جام ملت‌های اروپا: نمایه تیم ملی دانمارک

حق نشر عکس AP
Image caption پیتر اشمایکل به عنوان یکی از بهترین دروازه بانان جهان در قرن بیستم شناخته می شود

چگونه به بازی ها راه یافتند

در گروه نسبتا سختی قرار داشتند. دو تیم پرتغال و نروژ سایه به سایه در تعقیب آن‌ها بودند. اگر در بازی آخر پرتغال را شکست نمی دادند٬ به رده دوم سقوط می کردند.

با ۶ برد٬ یک تساوی٬ یک شکست و ۱۹ مستقیماً راهی مرحله نهایی شدند.

بهترین نمایش اروپایی

دانمارک در سال ۱۹۹۲ هنگامی که به عنوان تیم دوم گروه جایگزین یوگسلاوی شد که به دلیل جنگ داخلی از حضور در مسابقات باز مانده بود٬ کمتر کسی باور داشت بازیکنان دانمارکی که خود را برای تعطیلات تابستانی آماده می کردند٬ بتواند این چنین شگفتی آفرین شود.

دانمارکی ها با شکست فرانسه و هلند راهی فینال شدند٬ در آن بازی آلمان را شکست دادند و تاریخ ساز شدند. پیتر اشمایکل و برادران لادروپ از ستارگان این مسابقات بودند.

از آن پس سه بار دیگر به جام ملتهای اروپا راه یافتند که دو بار در مرحله گروهی حذف شدند و یک بار تا یک چهارم نهایی بالا آمدند.

مربی

مورتن اولسن- ۶۲ سال دارد و ۳۱ سال با تیم ملی دانمارک بوده ۱۹ سال به عنوان بازیکن و ۱۲ سال مربی و این خود یک رکورد به حساب می آید.

از سال ۲۰۰۰ که رهبری تیم را برعهده گرفته٬ این تیم فراز و نشیب زیادی داشته است. دو بار دانمارک را به جام جهانی برده است٬ اما عدم راهیابی این تیم به جام جهانی ۲۰۰۶ و جام ملتهای اروپا در سال ۲۰۰۸ تاریک ترین نقاط دوره مربی گری اش در این ۱۲ سال بوده است.

ستاره

کریستین اریکسن: جوان ترین بازیکن جام جهانی ۲۰۱۰ که فقط دو بار به عنوان بازیکن ذخیره و در مجموع ۴۴ دقیقه به میدان آمد٬ حالا یکی از بازیکنان تراز اول آژاکس است.

او را با میشل لادروپ٬ ستاره دانمارکی دهه ۸۰ و ۹۰ مقایسه می‌کنند و مارتین یول٬ مربی سابق آژاکس بازی او را به وسلی اسنایدر و رافائل فان در فارت٬ ستاره‌های فوتبال هلند تشبیه کرده است.

این هافبک نفوذی۲۰ ساله به احتمال زیاد در ترکیب اصلی قرار خواهد گرفت.

بازیکن افسانه ای

پیتر اشمایکل٬ به عنوان یکی از بهترین دروازه بانان جهان در قرن بیستم شناخته می شود که با تیم باشگاهی اش (منچستر یونایتد) و تیم کشور به آنچه می‌خواسته رسیده است. در هشت سال همراهی منچستر یونایتد٬ ۵ قهرمانی لیگ برتر٬ سه جام اتحادیه و یک قهرمانی باشگاه های اروپا را به دست آورد و همراه با تیم جادویی ۱۹۹۲ دانمارک به قهرمانی اروپا رسید.

با ۱۲۹ بازی رکورددار بیشترین بازی ملی در تاریخ فوتبال دانمارک است.

سابقه در جام جهانی

نخستین بار در سال ۱۹۸۶ به جام جهانی راه یافتند و با شکست آلمان٬ نایب قهرمان دوره قبل که آن سال نیز به فینال راه یافت٬ در مرحله گروهی عنوان شگفتی سازان بازی‌ها را به خود اختصاص دادند.

پس از آن سه بار دیگر به بازی‌ها راه یافتند که پربارترین آن‌ها برایشان ۱۹۹۸ فرانسه بود که تا یک چهارم نهایی پیش آمدند و در بازی ای نزدیک مغلوب برزیل شدند.

مشهورترین محصولی که صادر کرده اند

شاید پنیر دانمارکی یا شیرینی دانمارکی. اما این‌ها در همه جای دنیا تولید می شود. اما چیزی که از آن در تمام دنیا مشهور است و از آن پول در می آورند٬ اسباب‌بازی های پلاستیکی معروف لگو (LEGO) هستند.