جام ملت‌های اروپا: نمایه تیم ملی سوئد

حق نشر عکس AP

چگونه به بازی ها راه یافتند

در گروه E رقیب اصلی شان هلند بود. پیش از بازی آخر سرنوشت تیم اول گروه (هلند) مشخص شده بود. در بازی آخر مرحله انتخابی با آنکه هلند را شکست دادند تغییری در وضعیت گروه داده نشد و به عنوان تیم دوم با ۲۴ امتیاز راهی مرحله تای برک شدند.

اما برد در بازی آخر کمک کرد که در جدول تیم های دوم گروه بالاتر از بقیه قرار گیرند و به عنوان بهترین تیم این جدول مستقیما و بدون برگزاری بازی پلی آف راهی مسابقات شوند.

بهترین نمایش اروپایی

تیم ملی سوئد بر خلاف موفقیت نسبی اش در دوره های مختلف جام جهانی، حضور چندان درخشانی در تاریخ جام ملتهای اروپا نداشته است.

این کشور نخستین بار در سال ۱۹۹۲ آن هم به لطف امتیاز میزبانی در بازی ها حضور پیدا کرد.

بهترین نتیجه ای که سوئد در جام ملتهای اروپا به دست آورده، رسیدن به مرحله نیمه نهایی در همان سال بوده است.

سه بار دیگر هم شرکت کردند اما فقط یک بار آن توانستند به یک چهارم نهایی راه یابند.

مربی

اریک هامرن - پس از ناکامی سوئد در مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی، تیم را از لارس لاگربک تحویل گرفت.

هامرن یکی از معتبرترین مربیان در سطح باشگاهی در اسکاندیناوی محسوب می شود. به قهرمانی رساندن تیم آلبورگ در لیگ دانمارک و رساندن آن به لیگ قهرمانان اروپا، قهرمانی با تیم AIK در لیگ سوئد و قهرمانی با تیم روزنبرگ در لیگ برتر نروژ از بزرگترین دستاوردهای او به عنوان مربی بوده است.

این نخستین تجربه او در سطح ملی در یک رقابت بزرگ بین المللی است.

ستاره

زلاتان ابراهیموویچ - همچنان یکی از بهترین های اروپاست. با آنکه در سطح ملی در تورنمنت های قبلی نمایش درخشانی همچون بازی هایش در باشگاه های اسپانیا و ایتالیا نداشته، اما در ۳۰ سالگی همچنان امید اول سوئدی ها به شمار می رود.

در مرحله مقدماتی با ۵ گل زده از جمله سه گل در بازی مقابل فنلاند، بهترین گلزن سوئد شد.

او برای تیم هایی چون آژاکس، یوونتوس، اینتر، بارسلونا و میلان به میدان رفته است و یکی از بهترین بازیکن های سری آ ایتالیا در یک دهه اخیر بوده و عناوینی چون بهترین بازیکن فصل (سه بار)، بهترین گلزن (دو بار) و بهترین بازیکن خارجی لیگ (چهار بار) را به دست آورده است.

بازیکن افسانه ای

هنریک لارسون – بازیکنی که ۱۰۶ بار برای سوئد بازی کرده است، با ۳۷ گل ملی در رده سوم جدول بهترین گلزنان تاریخ فوتبال سوئد جای دارد.

او یکی از بازیکنان تیمی بود که در سال ۱۹۹۴ به مقام سومی جام جهانی رسید و توانست در آن بازی ها دو گل به ثمر برساند.

لارسون که شانزده سال برای تیم ملی کشورش بازی کرد، در دو جام جهانی دیگر نیز برای سوئد گل زد.

او بخش عمده ای از شهرتش را برای افتخار آفرینی با تیم سلتیک در لیگ اسکاتلند و پس از آن برای بارسلونا در لیگ اسپانیا و اروپا به دست آورده است.

سابقه در جام جهانی

سابقه نسبتا خوبی رقابت های جام جهانی داشته اند. یازده بار در جام جهانی حضور داشته اند. فقط دو بار در مرحله گروهی حذف شدند. بهترین عملکردشان را در سال ۱۹۵۸ که میزبان بازی بودند، ثبت کردند. در آن دوره به فینال بازی ها رسیدند اما در فینال مغلوب برزیل شدند.

سه بار دیگر هم به نیمه نهایی رسیدند که دو بار آن سوم (۱۹۳۴ و ۱۹۹۴) و یک بار چهارم (۱۹۳۸) شدند.

مشهورترین محصولی که صادر کرده اند

ایکیا - در کمتر خانه ای در اروپا و شاید بقیه جهان، محصولی از کارخانه مبلمان و لوازم خانه ایکیا پیدا نمی شود. این کارخانه در سال ۱۹۴۳ توسط اینگوار کمپراد ۱۷ ساله پایه گذاری شد. ایکیا بزرگترین کارخانه مبلمان و لوازم خانه در جهان است و بیش از ۳۰۰ فروشگاه در سراسر جهان دارد.