جام ملت‌های اروپا: نمایه تیم ملی هلند

حق نشر عکس AP

چگونه به بازی‌ها راه یافتند

دردسر چندانی برای صعود نداشتند. ۹ بازی را برده بودند و صعودشان قطعی شده بود. در بازی آخر مقابل رقیب اصلی شان در گروه E، سوئد قرار گرفتند که ۳ بر ۲ بازی را واگذار کردند. این نتیجه تغییری در سرنوشت هلند نداد، اما کمک کرد که سوئد به عنوان بهترین تیم دوم مرحله گروهی مستقیما به بازی ها راه یابد.

پیروزی یازده بر صفر هلند مقابل سن مارینو، پرگل ترین بازی مرحله مقدماتی بود.

بهترین نمایش اروپایی

قهرمانی در سال ۱۹۸۸ که نخستین قهرمانی شان در یک تورنمنت بزرگ بین المللی بود. هیچ تیمی نتوانست مقابل بازی توفانی هلند با بازیکنانی چون فان باستن، فرانک ریکارد، رود گولیت و رونالد کومان تاب بیاورد. آلمان غربی را در نیمه نهایی و شوروی را در فینال شکست دادند.

از آن پس در همه دوره ها حضور داشتند که سه بار در نیمه نهایی و دو بار در یک چهارم نهایی حذف شدند.

مربی

برت فان مارویک- پس از جام ملت های اروپا در سال ۲۰۰۸ جایگزین مارکو فان باستن شد. در اوایل چندان محبوب نبود، اما با رساندن هلند به جام جهانی ۲۰۱۰ و متعاقب آن به فینال رساندن تیم در آن مسابقات، او به چهره ای محبوب در بین هواداران هلندی تبدیل شد.

با ابن حال هنوز انتقادهای زیادی پس از بازی فینال با اسپانیا به او می شد، از جمله یوهان کرویف، کاپیتان سابق هلند، بازی این تیم در فینال را "ضد فوتبال" خواند.

بزرگترین موفقیت این مربی ۶۰ ساله تا پیش از جام جهانی ۲۰۱۰ به قهرمانی رساندن باشگاه فاینورد در جام یوفا در سال ۲۰۰۸ است. او تا سال آینده با هلند قرارداد دارد.

ستاره

در سیستم فعلی هلند(۴-۲-۳-۱) در جلوی خط حمله جای برای یک مهاجم نفر هست، اما برت فان مارویک، مربی هلند برای آن پست دو ستاره در اختیار دارد. رابین فان پرسی، بهترین گلزن فصل پیش لیگ برتر انگلستان و کلاس یان هونتلار، بهترین گلزن بازی های مقدماتی.

بسیار سخت که یکی از این دو را هنگام آغاز بازی بر روی نیمکت نشاند. ولی به نظر می آید شانس فان هونتلار، بازیکن سابق رئال و فعلی شالکه با توجه به نمایش درخشانش در بازی های ملی شانس بیشتری نسبت به فان پرسی داشته باشد.

هونتلار ۲۸ ساله در ۸ بازی مقدماتی ۱۲ گل به ثمر رساند و عنوان بهترین گلزن مرحله مقدماتی جام ملتهای اروپای ۲۰۱۲ را به دست آورد.

بازیکن افسانه ای

مارکو فان باستن. بازیکنی که در سالی که هلند قهرمان اروپا شد (۱۹۸۸) در مقابل انگلستان سه گل زد. گل پیروزی بر آلمان را به ثمر رساند و در بازی فینال در مقابل شوروی یکی از بهترین گلهای تاریخ بازی ها را به ثمر رساند و با پنج گل آقای گل مسابقات شد، هر چند او نتوانست در سال های بعد به عنوان چنین موفقیتی را تکرار کند.

سابقه در جام جهانی

فینالیست ناکام؛ سه بار به فینال رقابت ها رسیدند (۱۹۷۴، ۱۹۷۸ و ۲۰۱۰) و در هر سه بازی شکست خوردند.

آخرین بار مقابل اسپانیا در فینال قرار گرفتند که نتواستند از پس آنها برآیند. در حال حاضر عنوان نایب قهرمانی جهان را در اختیار دارند.

مهمترین محصولی که صادر کرده اند

بیگ برادر – برنامه تلویزیونی مشهوری که در بسیاری از کشورهای جهان ساخته می شود و تماشاگران فراوانی دارد، نخستین بار در هلند ساخته شده است.

این محصول هلندی که نخستین بار در سال ۱۹۹۷ پخش شد در سال های اخیر به ده ها کشور جهان صادر شده است.