جام ملت‌های اروپا: نمایه تیم ملی یونان

حق نشر عکس AP
Image caption هیچ کس سال ۲۰۰۴ و شگفتی آفرینی یونانی ها را فراموش نمی کند

چگونه به بازی ها راه یافتند

۲۴ امتیاز از ده بازی، بدون باخت در بازی های مقدماتی کارنامه خوبی برای یونان محسوب می شود. در گروه چندان سختی نبودند و تنها رقیب جدی شان کروات ها بودند.

دو بازی با کرواسی سرنوشت هر دو تیم را رقم می زد. در بازی یکی مانده به آخر میزبان کرواسی بودند. تیم برنده به صدر جدول صعود می کرد. یونان بازی را دو بر صفر به سود خود پایان داد و با شکست گرجستان در بازی آخر جای خود را در صدر جدول گروه F تثبیت کرد و با دو امتیاز اختلاف نسبت به کرواسی مستقیما راهی مسابقات نهایی شد.

بهترین نمایش اروپایی

بدون شک هیچ کس سال ۲۰۰۴ و شگفتی آفرینی یونانی ها را فراموش نمی کند. بنگاه های شرط بندی پیش از آغاز بازی ها بخت یونان را برای قهرمانی یک به ۱۰۰ تخمین زده بودند.

یونانی ها در سال ۲۰۰۴ در عین ناباوری همه، حریفان را یک به یک پشت سر گذاشتند و با شکست پرتغال در بازی فینال تاریخ ساز شدند.

یونان که نخستین بار در سال ۱۹۸۰ به جام ملت های اروپا راه یافت، این بار برای چهارمین بار در این بازی ها حضور می یابد.

مربی

فرناندو سانتوس- زمانی که این مربی پرتغالی جایگزین اوتو ره‌هاگل آلمانی شد، بسیاری بر این باور بودند که پرکردن جای "شاه اوتو" که یونان را به قهرمانی رساند، کار سختی خواهد بود.

اما او با سابقه خوبی که در باشگاه های یونانی داشت، زیر و بم فوتبال یونان را می شناخت و توانست با موفقیت های پی در پی جایگاه خود را تثبیت کند. ۱۷ بازی پشت سر هم بدون باخت، پشتوانه ای است که او و هواداران را امیدوار می کند تا معجزه آفرینی دیگری را دور از انتظار نبینند.

ستاره

مصدومیت جدی سوتیریس نینیس در سپتامبر ۲۰۱۱ می توانست فاجعه ای برای یونان محسوب شود. بازی‌ساز پاناتیناکوس که تنها گل بازی با اسرائیل را در مرحله مقدماتی به ثمر رساند، در همان بازی زانویش بشدت آسیب دید.

با این حال یونان توانست بدون نینیس با موفقیت به مرحله نهایی صعود کند. این بازیکن ۲۲ ساله در ماه مارس دوباره به میدان بازگشت و برای فصل بعد با پارما قرارداد بست.

او در خانوادهای یونانی در آلبانی به دنیا آمد. جزو تیم حاضر در جام جهانی ۲۰۱۰ بود اما فقط دو بار به عنوان بازیکن ذخیره به میدان رفت و در مجموع ۴۱ دقیقه بازی کرد.

بازیکن افسانه ای

تئو زاگوراکیس- بازیکن سابق لستر سیتی که در بازیهای ۲۰۰۴ کاپیتان تیم بود و از سوی یوفا به عنوان بهترین بازیکن تورنمنت آن سال معرفی شد. او که در سال ۲۰۰۷ از فوتبال خداحافظی کرد، با ۱۲۰ بازی ملی همچنان رکوردار است.

سابقه در جام جهانی

دو بار در جام جهانی حضور داشته اند، اما در هیچکدام از دوره ها نتواستند از گروه خود صعود کنند.

مهمترین محصول صادراتی

دوک ادینبورگ یا همان پرنس فیلیپ، همسر ملکه الیزابت دوم، ملکه بربتانیا. پرنس فیلیپ در جزیره کورفو به دنیا آمد، اما چند ماهی پس از تولد با آغاز نا آرامی های سیاسی همراه خانواده اش از یونان خارج شد. او با آنکه به زبان های آلمانی و فرانسوی مسلط است، اما خود می گوید فقط کمی زبان یونانی می داند.

مطالب مرتبط