جام ملت‌های اروپا: نمایه تیم ملی ایرلند

حق نشر عکس Getty

چگونه به بازی ها راه یافتند

تنها تیم دسته سه رده بندی اروپا در مرحله مقدماتی که توانست به مرحله نهایی صعود کند.

در گروه B نمایش نسبتا خوبی داشتند. دو تساوی مقابل اسلواکی باعث شد که امتیاز زیادی نسبت به روسیه، رقیب اصلی شان از دست بدهند و به عنوان تیم دوم گروه مجبور شدند از مرحله پلی آف عبور کنند.

با این حال در بازی پلی آف پیروزی پر گلی که در خانه استونی داشتند، خیال شان را از بابت صعود راحت کرد و تساوی در ایرلند در بازی برگشت دردسری برای صعودشان به وجود نیاورد.

بهترین نمایش اروپایی

حضور چندان درخشانی در اروپا نداشته اند، فقط یک بار دیگر در سال ۱۹۸۸ در بازی ها حضور داشتند که در مرحله گروهی با شکست مقابل هلند (قهرمان جام) و تساوی مقابل روسیه (نایب قهرمان) حذف شدند. اما می توانند افتخار کنند که در آن دوره انگلستان را شکست دادند و به نوعی باعث حذف رقیب سنتی شان شدند.

مربی

جیووانی تراپاتونی - روش مربی گری این مربی ۷۳ ساله ایتالیایی شاید همه را راضی نکند، اما با توجه به وضعیت ایرلند در رده بندی اروپا نشان داده که موثر بوده است و توانسته این تیم را پس از ۲۴ سال به جمع شانزده تیم شرکت کننده برساند.

تراپاتونی گفته که ایرلند امسال مانند یونان ۲۰۰۴ معجزه آفرین خواهد شد. ادعای بزرگی است اما چه کسی باور می کرد که یونان که شانسش برای قهرمانی یک به صد بود، قهرمان شود.

تراپاتونی ۳۷ سال پیش مربی گری را آغاز کرد، یعنی زمانی که هیچکدام از بازیکنان تیم ملی ایرلند به دنیا نیامده بودند. افتخارآفرینی او در تیم هایی چون آث میلان، اینترمیلان، یوونتوس، بایرن مونیخ و بنفیکا شاید بتواند پشتوانه ای شود برای بزرگترین موفقیت بین المللی ایرلند.

ستاره

رابی کین – یک دهه پیش در جام جهانی ۲۰۰۲، آخرین تورنمنت بزرگی که ایرلند حضور داشت، بهترین گلزن تیم شد.

کاپیتان ۳۱ ساله ایرلند با ۵۰ گل زده ملی رکوددار بیشترین گل زده تاریخ فوتبال این کشور است و با تیم زیر ۱۸ سال ایرلند به عنوان قهرمانی اروپا در سال ۱۹۹۸ دست یافت.

رابی کین که زمانی یکی از بهترین بازیکنان لیگ برتر انگلستان بود، اکنون برای لس آنجلس گالکسی بازی می کند.

بازیکن افسانه ای

روی کین – هر چند در این قسمت نام رابی کین را هم می توان گنجاند. اما با توجه به حضور کمرنگ ایرلند در عرصه های بین المللی، شاید روی کین پرآوازه ترین ایرلندی در فوتبال جهان باشد، که بخش عمده ای از آن افتخاراتی است که با منچستر یونایتد به دست آورده است.

کاپیتان سابق منچستر یونایتد که سابقه ۷۶ بازی ملی برای ایرلند دارد ۱۲ سال برای در منچستر بود و بیش از ۳۲۰ برای شیاطین سرخ به میدان رفت.

سابقه در جام جهانی

نخستین بار در سال ۱۹۹۰ به جام جهانی راه یافتند و تواستند همان سال بهترین نمایش شان را عرضه کنند و تا یک چهارم نهایی پیش آیند.

دو بار دیگر در مرحله نهایی حضور داشتند اما هر دو بار در مرحله یک هشتم نهایی حذف شدند.

آخرین بار در سال ۲۰۰۲ با شکست تیم ایران در مجموع دو بازی در مرحله پلی آف به جام جهانی راه یافتند.

مشهورترین محصولی که صادر کرده اند

گروه راک U۲، هواپیمایی رایان ایر، آبجوی گینس و روز سن پاتریک آنقدر شهرت جهانی دارند که شاید بسیاری نمی دانند که همه از ایرلند آمده اند. به این لیست باید ۲۲ رئیس جمهور تاریخ آمریکا را اضافه کرد که ریشه ای ایرلندی دارند، از جمله جان اف کندی و رونالد ریگان.