خداحافظی گواردیولا با فتح چهاردهمین جام

گواردیولا حق نشر عکس Reuters
Image caption گواردیولا مربیگری در بارسلونا را با فتح جام کوپا دل ری شروع کرد و با قهرمانی مجدد در همان جام به پایان برد

پپ گواردیولا با کسب ۱۴ جام قهرمانی، به چهار سال حضور چشمگیر خود روی نیمکت مربیگری بارسلونا پایان داد.

بارسلونا جمعه شب (۲۵ مه) با پیروزی سه بر صفر مقابل اتلتیک بیلبائو برای دومین بار در دوره سرمربیگری گواردیولا قهرمان جام حذفی اسپانیا (کوپا دل ری) شد.

گل‌های پدرو رودریگز (۳ و ۲۵) و لئو مسی (۲۰) برتری کاتالانها را به حریف ناکام دیکته کرد. گواردیولا نخستین قهرمانی خود با بارسلونا را هم سه سال قبل با پیروزی ۴ بر یک در فینال کوپا دل ری و مقابل بیلبائو بدست آورده بود: "من با حسی خوب باشگاه را ترک می‌کنم. احساس می‌کنم چیزهای خوبی از خودم به جا گذاشتم. فعلا می‌خواهم کمی استراحت کنم و خودم را برای یک چالش دیگر در آینده آماده کنم".

گواردیولای ۴۱ ساله موفق‌ترین مربی تاریخ باشگاه بارسلونا محسوب می‌شود، هر چند که تیم او در این فصل نتوانست از عناوین قهرمانی خود در لیگ اسپانیا و لیگ قهرمانان اروپا دفاع کند. بسیاری ناکامی بارسلونا در اسپانیا و اروپا را دلیلی بر پایان دوران شکوه بارسلونا می‌دانند اما گواردیولا نظر دیگری دارد: "ما سال خیلی خوبی داشتیم. ما چهار تا عنوان قهرمانی کسب کردیم. از نظر کیفی، بارسلونا امسال از سال‌های پیش هم بهتر بود. ما مفاهیم تازه‌ای را در فوتبال ارائه کردیم. من خوشحالم که فصل را با این قهرمانی به پایان بردیم".

گواردیولا ماه گذشته (آوریل ۲۰۱۲) پس از حذف از لیگ قهرمانان اروپا و شکست مقابل رئال مادرید در ورزشگاه خانگی، اعلام کرد که در پایان فصل از سرمربیگری بارسلونا کناره‌گیری خواهد کرد تا مدتی را استراحت کند.

حق نشر عکس Getty
Image caption گواردیولا: مسی بهترین بازیکنی است که من دیده‌ام

بازیکن پیشین تیم ملی اسپانیا که حالا سکان هدایت بارسلونا را به دستیارش تیتو ویلانوا واگذار می‌کند، گفته که مدتی از فوتبال به دور خواهد بود: "در آینده به مربیگری بازخواهم گشت و به تیمی ملحق خواهم شد که بیشتر وسوسه‌ام کند".

'مسی؛ بهترین بازیکنی که دیده‌ام'

گواردیولا همواره از مسی به عنوان بازیکنی بزرگ یاد کرده و نقش او را در موفقیت‌های چند سال اخیر بارسلونا تعیین کننده دانسته است: "مربیگری مسی برای من افتخار بزرگی بوده است. او بهترین بازیکنی است که من دیده‌ام و احتمالا از مسی بهتر را نخواهم دید. مسی با توجه به سن و روحیه جنگندگی‌‌اش، سال‌ها برای این باشگاه بزرگ سرمایه خواهد بود. ما بدون مسی می‌توانستیم چند جام ببریم اما نمی‌توانستیم ۱۴ قهرمانی را از ۱۹ عنوان ممکن کسب کنیم".

مسی نیز که در این فصل با زدن ۷۳ گل چندین رکورد را شکسته همواره از گواردیولا به عنوان دلیل اصلی موفقیت‌های بارسلونا نام برده است. در میان ستاره‌های بارسلونا، مسی تنها بازیکنی بود که به دلیل ناراحتی زیاد، در کنفرانس مطبوعاتی گواردیولا برای اعلام جدا شدنش از باشگاه شرکت نکرد.

مطالب مرتبط