راهنمای ورزشگاه‌های جام ملتهای اروپا

حق نشر عکس BBC World Service

چهاردهمین دوره جام ملت های اروپا در هشت ورزشگاه برگزار می شود که نیمی از آن در لهستان و نیمی دیگر در اوکراین قرار دارد.

‫پنج استادیوم جدید برای برگزاری این رقابت ها ساخته شده و سه ورزشگاه دیگر نیز به همین منظور کاملا بازسازی شده است.

‫جام ملت های اروپا روز ۸ ژوئن در ورزشگاه ورشو در لهستان، یکی از دو کشور میزبان افتتاح خواهد شد. در این مسابقه لهستان در مقابل یونان قرار می گیرد.

‫مسابقات، روز اول ژوئیه در ورزشگاه المپیک در کی‌یف، پایتخت اوکراین به پایان خواهد رسید.

‫در راهنمایی که بخش ورزشی بی بی سی تهیه کرده فهرست ورزشگاه هایی را می بینید که قرار است میزبان بازی ها در تابستان جاری باشند.

‫ ورشو

حق نشر عکس BBC World Service

پایان ساخت: ۲۰۱۱

تیمی که آنجا بازی می کند: تیم ملی لهستان

آیا می دانستید که این استادیوم چند منظوره با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته ساخته شده است و یک سقف تاشو دارد که هنگام باز و بسته شدن به دور میله ای که در بالای مرکز زمین بازی معلق است، می پیچد.

مسابقات

‫گروه A

‫۸ ژوئن - بازی افتتاحیه بین لهستان و یونان

‫۱۲ ژوئن - لهستان و روسیه

‫۱۶ ژوئن - یونان و روسیه

‫۲۱ ژوئن – یکی از بازی های چهارم نیمه نهایی

‫۲۸ ژوئن – یکی از بازی های نیمه نهایی

این شهر کجاست: ورشو در کنار رود ویستولا واقع شده است. در جریان جنگ جهانی دوم ۸۰ درصد ساختمان ها ویران شدند و از آن پس ورشو به "شهر ققنوس" معروف شد. بعد از پاریس، فرانکفورت و لندن، کاخ فرهنگ و دانش در ورشو بلندترین ساختمان در اتحادیه اروپاست.

فاصله تا کی‌یف: ۸۲۰ کیلومتر

تاریخچه: در طول تاریخ ورشو شاهد جنگ‌ها و ویرانی های فراوانی بوده است. در ۱۵۹۶ ورشو پایتخت لهستان شد. در پی غلبه پادشاهی پروس٬ ورشو به مرکز یکی از استان‌ها تبدیل شد. ورشو در سال ۱۸۱۵ تا جنگ جهانی اول تحت سلطه روسیه بود.

‫ورشو به مدت ۲۱ سال پایتخت لهستان مستقل باقی بود و با جمعیت یک میلیون و سیصد هزار نفری خود به شهری شکوفا تبدیل شده بود. تا آنکه در اول سپتامبر ۱۹۳۹ اولین بمب های آلمانی بر این شهر فرو ریخت. در ظرف یک ماه ورشو سقوط کرد و شش سال بعد هنگامی که تانک های روسی با هدف آزادی داخل شهر شدند با مقاومت شدیدی روبرو شدند.

‫ وروتسواف

حق نشر عکس BBC World Service

پایان ساخت: ۲۰۱۱

تیمی که در آن بازی می کند: اسلاسک وروتسواف

آیا می دانستید که این استادیوم به شکل یک فانوس چینی ساخته شده است و مراسم افتتاحیه آن با کنسرت جورج مایکل در سال ۲۰۱۱ برگزار شد.

مسابقات

‫گروه A

‫۸ ژوئن – روسیه و جمهوری چک

‫۱۲ ژوئن – یونان و جمهوری چک

‫۱۶ ژوئن – جمهوری چک و لهستان

این شهر کجاست: وروتسواف چهارمین شهر بزرگ لهستان است و روی رودخانه اودر قرار دارد. مهمترین شهر جنوب غربی لهستان و مرکز سیلسیا سفلی است.

