احسان حدادی قهرمان پرتاب دیسک مرحله سوم دیاموند لیگ شد

احسان حدادی حق نشر عکس ISNA
Image caption احسان حدادی برای نخستین بار قهرمان یک مرحله مسابقات مهم دیاموند لیگ شد

احسان حدادی در مرحله سوم مسابقات پرتاب دیسک دیاموند لیگ (لیگ الماس) که شب گذشته (۱۱ خرداد، ۳۱ مه) در ورزشگاه المپیک رم برگزار شد، در رقابت با قهرمانان المپیک و جهان عنوان نخست را کسب کرد.

این نخستین بار است که یک ورزشکار ایرانی در یک تورنمنت دو و میدانی جهانی قهرمان می‌شود.

حدادی در حضور بیش از ۵۰ هزار تماشاگر مجموعا شش پرتاب انجام داد. او با پرتاب ۶۵.۰۱ متر شروع کرد و در پرتاب آخر با رکورد ۶۶ متر و ۷۳ سانتی متر از همه رقبایش پیش افتاد و جایزه ده هزار دلاری این مرحله را بدست آورد.

در مسابقات این مرحله که رابرت هارتینگ، از مدعیان اصلی قهرمانی، به دلیل مصدومیت حضور نداشت، ویرجیلیوس الکنا، دارنده دو مدال طلای المپیک و جهان، با پرتاب ۶۶ متر و ۳۱ سانتی متر دوم شد. گرد کانتر، قهرمان المپیک و جهان از استونی هم با پرتاب ۶۵ متر و ۳۶ سانتی متر سوم شد.

مسابقات دیاموند لیگ از اعتبار جهانی بالایی برخوردار است. یوسین بولت، دونده جامائیکایی و دارنده مدال طلای المپیک پکن، هم در قسمت صدمتر مردان لیگ دیاموند با زمان ۹.۷۶ ثانیه و ثبت بهترین رکورد سال ۲۰۱۲ در مکان نخست ایستاد.

مسابقات دیاموند لیگ در چهارده مرحله برگزار می‌شود و برنده هر مرحله، بجز مرحله آخر، ۴ امتیاز کسب می‌کند. نفرات دوم و سوم هم به ترتیب صاحب ۲ و ۱ امتیاز می‌شوند. برنده مجموع چهارده مرحله در هر رشته ۴۰ هزار دلار جایزه نقدی می‌گیرد. علاوه بر این یک جام الماس هم که شرکت به‌یر، یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین جواهرسازان جهان در زوریخ سوئیس، آن را می‌سازد به نفر نخست اهدا خواهد شد.

حدادی در مرحله اول دیاموند لیگ امسال که در قطر برگزار شد نقره گرفت. میزبان مرحله چهارم این رقابت‌ها شهر نیویورک خواهد بود.

احسان حدادی سال گذشته (۲۰۱۱) در مسابقات پرتاب دیسک قهرمانی جهان هم سوم شد و به مدال برنز دست یافت. او که رکورد پرتاب دیسک آسیا را در اختیار دارد، یکی از شانس‌های ایران برای کسب مدال در المپیک ۲۰۱۲ لندن به شمار می‌رود.

مطالب مرتبط