افزایش نگرانی‌ها از رفتارهای نژادپرستانه در یورو ۲۰۱۲

تماشاگران اوکراینی در شهر خارکف
Image caption ماه پیش تماشاگران طرفدار متالیست خارکف به نشانه حمایت از تیمشان سلام نازی دادند

سول کمبل، مدافع سابق تیم ملی انگلستان، با انتقاد از اعطای میزبانی جام ملت‌های اروپا (یورو ۲۰۱۲) به اوکراین و لهستان، به هواداران تیم ملی کشورش توصیه کرد برای تماشای بازی‌ها به این کشورها سفر نکنند.

کمبل ۳۷ ساله که بعد از یک سال بدون باشگاه ماندن، در پایان فصل اخیر، با دنیای فوتبال خداحافظی کرد، به برنامه پانورامای بی‌بی‌سی گفت که به‌ دلیل نژادپرستی و خشونت ریشه‌دار در بین تماشاگران اوکراینی و لهستانی، میزبانی یورو ۲۰۱۲ نباید به این دو کشور واگذار می‌شد.

کمبل که سابقه بستن بازوبند تیم ملی انگلستان را هم دارد، در گفتگو با پانوراما خطاب به هواداران انگلیسی گفت: "همین‌جا بمانید و از تلویزیون بازی‌ها را تماشا کنید. اصلا چنین ریسکی نکنید، چون ممکن است در تابوت به خانه برگردید."

اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) می‌گوید اعطای میزبانی یورو ۲۰۱۲ به لهستان و اوکراین قرار بود فرصتی برای این دو کشور ایجاد کند تا برخی مشکلات اجتماعی، نظیر نژاد پرستی، را برطرف کنند و چهره خود را بهبود بخشند.

اما برنامه پانوراما که به‌مدت یک ماه مشغول فیلمبرداری از مسابقات دو کشور میزبان یورو ۲۰۱۲ بوده، شاهد سلام‌ نازی تماشاگران، و توهین آنها به بازیکنان سیاه‌پوست، و همچنین حملات فیزیکی به گروهی از دانشجویان آسیایی تبار بوده‌است.

یوفا می‌گوید در تلاش است امنیت تیم‌های حاضر در یورو ۲۰۱۲ را تأمین کند و صحنه‌هایی که بی‌بی‌سی از آنها فیلم گرفته به مسابقات داخلی اوکراین مربوط می‌شود، که در حوزه اختیار این نهاد نیست.

صحنه‌های مورد بحث ۱۴ آوریل گذشته (۲۷ فروردین) در بازی متالیست خارکف با یکی از رقیبان داخلی گرفته شده و در آنها حدود ۲ هزار تماشاچی به نشانه حمایت از تیمشان سلام نازی می‌دهند.

اما سرهنگ ولادیمیر کاوریگین، رئیس پلیس محلی، می‌گوید حرکت تماشاگران طرفدار متالیست خارکف سلام نازی نبوده، و آنها صرفا به تماشاچیان حریف اشاره می‌کرده‌اند تا توجه آنها را به‌خودشان جلب کنند.

این در حالیست که دو هفته بعد از این حادثه، برخی تماشاگران متالیست به گروه کوچکی از هواداران خودی حمله کردند.

تماشاچیانی که مورد حمله قرار گرفتند دانشجویان هندی بودند که در اوکراین تحصیل می‌کنند.

دولت بریتانیا به هواداران رنگین‌پوست تیم ملی انگلستان توصیه کرده در صورت سفر به اوکراین برای تماشای یورو ۲۰۱۲، مواظب حملاتی باشند که ممکن است با انگیزه‌های نژادی انجام شوند.

گفته می‌شود خانواده‌های تئو ولکات و الکس آکسلید- چمبرلین، دو بازیکن ملی‌پوش آرسنال، که در یورو ۲۰۱۲همراه تیم ملی انگلستان خواهند بود، به‌خاطر ترس از حملات نژاد پرستانه به تماشای یورو ۲۰۱۲ نخواهند رفت.

مطالب مرتبط