‫فاصله آن تا ورشو: ۳۵۰ کیلومتر

‫فاصله آن تا کی‌یف:۱۰۹۰ کیلومتر

تاریخچه

وروتسواف از زمانی که تاسیس شد، بارها بازسازی شده است. این شهر در تقاطع دو مسیر بازرگانی قدیمی قرار دارد٬ یکی ویا رجیا (جاده سلطنتی) و دیگر جاده امبر (کهربا).

وروتسواف در قرن های گذشته بارها میان حکومت های مختلف از جمله بوهم و پروس دست به دست شد. تا قبل از ۱۹۴۵ جزو لهستان، اتریش و آلمان بود و سرانجام بار دیگر به لهستان ملحق شد. بسیاری این شهر را با نام آلمانی اش، برزلاو، می شناسند.

‫ گدانسگ

حق نشر عکس BBC World Service

پایان ساخت: ۲۰۱۱

تیمی که آنجا بازی می کند: لخیا گدانسک

آیا می دانستید که این ورزشگاه ابتدا بالتیک آرنا نام داشت، اما پس از آنکه امتیاز نامگذاری آن توسط گروه انرژی لهستان خریداری شد نام آن تغییر یافت.

نمای منحنی شکل بیرونی استادیوم از ۱۸ هزار صفحه پلی کربنات ساخته شده و با این هدف طراحی شده است که به کهربا شباهت داشته باشد. سواحل بالتیک برای شبیه بودن به رنگ کهربایی شهرت دارد.

مسابقات

بازی‌های گروه C:

۱۰ ژو‌‌ئن - اسپانیا و ایتالیا

۱۴ ژوئن - اسپانیا و جمهوری ایرلند

۱۸ ژوئن - کرواسی و اسپانیا

۲۲ ژوئن - یکی از بازی‌های یک چهارم نهایی

این شهر کجاست: بندر اصلی لهستان و مرکز کشتی سازی در سواحل بالتیک. گدانسک در دهانه رودخانه موتلاوا در نزدیکی رودخانه ویستولا قرار دارد که آن را به ورشو متصل می کند.

فاصله تا ورشو: ۳۴۵ کیلومتر

فاصله تا کی یف: ۱۱۹۰ کیلومتر

تاریخچه پیشینه شهرنشینی در دهانه رودخانه موتلاوا به قرن هفتم میلادی می‌رسد. این شهر که در ابتدا دانستیچ نامیده می شد در ۱۴۵۴ با حکومت سلطنتی لهستان اعلام اتحاد کرد. تا اواسط قرن ۱۶ میلادی بزرگترین شهر لهستان و مرکز مهمی برای تاجران بین المللی بود. اما جنگ‌های پی در پی با خود رکود اقتصادی به همراه آورد و در ۱۷۹۳ پروس بر آن غلبه کرد. گذشته از دوران کوتاه استقلال بین سال‌های ۱۸۰۷ تا ۱۸۱۴ ، گدانسک همواره٬ تا آغاز جنگ جهانی اول٬ تحت سلطه پروس و آلمانی ها بوده است.

با مستقل شدن لهستان پس از جنگ جهانی اول انتظار می‌رفت که گدانسک به آن کشور داده شود، اما بر اساس قرارداد ورسای و تحت نام شهر آزاد دانستیچ اداره آن زیر نظر جوامع بین‌المللی انجام می شد. حمله آلمان نازی به لهستان و اشغال این شهر آغازگر جنگ جهانی دوم بود.

پوزنان

حق نشر عکس BBC World Service

پایان ساخت: ۱۹۸۰

تیمی که آنجا بازی می کند: لخ پوزنان و وارتا پوزنان

آیا می دانستید که منچستر سیتی در بازی‌های لیگ اروپا در نوامبر ۲۰۱۰ با امتیاز ۳ بر ۱ در این استادیوم بازنده شد. اما وقتی منچستر سیتی گل زد طرفدارانش که "جشن پوزنان" را از میزبانان خود یاد گرفته بودند٬ دست روی شانه های هم گذاشتند و پشت به زمین بازی٬ بالا و پایین می پریدند.

مسابقات

سه بازی از گروه C

۱۰ ژوئن - ایرلند و کرواسی

۱۴ ژوئن - ایتالیا و کرواسی

۱۸ ژوئن – ایتالیا و جمهوری ایرلند

این شهر کجاست: پوزنان روی رودخانه وارتا و در مسیر برلین و ورشو قرار دارد. فاصله اش با این دو شهر تقریبا برابر است.

