جام ملت‌های اروپا: نمایه تیم ملی ایتالیا

کاسانو، بالوتلی و بوفون حق نشر عکس Reuters
Image caption آیا ایتالیا می‌تواند موفقیت‌هایش در جام‌های جهانی را در اروپا هم تکرار کند؟

چگونه به بازی ها راه یافتند

با آنکه در گروه شش تیمی قرار داشتند، چون حریفان چندان قدرتمندی پیش رو نداشتند مشکل زیادی برای صعود نداشتند. از مجموع ده بازی فقط دو بازی مقابل صربستان و ایرلند شمالی را مساوی کردند و با ۲۶ امتیاز (۱۰ امتیاز بیشتر از تیم دوم) به مرحله نهایی راه یافتند.

پیروزی ۵ بر صفر مقابل جزایر فارو بهترین نتیجه ای بود که در ۱۷ سال گذشته به دست آورده‌اند.

بهترین نمایش اروپایی

برخلاف سابقه خیره کننده شان در جام جهانی، در جام ملت ها با توجه به اسم و رسم شان چندان درخشان نبوده اند و از نظر افتخار آفرینی پائین تر از کشورهایی چون آلمان، اسپانیا، فرانسه و شوروی سابق قرار دارند.

فقط یک بار آن هم ۴۴ سال پیش به قهرمانی رسیدند. پس از آن فقط یک بار دیگر به فینال راه یافتند (۲۰۰۰) که در مقابل رقیب سنتی شان فرانسه قرار گرفتند و تا یک قدمی قهرمانی پیش رفتند. اما گلی که ویلتور، مهاجم فرانسه در آخرین لحظات وارد دروازه ایتالیا کرد، کار را به وقت اضافه کشاند. تره‌زه‌گه در وقت اضافه گل برتری را به ثمر رساند و تلاش ایتالیا برای رسیدن به جمع چهار تیم پرافتخار جام ملت های اروپا بی ثمر ماند.

مربی

چزاره پراندلی – پس از پنج فصل نسبتا موفقیت با فیورنتینا، در پی نمایش فاجعه بار ایتالیا در جام جهانی ۲۰۱۰، جایگزین مارچلو لیپی شد.

پراندلی پس از ورودش دوباره آنتونیو کاسانو را به تیم فراخواند و با میدان دادن به جوان هایی چون ریکاردو مونتولیو و سباستین جووینکو دست به جوانگرایی زد.

یکی از نکات مثبتی که درباره او گفته می شود، بهبود جو حاکم در اردوهای تمرینی و همینطور کاهش رویارویی میان رسانه ها و تیم بوده است.

این مربی ۵۷ ساله که پیش از این سابقه مربی گری در سطح ملی نداشت، بزرگترین افتخارش در سطح باشگاهی به قهرمانی رساندن تیم ورونا در سری ب ایتالیا بوده است.

ستاره

آنتونیو کاسانو - بازیکنی که چندان محبوب لیپی نبود، اما پراندلی بلافاصله پس از انتخابش به عنوان مربی ایتالیا او را دوباره به تیم دعوت کرد.

کاسانو اطمینان کامل پراندلی را به خوبی پاسخ داد؛ ۶ گل زده و به دست آوردن عنوان بهترین گلزن گروه C در مرحله انتخابی.

بازیکن افسانه‌ای

دینو زوف، دروازه بانی که با تیم ایتالیا به همه افتخاراتی که یک بازیکن آرزو دارد رسیده است. او که از سال ۱۹۶۸ تا ۱۹۸۳ سنگربان تیم ملی ایتالیا بوده است. در سال ۱۹۶۸ همراه با ایتالیا قهرمان اروپا شد و در سال ۱۹۸۲ که بازوبند کاپیتانی را بر بازو داشت، با این تیم قهرمان جام جهانی شد.

زوف که به عنوان یکی از بهترین دروازه بانان تاریخ فوتبال جهان شناخته می شود، مسن ترین بازیکن تاریخ جام جهانی بوده که جام قهرمانی را بالای سر برده است.

او همچنین رکورد بیشترین زمان بسته نگه داشتن دروازه اش در بازی های ملی را داراست.

زوف برای تیم یوونتوس ۳۳۰ بار به میدان رفت و چندین بار با این تیم به قهرمانی سری آ رسید. او یک بار به عنوان بازیکن و یک بار به عنوان مربی با یوونتوس به قهرمانی جام یوفا دست یافته است.

سابقه در جام جهانی

پس از برزیل پرافتخارترین تیم جهان هستند. فقط در در دوره (۱۹۳۰ و ۱۹۵۸) حضور نداشته اند. کارنامه پربارشان شامل ۴ قهرمانی، ۲ بار نایب قهرمانی و یک مقام سومی و یک مقام چهارمی است.

آخرین بار در سال ۲۰۰۲ در آلمان با شکست دادن فرانسه به قهرمانی رسیدند. اما بدترین نتیجه شان دوره پیش بود که به عنوان مدافع عنوان قهرمانی در مرحله گروهی حذف شدند.

مشهورترین محصولی که صادر کرده اند

کارلا برونی، همسر رئیس جمهور سابق فرانسه در خانواده ثروتمندی در شهر تورین ایتالیا به دنیا آمده است. در دهه ۱۹۷۰ با افزایش تهدید گروه کمونیستی بریگاد سرخ به آدم ربایی اعضای خانواده های متمول و سرشناس، خانواده او به فرانسه مهاحرت کردند.

برونی بخش از شهرتش را به عنوان مدل، خواننده و بازیگر به دست آورده است اما شاید شهرت جهانی اش مدیون ازدواج او با نیکلا سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه باشد.