جام ملت‌های اروپا: نمایه تیم ملی انگلستان

حق نشر عکس Getty
Image caption هواداران انگلیسی به ناکامی های انگلستان عادت کرده اند؟

چگونه به بازی ها راه یافتند

در گروه نسبتا آسانی قرار داشتند. دو بازی نخست را مقابل سوئیس و بلغارستان با نتیجه پرگل بردند و در ادامه هرچند سه تساوی داشتند، اما چندان دچار دشواری نشدند و توانستند به راحتی غیبت در دوره پیشین را جبران کنند. حریف اصلی شان مونته نگرو محسوب می شد که در هر دو بازی با آنها مساوی کردند.

بهترین نمایش اروپایی

تا پیش از این هفت بار در بازی ها حضور داشته اند. بهترین نتیجه را در سال ۱۹۶۸ گرفتند که به مقام سوم رسیدند.

در سال ۱۹۹۶ هم که میزبان بازی ها بودند توانستند به نیمه نهایی راه یابند. اما در یک بازی پر هیجان پس از ۱۲۰ دقیقه مقابل آلمان به متوقف شدند. سرنوشت تیم برنده را ضربات پنالتی مشخص کرد. دو تیم شانه به شانه در رقابت بودند تا اینکه ضربه پنالتی گرت ساوتگیت گل نشد و باز هم انگلستان از رسیدن به فینال یک تورنمنت بزرگ باز ماند.

در آن بازی ها آلن شیرر با ۵ گل بهترین گلزن مسابقات شد.

مربی

هفته ها پس از استعفای فابیو کاپلو که از موفق ترین مربیان تاریخ فوتبال انگلستان بود، هنوز مربی جدیدی انتخاب نشده بود. در حالیکه بسیاری هری ردنپ، مربی تاتنهام را جایگزین کاپلو می دانستند، کمتر از چهل روز مانده به آغاز بازی ها، در یک تصمیم غافلگیر کننده روی هاجسون، مربی وست برام، هدایت تیم را برعهده گرفت.

این مربی ۶۲ ساله در فرصت کمی که داشت، دو تغییر اصلی در ترکیب تیم کاپلو داد: ۱- خط زدن نام ریو فردیناند، مدافع منچستر یونایتد و ۲- سپردن بازوبند کاپیتانی به استیون جرارد، هافبک لیورپول.

تجربه مربی گری در یک تورنمنت بزرگ بین المللی (هدایت تیم سوئیس در جام جهانی ۱۹۹۴) یکی از فاکتور های انتخاب او برای مربیگری تیم ملی انگلستان بود. فاکتوری که خیلی از نامزدهای این شغل فاقد آن بودند.

ستاره

محرومیت وین رونی در دو بازی نخست انگلستان این شانس را به استیون جرارد می دهد که ستاره تیم انگلستان شناخته شود. او متعلق به "نسل طلایی" انگلستان است. او همچنان یکی از بهترین هافبک های جهان است و هاجسون به راحتی می تواند فرماندهی میدان را به او بسپارد.

بازیکن افسانه ای

بابی چارلتون، بازیکن تیم افسانه ای انگلستان که توانستند در سال ۱۹۶۶ تاریخ ساز شوند و جام جهانی را در خانه نگه دارند. با وجود گلزنانی چون گری لینه کر، آلن شیرر و مایکل اوون در تیم های بعدی انگلستان، رکورد او با ۴۹ گل زده به عنوان برترین گلزن تاریخ فوتبال انگلستان پس از بیش از ۴۰ سال هنوز دست نخورده باقی مانده است.

چارلتون با ۱۰۶ بازی ملی پس از پیتر شیلتون، دیوید بکام و بابی مور، بیشترین بازی ملی را در کارنامه خود دارد. او همچنین با ۲۴۹ گل زده بهترین گلزن تاریخ باشگاه منچستر یونایتد نیز هست و بعید به نظر می رسد که بزودی این رکورد شکسته شود.

تنها رقیبی که همچنان بازی می کند و شاید بتواند روزی خطری برای رکورد او محسوب شود، وین رونی است که تاکنون ۱۸۱ گل برای یونایتد به ثمر رسانده است.

سابقه در جام جهانی

در ۱۳ دوره جام جهانی حضور داشتند. با اینکه خود را مبدع فوتبال مدرن می دانند، اما فقط در سال ۱۹۶۶ که میزبان بازی ها بودند به قهرمانی دست یافتند. تنها باری که در ۱۲ دوره دیگر توانستد تا یک قدمی فینال برسند، سال ۱۹۹۰ بود که تا نمیه نهایی صعود کردند اما مغلوب آلمان شدند که در آن سال قهرمان جهان شد و انگلستان پس از شکست از ایتالیا، میزبان بازی ها در بازی رده بندی به مقام سوم دست یافت.

مشهورترین محصولی که صادر کرده اند

اگر از رولزرویس، جگوار و مینی ماینر و ده ها محصول صنعتی قدیمی دیگر انگلیسی که بسیاری شان دیگر انگلیسی نیستند، بگذریم، موسیقی پاپ و راک مشهورترین محصول صادراتی انگلستان در چند دهه گذشته است. از بیتل ها و رولینگ و استونز و پینک فلوید گرفته تا برندگان برنامه هایی مانند ایکس فاکتور.

به این فهرست باید التون جان، جورج مایکل و بسیاری دیگر از بزرگترین ستاره های موسیقی پاپ و راک در دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی را اضافه کرد.