فاصله تا ورشو: ۳۲۰ کیلومتر

فاصله تا کی یف: ۱۱۴۰ کیلومتر

تاریخچه

پوزنان هم مانند شهرهای لهستانی سهم خود را از جنگ داشته، اما پس از حمله سوئدی‌ها در سال ۱۶۵۵ و جنگ جهانی اول در ۱۹۱۸ بود که این شهر گام‌های فرهنگی بلندی برداشت. ابتدا دانشگاه پوزنان در سال ۱۹۱۹ تاسیس شد و سپس نمایشگاه بین‌المللی پوزنان از سال ۱۹۲۵ آغاز به کار کرد.

پس از جنگ جهانی دوم، ۴۴ سال کمونیست‌ها بر این شهر سلطه داشتند، اما پس از فروپاشی بلوک شرق، پوزنان سرآمد فرهنگی و اقتصادی غرب لهستان شد.

کی‌یف

حق نشر عکس BBC World Service

پایان ساخت: ۱۹۲۳

چه تیمی در آنجا بازی می کند: تیم ملی فوتبال اوکراین

آیا می دانستید که از زمان ساخت به نام ورزشگاه جمهوری شهرت داشت. این ورزشگاه برای جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲ بازسازی شد. چند ردییف در پائین و یک چایگاه در ضلع غربی و سقف برای جایگاه ها به آن اضافه شد.

مسابقات

سه بازی در گروه D:

۱۱ ژوئن - اوکراین و سوئد

۱۵ ژوئن - سوئد و انگلستان

۱۹ ژوئن - سوئد و فرانسه

۲۴ ژوئن - یک بازی یک چهارم نهایی

اول ژوئیه - فینال

این شهر کجاست: کی‌یف بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر لهستان است و در شمال کشور روی رودخانه نیپر قرار دارد.

فاصله تا ورشو: ۸۲۰ کیلومتر

تاریخچه

کی‌یف که بین قرن دهم و سیزدهم از سوی مورخان قرون وسطایی "مسرت جهان" لقب داده شده بود، پایتخت اولین تمدن اسلاو بود. این شهر از ۹۸۹ که حاکم آن٬ ولادمیر کبیر از طریق ازدواج با دختر امپراتور قسطنطنیه و گرویدن به مسیحیت ارتودکس، متحد این امپراتوری شد، دوران درخشانی را تجربه کرد و به مرکز سیاسی و فرهنگی تبدیل شد و به زیبایی شهرت یافت.

اما طولی نکشید که روزهای جلال و شکوه آن به پایان رسید و با حمله مغول ها در ۱۲۴۰ ٬ شهر به نابودی کشیده شد. کی‌یف بارها از سوی اقوام کشورهای مختلف اشغال و ویران شد و تا پایان قرن چهاردهم، بخشهای مختلف اوکراین بارها به وسیله دولتهای مغول، ترکیه، مجارستان، مولداوی، لهستان و لیتوانی تقسیم شد. پس از آن کی‎یف به دست روسیه اشغال شد و تا ۱۹۹۰ مانند بقیه اوکراین بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود.

دونتسک

حق نشر عکس BBC World Service

پایان ساخت: ۲۰۰۹

تیمی که آنجا بازی می کند: شاختار دونتسک

آیا می دانستید که جان هیوز مردی از ولز و از مالکان بزرگ صنعت فولاد و زغال سنگ، این شهر را بنا کرد و فوتبال توسط کارمندان بریتانیایی او به منطقه دونباس معرفی شد. در ۱۸۶۹ جان هیوز معادن و کارخانه های زیادی در دونتسک بنیان گذاشت و اولین فردی بود که فولاد را به این منطقه معرفی کرد.

ورزشگاه دونباس توسط آرو‍پ اسپرت طراحی شده است. ورزشگاه الاتحاد متعلق منچستر سیتی٬ آلیانز آرنا متعلق به بایرن مونیخ و استادیوم ملی پکن در چین نیز به دست همین گروه طراحی شده است.

مسابقات

سه مسابقه در گروه D:

۱۱ ژوئن - فرانسه و انگلستان

۱۵ ژوئن - اوکراین و فرانسه

۱۹ ژوئن - انگلستان و اوکراین

۲۳ ژوئن - یکی از بازی‌های یک چهارم نهایی

۲۷ ژوئن - یکی از بازی‌های نیمه نهایی

این شهر کجاست: در دونتس باسین، قلب معادن و تولید زغال سنگ در اوکراین.

