جام ملت‌های اروپا: نمایه تیم ملی کرواسی

حق نشر عکس AP
Image caption به دست آوردن مقام سوم در جام جهانی فرانسه بزرگترین موفقیت بین المللی کرواسی بوده است

چگونه به بازی ها راه یافتند

در گروه خودشان پس از یونان و بالاتر از اسرائیل در رده دوم قرار گرفتند و در مرحله پلی اف مقابل ترکیه قرار گرفتند.

در بازی خانگی ترکیه را ۳ بر صفر شکست دادند و در بازی برگشت مساوی کردند و به مرحله نهایی راه یافتند. هفت برد، دو شکست و یک تساوی و ۲۲ امتیاز حاصل کار آنها در گروه F بود.

بهترین نمایش اروپایی

پس از استقلال از یوگسلاوی اولین بار در سال ۱۹۹۶ به بازیها راه یافتند. آغازی توفانی داشتند، ترکیه و دانمارک را شکست دادند و به یک چهارم نهایی رسیدند.

در این مرحله مغلوب آلمان، قهرمان آن دوره شدند. دو بار دیگر در جام ملت های اروپا حضور داشت ولی موفقیت چشمگیری نداشتند.

مربی

اسلاون بیلیچ- بازیکن سابق وستهم و و اورتون، مهارتهای دیگری هم دارد: وکیل است، به پنج زبان صحبت می کند و در یک گروه هوی متال گیتار می نوازد.

پس از دو سال موفق که مربی تیم زیر ۲۱ سال کرواسی بود، در ژوئیه ۲۰۰۶ سرمربی تیم بزرگسالان شد که از آن زمان نتایج خوبی بدست آورده است و شاید بزرگترین موفقیت او در این شش سال این بوده که کرواسی در رده بندی فیفا همواره در بین ده تیم برتر جهان قرار داشته است.

قرار است پس از پایان قراردادش در این تابستان مربی گری لکوموتیو مسکو را در دست گیرد، هرچند خود عاشق مربی گری در انگلستان است.

ستاره

لوکا مودریچ یکی از بهترین هافبک‌های لیگ برتر و شاید بتوان گفت جهان است. سال گذشته تانتهام تلاش زیادی کرد که تا این بازیکن به چلسی نرود.

این بازیکن ۲۶ ساله که از ۱۵ سالگی در رده های مختلف سنی عضو تیم ملی کرواسی بوده در ۵۴ بازی در رده بزرگسالان برای کرواسی به میدان رفته است.

او برای نمایش درخشانش در دوره گذشته در پایان بازی های در تیم منتخب یوفا جای گرفت.

بازیکن افسانه ای

بدون شک کسی جز داوور شوکر نیست. با آنکه او فقط ۳ گل در جام ۱۹۹۶ زد، اما گل او به پیتر اشمایکل در بازی با دانمارک، مدافع عنوان قهرمانی در آن دوره، به یاد ماندنی است.

این بازی‌ها آغازی بود برای موفقِتهای بعدی. یعنی زدن ۶ گل و به دست آوردن کفش طلایی در جام جهانی ۱۹۹۸ و نقش برجسته ای که در رساندن کرواسی به مقام سوم جام بازی کرد.

او با ۴۵ گل زده بهترین گلزن تاریخ فوتبال کرواسی است.

سابقه در جام جهانی

برای تیمی که برای اولین بار در جام جهانی شرکت کند، بتواند قهرمان اروپا (آلمان) را با نتیجه ۳ بر صفر حذف کند، تا یک قدمی فینال صعود کند و در رده بندی هلند را شکست دهد و سوم شود، "شگفتی ساز" عنوان کمی است.

آنها فقط مغلوب فرانسه قهرمان آن دوره شدند که از امتیاز میزبانی بهره می برد. بخش عمده ای از این معجزه با جادوگری داوور شوکر رخ داد که با شش گل زده در صدر جدول بهترین گلزنان جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه ایستاد.

مشهورترین محصولی که صادر کرده اند

تکه پارچه ای که امروزه اغلب مردان دنیا در لباس های رسمی شان به گردن می آویزند نام خود را از کروات (متعلق به کرواسی) گرفته است. کراوات که نخستین بار در زمان لوئی سیزدهم در قرن هفدهم در فرانسه رسمیت پیدا کرد، پیش از آن بخشی از لباس رسمی نظامیان کروات بود.