جام ملت‌های اروپا: نمایه تیم ملی فرانسه

حق نشر عکس AP

چگونه به بازی ها راه یافتند

شروع خوبی نداشتند و بازی اول را در مقابل تیم نه چندان قوی بلاروس در خانه باختند. از مجموع ده بازی علاوه بر یک شکست، سه بازی را تساوی کردند.

تا بازی آخر هنوز صعودشان قطعی نبود. در بازی آخرین در خانه مقابل بوسنی و هرزگوین که مهمترین رقیب شان در مرحله گروهی بود، قرار گرفتند. اگر به بوسنی می باختند از صعود مستقیم باز می ماندند. تا دقیقه ۷۸ یک بر صفر عقب بودند. ضربه پنالتی ای که سمیر نصری به گل تبدیل کرد بازی را به تساوی کشاند.

این تساوی کافی بود که فرانسه با یک امتیاز بیشتر از بوسنی، مستقیما راهی مرحله نهایی شود.

بهترین نمایش اروپایی

دو بار قهرمانی، فرانسه را در بین چهار تیم پرافتخار جام ملت های اروپا قرار داده است.

در سال ۱۹۸۴ که میزبان بازی ها بودند به لطف گل‌هایی که میشل پلاتینی به ثمر رساند، بدون شکست و تساوی به فینال رسیدند و در فینال با دوگلی که با اسپانیا زدند، به بزرگترین دستاورد جهانی خود دست یافتند.

در سال ۲۰۰۰ تقریبا با همان ترکیبی که در جام جهانی قهرمان شدند به جام ملت ها رفتند و در فینال پس از تساوی یک بر یک با ایتالیا در وقت قانونی، در وقت اضافی با گل طلایی دیوید تره‌زه‌گه به دومین قهرمانی خود رسیدند.

فرانسه با حساب دوره آینده، تنها کشوری است که سه بار میزبان بازی ها را بر عهده داشته است.

مربی

لوران بلان، بازیکن سابق تیم ملی فرانسه که با این تیم قهرمان جهان و قهرمان اروپا شد، پس از جنجال در تیم فرانسه و حذف فاجعه بار این تیم در جام جهانی ۲۰۱۰، جایگزین رمون دومنک شد.

بلان به خوبی توانست تیم به هم ریخته فرانسه را جمع کند. هر چند پس از پذیرفتن این سمت در دو بازی اول باخت، اما پس از آن با احتساب پیروزی فرانسه در مقابل آلمان در ماه فوریه، تعداد بازی ها پی در پی بدون باخت خود را به عدد ۱۸ رساند.

ستاره

کریم بنزما- ریمون دومنک او را به دلیل نداشتن شرایط فیزیکی مناسب در اولین فصل در رئال مادرید، برای بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۰ به تیم فرانسه دعوت نکرد، اما لوران بلان، مربی جدید به او خیلی امیدوار است.

این بازیکن ۲۴ ساله دل ژوزه مورینیو، مربی رئال مادرید را هم در این فصل از بازی‌ها به دست آورد. بهبود جسمانی او مدیون برنامه ورزشی تازه‌ای است که به او کمک کرده تا در طول تابستان ۷ کیلوگرم وزن کم کند.

بنزما در فصل گذشته برای رئال ۳۲ گل زد و در به ثمر رسیدن ۱۵ گل دیگر کمک کرد. به این ترتیب ارزش ۳۰ میلیون یورویی خود را توجیه کرده است. بنزما٬ گونزالو ئیگواین و کریستیانو رونالدو توانستند با مجموع ۱۱۸ گل در لیگ و جام حذفی اسپانیا٬ رکورد قبلی را که لیونل مسی٬ ساموئل اتوئو و تیه‌ری آنری بر جای گذاشته بودند، بشکنند.

بنزما سه گل در بازی‌های انتخابی برای فرانسه زده است و این ستاره سابق لیون حال باید بازی های نسبتا ضعیفی را که از خود در جام ملت‌های اروپای ۲۰۰۸ بر جای گذاشت٬جبران کند.

بازیکن افسانه ای

میشل پلاتینی – قطعا قهرمانی فرانسه در در اورپا در سال ۱۹۸۴ بدون ۹ گلی که او به ثمر رساند امکان پذیر نبود. رکوردی که همچنان پابرجاست و بعید است که به این زودی های شکسته شود. او که در آن سال دوبار هت تریک کرد، علاوه بر کسب عنوان بهترین گلزن، به عنوان بهترین بازیکن تورنمنت هم شناخته شد.

پلاتینی در سه دوره جام جهانی حضور داشته، دو بار با تیم فرانسه (۱۹۸۲ و ۱۹۸۶) تا یک قدمی فینال هم رفت، اما در نیمه نهایی فرانسه در هر دو بار مغلوب آلمان شد.

او بیش از دو دهه عنوان بهترین گلزن تاریخ فوتبال فرانسه را در اختیار داشت، رکودری که در سال ۲۰۰۷ توسط تیه‌ری آنری شکسته شد.

پلاتینی در حال حاضر ریاست فدراسیون فوتبال اروپا را بر عهده دارد.

سابقه در جام جهانی

فرانسه در ۱۳ بار حضور خود در جام جهانی فراز و نشیب زیادی داشته است. در بسیاری از دوره ها از جمله در دوره پیش حتی نتوانست از گروه خود صعود کند.

با این حال این تیم در پنج دوره به نیمه نهایی صعود کرده و دو بار به فینال رسیده است.

در آخرین دوره قرن بیستم فرانسوی ها توانستند با بهره از امتیاز میزبانی، پر فروغ ظاهر شوند و برای نخستین بار به قهرمانی دست یابند.

در سال ۲۰۰۶ هم فینالیست شدند و در مقابل ایتالیا قرار گرفتند. پس از ۱۲۰ بازی طاقت فرسا کار به پنالتی کشید. اما تره‌زه‌گه که شش سال پیش با گل طلایی در فینال جام ملتهای اروپا ایتالیا را از جام قهرمانی محروم کرد، این بار ضربه پنالتی اش گل نشد و راه را برای قهرمانی ایتالیا باز کرد.

شاید اگر زین الدین زیدان برای ضربه سری که به سینه مارکو ماتراتسی کوبید، اخراج نشده بود، فرانسه می توانست کار را در همان وقت اضافی تمام کند و به قهرمانی دست یابد.

مشهورترین محصولی که صادر کرده اند

بیکینی- نام این لباس شنای دو تکه زنانه که شهرتی جهانی دارد، توسط آن را مهندسی فرانسوی به نام لوئی رئار در ۱۹۴۶ که مبدع این لباس شنا بود، انتخاب شده است.

او این نام را از یک آزمایش بمب اتمی که در جزیره بیکینی در اقیانوس آرام انجام شد٬ الهام گرفته بود.

مطالب مرتبط