فاصله تا کی یف: ۷۰۰ کیلومتر

فاصله تا ورشو: ۱۴۶۵ کیلومتر

تاریخچه

این شهر که یوتسیفکا نام داشت، در سال ۱۹۲۱ و تحت حکومت کمونیست‌ها نامش را به استالینو تغییر داد و سپس در سال ۱۹۶۱ و پس از دوران استالینیسم دوباره نامش عوض شد. این بار اسم شهر از رودخانه زیبای سیورسکی دونتس در نزدیکی آن گرفته شد. استالین کلمه‌ای روسی برای فولاد (استیل) است و این همان فلزی است که آقای هیوز برای اولین بار به این شهر معرفی کرد.

خارکف

حق نشر عکس BBC World Service

پایان ساخت: ۱۹۲۶ (بازسازی ۲۰۰۹)

تیمی که آنجا بازی می کند: اف سی متالیست خارکف

آیا می دانستید که ساکنان محلی آن را استادیوم عنکبوتی می نامند، زیرا ستون‌های پایه که در بیرون قرار دارند به دست و پاهای یک عنکبوت غول پیکر شباهت دارند. بنای جنوبی آن شامل یک مرکز خرید سه طبقه و دفاتر کاری و تجاری است.

مسابقات

سه بازی در گروه B

۹ ژوئن - هلند و دانمارک

۱۳ ژوئن – هلند و آلمان

۱۷ ژوئن ـ پرتغال و هلند

این شهر کجاست: خارکف در ۴۰ کیلومتری مرز با روسیه و در تقاطع رودهای لوپان٬ خارکف و اودی قرار دارد.

فاصله تا کی‌یف: ۴۸۰ کیلومتر

فاصله تا ورشو: ۱۲۵۰ کیلومتر

تاریخچه

خارکف که در سال ۱۶۵۵ بنا نهاده شد، به سرعت تبدیل به مرکز آموزشی و فرهنگی اوکراین شد و به شدت تحت تاثیر نفوذ روس‌ها و قزاق‌ها قرار داشت. جنگ جهانی دوم نیمی از آن را ویران کرد، مانند اتفاقی که برای تقریبا تمامی شهرهای پرجمعیت اروپایی افتاد.

علت شهرت آن تانک ها هستند. سال‌هاست که تانک‌ بزرگ‌ترین صادرات شهر خارکف به شمار می‌روند. کمی پیش از آن که آلمانی‌ها در سال ۱۹۴۱ این شهر را اشغال کنند، ارتش شوروی صنایع تانک‌سازی خود را به کوه‌ها برد تا تانک‌هایی بسازد که سرانجام به سرنگونی نازی‌ها کمک کردند.

لووف

حق نشر عکس BBC World Service

پایان ساخت: ۲۰۱۱

تیمی که آنجا بازی می کند: اف سی کارپاتی لووف

آیا می‌دانستید که اولین مسابقه فوتبالی که در تاریخ اوکراین و لهستان به ثبت رسیده در۱۸۹۴ درلووف برگزار شد.

مسابقات

سه بازی در گروه B

۹ ژوئن - آلمان و پرتغال

۱۳ ژوئن - دانمارک و پرتغال

۱۷ ژوئن - دانمارک و آلمان

این شهر کجاست: لووف در ۴۰ کیلومتری مرز با لهستان قرار دارد و تا پیش از جنگ جهانی دوم بخشی از لهستان بود.

فاصله تا کی‌یف: ۵۴۰ کیلومتر

فاصله تا ورشو: ۳۸۵ کیلومتر

تاریخچه

لووف که پس از آتش سوزی بزرگی در قرن شانزدهم بازسازی شد، دارای مرکز شهری بسیار زیبا پوشیده از سنگ‌فرش و کوچه پس کوچه‌های دیدنی است. میدان بازار در مرکز شهر گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند و چهار گوشه آن با مجسمه خدایان یونانی در اطراف فواره های خروشان تزئین شده است.

از زمانی که این شهر تاسیس شد با نام های بی شماری شناخته شده است و تقریبا به همان تعداد هم حاکم بر آن فرمانروایی کرده اند.