس کارگروه فوتبال ۲۰۱۴ فیفا (فوتبال تسک فورس ۲۰۱۴) است که وظیفه آن ارائه پیشنهاد برای تغییر قوانین فوتبال است.

سپ بلاتر گفت: " فوتبال وقتی به ضربات پنالتی می‌کشد می‌تواند تبدیل به تراژدی شود. شاید بکن‌بائر و گروهش راه‌حلی برای این مسئله بیابد، البته نه لزوما برای امروز بلکه برای آینده".

آخرین مسابقه مهمی که تکلیفش در ضربات پنالتی مشخص شد، فینال لیگ قهرمانان اروپا در ۱۹ مه ۲۰۱۲ بود. در آن بازی و در اتفاقی نادر در تاریخ رویارویی تیم‌های آلمانی و انگلیسی، بایرن مونیخ با وجود اینکه در وقت قانونی و اضافه بر بازی تسلط داشت، در ضربات پنالتی مغلوب چلسی شد و قهرمانی را واگذار کرد.

این دهمین بار بود که قهرمان یک جام باشگاهی اروپایی در ضربات پنالتی تعیین می‌شد.

در جام ملت‌های آفریقا هم زامبیا در ضربات پنالتی ساحل عاج را شکست داد و قهرمان شد. فینال جام جهانی هم تاکنون دو بار به ضربات پنالتی کشیده است. برزیل در سال ۱۹۹۴ در ضربات پنالتی ایتالیا را برد و ایتالیا هم در جام جهانی ۲۰۰۶ در ضربات پنالتی فرانسه را شکست داد و قهرمان شد.

سپ بلاتر، رئیس سوئیسی فیفا، که روز جمعه (۲۵ مه) در کنگره فیفا صحبت می‌کرد برای نمونه به "تراژدی" پیروزی ایتالیا در ضربات پنالتی در جام جهانی ۲۰۰۶ اشاره کرد.

تکنولوژی خط دروازه

فیفا درباره استفاده از تکنولوژی خط دروازه هم اعلام کرده که این امکان روز ۵ ژوئیه در شهر زوریخ به کار گرفته خواهد شد.

تکنولوژی چشم شاهین ( هاوک-آی) با استفاده از دوربین‌های متعدد عبور توپ از خط دروازه را تشخیص می‌‎دهد. این تکنولوژی را شرکتهای مستقل در بازی دوستانه انگلستان و بلژیک (دوم ژوئن) در ورزشگاه ومبلی آزمایش خواهند کرد.

البته اطلاعاتی که این تکنولوژی فراهم خواهد کرد در اختیار مسئولان رسمی برگزاری این مسابقه قرار نخواهد کرد و تاثیری هم در تصمیم‌گیری داوران این دیدار نخواهد داشت.

مطالب مرتبط