جام ملت‌های اروپا: نمایه تیم ملی جمهوری چک

حق نشر عکس Getty

چگونه به بازی ها راه یافتند

در گروه I اسپانیا، قهرمان جهان حرف اول را می زد، برای همین برای بقیه تیم ها دوم شدن در جدول حکم صدرنشینی را داشت. رقیب اصلی آنها در واقع اسکاتلند محسوب می شد که تا پایان سایه به سایه جمهوری چک را تعقیب می کرد.

یک برد و یک تساوی مقابل اسکاتلند، جایشان در رده دوم تثبیت کرد. هر چند همه چیز تا بازی آخر نامشخص بود و اگر در بازی برگشت مقابل لیتوانی به پیروزی نمی رسیدند، شاید حالا اسکاتلند در این بازی ها به جای آنها حضور داشت.

اما برای صعود آنها کار سخت دیگری پیش رو داشتند؛ شکست مونته نگرو در بازی پلی آف.

دو برد در دو بازی رفت و برگشت، آنها را به جمع ۱۶ تیم جام ملتهای اروپای چهاردهم فرستاد.

بهترین نمایش اروپایی

در قالب تیم چکسلواکی یک بار در سال ۱۹۷۶ با شکست دادن آلمان غربی قهرمان شد. این فینال ۱۹۹۶ در انگلستان تکرار شد. این بار دو آلمان یکی شده بودند و جمهوری چک مستقل از اسلواکی به میدان آمد. آلمان ها توانستند با گل طلایی الیور بیرهوف، پس از بیست سال انتقام بگیرند.

پس از "جدایی مخملی" چک و اسلواکی، جمهوری چک پنج بار در مرحله نهایی حضور یافته است. که در این دوره ها یک بار نایب قهرمان (۱۹۹۶) و یک بار در جمع چهار تیم برتر (۲۰۰۴) حضور داشتند.

مربی

میشل بیلک - بازیکن چکسلواکی در جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا، پس از عدم راهیابی جمهوری چک به جام جهانی ۲۰۱۰ سکان هدایت تیم را در اختیار گرفت.

مربی نه چندان محبوبی که برای رسیدن به مرحله نهایی راه سختی در پیش داشت. تیم کم ستاره ای در اختیار داشت که با روزهای طلایی دهه ۱۹۹۰ فاصله زیادی داشت.

در یک نظرسنجی ۹۶ درصد از رای دهندگان او را مناسب هدایت تیم ملی چک نمی دانستند. با این حال او توانست تیم را با دشواری های بسیار به مرحله برساند.

این مربی ۴۷ ساله راه سختی برای صعود از گروه A پیش رو خواهد داشت. یونان که یکی از بهترین تیم های مرحله مقدماتی بوده، روسیه که به طور سنتی در این بازی خوب بوده و لهستان که از امتیاز میزبانی برخوردار است، هر سه بلندپروازانه به یک چهارم نهایی فکر می کنند.

ستاره

پیتر چک - با توجه به درخششی که در فینال لیگ قهرمانان اروپا داشت و نقشی اساسی که در نخستین قهرمانی چلسی بازی کرد، شاید اکنون عنوان "بهترین دروازه بان دنیا" که بسیاری از کارشناسان به آن داده اند، چندان بی حساب نباشد. در چهار تورنمنت بین المللی برای جمهوری چک بازی کرده و فقط یک موفقیت بین المللی با جمهوری چک نیاز دارد تا به بازیکن افسانه ای تاریخ فوتبال این کشور تبدیل شود.

بازیکن افسانه ای

پاول ندود. پس از خداحافظی با تیم ملی، بار دیگر برای یورو ۲۰۰۸ از او دعوت شد که دوباره پیراهن تیم ملی را بپوشد. اما نپذیرفت. جمهوری چک به لطف حضور این بازیکن یوونتوس، فینالیست جام ۱۹۹۶ شد و عنوان بهترین تیم بازی‌ها را به دست آورد و در سال ۲۰۰۴ به جمع چهار تیم اول راه پیدا کرد.

سابقه در جام جهانی

دو بار نایب قهرمانی در جام جهانی (۱۹۳۴ و ۱۹۶۲) و یک بار حضور در یک چهارم نهایی (۱۹۹۶) سابقه نسبتا خوبی برای آنها محسوب می شود، هر چند از زمان استقلال فقط یک بار به بازی های نهایی راه یافته اند.

مهمترین محصول صادراتی

پیش از فروپاشی "پرده آهنین" اسکودا برای علاقمندان صنعت خودروسازی در غرب بیشتر شبیه یک جوک بود. اما در سال های اخیر با ادغام این کارخانه با فولکس واگن، اسکودا به یکی از خودروهای پرفروش تبدیل شده است. این کارخانه که نزدیکی پراگ قرار دارد، سال گذشته بیش از ۷۵۰ هزار خودرو فروخت