جام ملت‌های اروپا: نمایه تیم ملی اسپانیا

حق نشر عکس 12
Image caption اسپانیا در حال حاضر در رده بندی فیفا در جایگاه نخست قرار دارد

چگونه به بازی ها راه یافتند

نمایش آنها در مرحله مقدماتی دقیقا آن چیزی بود که از قهرمان اروپا و قهرمان جهان انتظار می رفت. هر هشت بازی شان را بردند و در مجموع فقط ۶ گل خوردند و توانستند با ۱۱ امتیاز نسبت به تیم دوم (جمهوری چک) به راحتی صعود کنند.

پرگل ترین بازی شان مقابل لیختن اشتاین بود که در مجموع دو بازی ۱۰ گل به آن تیم زدند. داوید ویا با هفت گل زده بهترین گلزن گروه I شد.

بهترین نمایش اروپایی

دو بار قهرمانی و یک بار نایب قهرمانی، کارنامه خوبی برای اسپانیا به شمار می رود و با این حساب پس از آلمان، پر افتخارترین تیم تاریخ جام ملت های اروپا محسوب می شوند.

هشت بار در مسابقات شرکت داشته اند و در نخستین حضورشان به قهرمانی رسیدند (۱۹۶۴) در سه دوره متوالی پس از آن غایب بودند و بیست سال پس از نخستین قهرمانی شان دوباره به فینال رسیدند، اما مقابل تیم قدرتمند فرانسه تاب نیاورند و دوم شدند.

پس از آن بار دیگر برای ۲۴ سال افت شدیدی داشتند و نتیجه ای بهتر از رسیدن به یک چهارم نهایی (در دو دوره) به دست نیاورند.

سال ۲۰۰۶ بود که تیم یک دست اسپانیا به راحتی از گروهش صعود کرد و توانست با کمی شانس از مرحله حذفی عبور کند و به فینال برسد و در آن بازی با تک گل تورس آلمان را شکست دهد و به دومین قهرمانی دست یابد.

مربی

وینسنته دل بوسکه – پرافتخارترین مربی تاریخ فوتبال اسپانیا، کسی که برای نخستین بار اسپانیا را به فینال و سپس به قهرمانی جام جهانی رساند.

هر چند او تیم قهرمان اروپا را در سال ۲۰۰۸ از لوئیس آراگونس تحویل بگیرد، اما توانست روحیه تیمی اسپانیا را حفظ کند و اسپانیا را در جایگاه بزرگان فوتبال جهان قرار دهد.

او همچنین یکی از پرافتخارترین مربیان باشگاه های اروپا نیز هست. با رئال مادرید به چندین جام قهرمانی از جمله لالیگا، سوپر کاپ و مهمتر از همه لیگ قهرمانان اروپا دست یافته است.

بازیکن سابق رئال مادرید بارها با این تیم به قهرمانی اسپانیا رسید.

ستاره

ژاوی هرناندز -سخت است در میان کهکشان ستاره های اسپانیایی یکی را انتخاب کرد. اما شاید عدم حضور ژاوی بیش از بقیه حس شود؛ مردی که همه کاره میانه میدان است.

در دوره گذشته او با ۸۵ درصد پاس صحیح بهترین بازیکن تورنمنت شناخته شد. پاس گلی که او برای تورس در بازی فینال مقابل آلمان ساخت، اسپانیا را به قهرمانی رساند.

او همچنین در جام جهانی ۲۰۱۰ هم نقش مهمی در قهرمانی اسپانیا بازی کرد البته با همکاری کسانی چون اینیستا و ویا. طبق آمار ژاوی در آن بازی ها به طور متوسط هر ۵۷ ثانیه یک پاس داد.

بازیکن افسانه ای

شاید بتوان این عنوان را به بازیکنی هم اعطا کرد که هنوز بازی می کند. اما داوید ویا، آنچه برای یک بازیکن آرزو محسوب می شود را در به دست آورده است. بهترین گلزن تاریخ فوتبال اسپانیا (۵۱ گل)، بهترین گلزن اسپانیا در جام جهانی (۸ گل در دو دوره)، بهترین گلزن جام جهانی ۲۰۱۰ ( همراه با سه بازیکن دیگر)، قهرمانی در جام ملت های اروپا و جام جهانی. به اینها می توان جام های رنگارنگی که ویا همراه با بارسلونا در نخستین فصل حضور خود در این تیم به دست آورده را هم اضافه کرد.

این بازیکن ۳۰ ساله اگر پس از رهایی از مصدومیت بتواند دوباره به روزهای اوج خود نزدیک شود، قطعا افتخارات دیگری به کارنامه خود خواهد افزود.

سابقه در جام جهانی

تا پیش از سال ۲۰۱۰ بزرگترین بازنده جام جهانی نام داشتند. ۱۲ بار در جام جهانی شرکت کرده بوند اما فقط یک بار آن هم در سال ۱۹۵۰ به نیمه نهایی راه یافتند. در چهار دوره در مرحله گروهی حذف شدند.

اما در سال ۲۰۱۰ با آنکه باز هم شروع بدی داشتند (در بازی اول شان به سوئیس باختند) اما طلسم بالاخره شکسته شد و اسپانیا توانست برای نخستین بار به فینال هر چند با دشواری فراوان راه یابد.

در فینال که یکی از خشن ترین بازی های تاریخ جام جهانی بود، دو تیم در وقت قانونی مساوی کردند. تا دقایق آخر وقت اضافی هم گلی رد و بدل نشد و در حالیکه مربیان در فکر ضربات پنالتی بودند، آندرس اینیستا در دقیقه ۱۱۶ تک گل بازی را به ثمر رساند و برای نخستین بار یک تیم اروپایی خارج از این قاره به قهرمانی رسید.

مشهورترین محصولی که صادر کرده اند

چوریسو - تماشاچیان فوتبال در اسپانیا زمانی که به استادیوم ها هجوم می برند و در جایگاه ها قرار می گیرند، معمولا اولین کاری که می کنند این است که از لای فویل ساندویج های چوریسو را در می آورند و با اشتها می بلعند.

این عادت هنوز در جاهای دیگر ‍ رایج نشده، اما این سوسیس سرخ رنگ خشک شده اسپانیا٬ در بسیاری از آشپزخانه های مردم و رستوران های سراسر ارو‍پا محبوبیت عجیبی پیدا کرده اشت.