والیبال انتخابی المپیک ۲۰۱۲؛ برتری ایران مقابل چین

تیم والیبال ایران حق نشر عکس ISNA
Image caption تیم والیبال ایران با پیروزی مقابل چین در موقعیت مناسبی برای کسب سهمیه المپیک قرار گرفته است

ایران در دومین بازی انتخابی والیبال المپیک ۲۰۱۲ لندن، چین را ۳ بر ۲ شکست داد و یک قدم مهم برای رسیدن به المپیک برداشت.

ایران اگرچه ست‌های اول و سوم را با نتایج ۲۵-۲۳ و ۳۱-۲۹ به چین واگذار کرد اما موفق شد ست های دوم، چهارم و پنجم را با نتایج ۲۱-۲۵، ۱۵-۲۵ ،۱۳-۱۵ ببرد و این دیدار حساس را به سود خود پایان دهد.

چین نزدیک‌ترین رقیب آسیایی ایران است و این پیروزی ایران را در موقعیتی بسیار مناسب برای کسب سهمیه المپیک قرار داد.

چین که در رده‌بندی جهانی دو پله بالاتر از ایران در رده دهم قرار دارد، سال گذشته در رقابت‌های جام جهانی والیبال، ایران را ۳ بر صفر برده بود.

چین تاکنون سه بار در رقابت‌های المپیک (۱۹۸۴، ۱۹۸۸ و ۲۰۰۸) شرکت کرده است و در رقابت‌های مهم به جز فینال قهرمانی آسیا در سال گذشته، در بیشتر مسابقاتش با ایران پیروز شده است.

در پایان دومین روز رقابت‌ها، در جدول ایران با ۵ امتیاز بعد از استرالیا و صربستان، در رده سوم قرار دارد.

در دیگر بازی‌های انتخابی استرالیا ۳ بر صفر پورتوریکو را شکست داد و با ۶ امتیاز در صدر جدول قرار گرفت. صربستان کره جنوبی را ۳ بر یک برد و با ۶ امتیاز در مکان دوم جای گرفت. ژاپن نیز ۳ بر صفر از سد ونزوئلا گذشت.

تیم‌های چین و ژاپن با ۴ و ۳ امتیاز، پایین‌تر از ایران در رده‌های چهارم و پنجم جدول قرار دارند.

ایران در بازی بعدی روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد (۵ ژوئن) با استرالیا مسابقه خواهد داد.

ایران ۳- کره‌جنوبی صفر

ایران در نخستین دیدار رقابت‌های انتخابی المپیک ۲۰۱۲ لندن، کره‌جنوبی را با نتیجه قاطعانه ۳ بر صفر شکست داد.

ایران در هر سه ست بر بازی تسلط داشت و در مدت یک ساعت و ۱۵ دقیقه و با نتایج ۲۵-۱۸، ۲۵-۱۷ و ۲۵- ۱۶ این مسابقه را به سود خود خاتمه داد.

در ترکیب ابتدایی ایران در این بازی سعید معروف، فرهاد قائمی، محمد موسوی، حمزه زرینی، امیر غفور و علیرضا نادی قرار داشتند.

محمد موسوی با کسب ۱۷ امتیاز (۹ امتیاز حمله و ۸ امتیاز در دفاع روی تور) امتیاز‌آورترین بازیکن زمین بود.

ایران تا پیش از این، از ۲۸ دیدار با کره جنوبی در رقابت‌های مختلف، تنها پنج پیروزی بدست آورده بود. ایران آخرین بار در نیمه نهایی مسابقات قهرمانی ۲۰۱۱ مردان آسیا کره جنوبی را شکست داد.

مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۱۲ لندن با حضور هشت تیم ایران، چین، ژاپن، کره‌جنوبی، استرالیا، پورتوریکو، و ونزوئلا در سالن متروپولیتن توکیو در جریان است، و ایران به عنوان قهرمان آسیا امیدوار است برای نخستین بار سهمیه حضور در المپیک را کسب کند.

والیبال ایران در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است و در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۱ که در آبان و آذر سال گذشته با شکست دادن تیم‌های بزرگی چون لهستان، صربستان، و آرژانتین شگفتی‌ساز شد.

تیم نخست این رقابت‌ها بصورت مستقیم سهمیه جهانی المپیک را کسب می‌کند. علاوه بر این یک سهمیه آسیایی نیز در نظر گرفته شده که به بهترین تیم آسیایی این تورنمنت تعلق خواهد گرفت.

مطالب مرتبط