جام ملت‌های اروپا: نمایه تیم ملی روسیه

حق نشر عکس Getty
Image caption آندره آرشاوین هنوز یکی از امیدهای اصلی روس ها به شمار می رود

چگونه به بازی ها راه یافتند

در گروه B قرار داشتند. رقیب اصلی شان ایرلند و تا حدودی ارمنستان حساب می شد. در دو بازی مقابل ایرلند ۴ امتیاز به دست آورند. تنها باخت شان٬ شکست خانگی مقابل اسلواکی بود.

از مجموع ۱۰ بازی٬ ۷ بازی را بردند و دو بازی را مساوی کردند و توانستند به عنوان تیم اول گروه مستقیماً صعود کنند.

بهترین نمایش اروپایی

در قالب تیم شوروی قهرمان نخستین دوره بازی ها در سال ۱۹۶۰ شدند. سه بار دیگر در سالهای ۱۹۶۴، ۱۹۷۲ و ۱۹۸۸ به فینال رسیدند اما هر بار در مسابقه نهایی شکست خوردند. از زمان فروپاشی شوروی بجز یک دوره در تمام دوره ها حضور داشتند و در دوره قبلی تا نیمه نهایی بالا آمدند.

مربی

دیک ادووکات- از سال ۲۰۰۶ هدایت تیم ملی روسیه در دست هلندی ها بوده است. ابتدا گوس هیدینک و از سال ۲۰۱۰ دیک ادوکات.

ادووکات سابقه خوبی در مربی گری در سطح ملی دارد. او پیشتر با تیم های هلند٬ امارات٬ کره جنوبی و بلژیک تورنمنت های بین‌المللی را تجریه کرده است که شاید این اعتماد به نفس به کمک تیم روسیه آید.

این مربی۶۴ ساله٬ برای به قهرمانی رساندن تیم زنیت سن پترزبورگ در جام یوفا در سال ۲۰۱۰ محبوبیت ویژه ای در روسیه دارد.

ستاره

آلن زاگوئف٬ بازیکن ۲۱ ساله زسکا مسکو که در ۱۰۲ بازی ۲۶ گل برای این تیم زده است. او در فصل ۰۹-۲۰۰۸ در نخستین فصلی که برای این تیم بازی کرد٬ به عنوان بهترین بازیکن جوان لیگ برتر روسیه برگزیده شد.

این بازیکن اهل اوستیای شمالی٬ با ۴ گل زده بهترین گلزن روسیه در مرحله مقدماتی بود.

بازیکن افسانه ای

لو یاشین - تقریبا همه می‌گویند بهترین دروازه بانی که تاریخ فوتبال جهان به خود دیده است. او در نخستین دوره بازی ها که شوروی قهرمان شد و چهار سال بعد که بار دیگر شوروی فینالیست بازی‌ها بود، شرکت داشت.

در هر دو دوره شوروی بهترین تیم بازیها معرفی شد. از سال ۱۹۹۴ به بهترین دروازه بان جام جهانی، جایزه یاشین اعطا می شود.

سابقه در جام جهانی

در سال ۱۹۶۶ در قالب تیم شوروی به مقام چهارمی رسیدند. به عنوان تیم روسیه پس از فروپاشی شوروی دو بار در جام جهانی حضور داشته اند٬ اما هر دو بار در همان مرحله گروهی حذف شدند. شاید در سال ۲۰۱۸ که از امتیاز میزیانی بازی‌ها بهره می بردند٬ بتوانند ناکامی های گذشته را جبران کنند.

مشهورترین محصولی که صادر کرده اند

ودکا روسی همه جا شهرت دارد. مشروبی الکلی که سابقه تولید آن به قرن نهم میلادی باز می‌گردد و معنی آن به روسی می‌شود آب کوچک.٬ شاید به همین دلیل معروف است که روس ها مانند آب ودکا می نوشند.

هر چند روسیه اولین تولید کننده ودکاست٬ اما امروزه بسیاری از کشورها در زمینه تولید و صادرات رقیبی جدی برای این محصول اصالتا روسی محسوب می شوند.