جام ملت‌های اروپا: نمایه تیم ملی اوکراین

حق نشر عکس Getty
Image caption برگزاری مسابقات در اوکراین تا حدودی تحت تاثیر وضعیت یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق این کشور که در زندان به سر می برد، قرار گرفته است

چگونه به بازی‌ها راه یافتند

به عنوان یکی از دو میزبان بدون نیاز به عبور از مرحله انتخابی در بازی ها حضور دارند.

بهترین نمایش اروپایی

اوکراین که در سال ۱۹۹۰ در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به استقلال رسید، پیش از این دوره هیچگاه در جام ملتهای اروپا به عنوان تیم مستقل حضور نداشته بود. امسال با اینکه از امتیاز میزبانی برخوردارند، اما در گروهی حضور دارند که صعود از آن برای شان کمی به معجزه شبیه است.

مربی

اوله بلوخین - ستاره سابق دینامو کی‌یف و تیم ملی شوروی که در سال ۱۹۷۵ به عنوان نخستین اوکراینی برنده توپ طلایی اروپا شد، بار دیگر در سال ۲۰۱۱ هدایت تیم ملی اوکراین را در دست گرفت.

او که بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ این شغل را در اختیار داشت، توانست اوکراین را در سال ۲۰۰۶ به جام جهانی ببرد و نتایج نسبتا خوبی بگیرد.

بلوخین در دو دوره به عنوان نماینده پارلمان اوکراین انتخاب شده است.

ستاره - بازیکن افسانه ای

حق نشر عکس Getty

در حال حاضر جدا کردن این دو عنوان در اوکراین کار ساده ای نیست. تاریخ کوتاه فوتبال اوکراین به اسم آندره شوچنکو پیوند خورده است. بازیکنی که از سال ۱۹۹۵ (چهار سال بعد از استقلال اوکراین) به عضویت تیم ملی در آمد و پس از ۱۷ سال همچنان مرد اول فوتبال این کشور است.

در تمام اروپا فوتبال اوکراین را با نام شوچنکو می شناسند. بازیکن سابق تیم های دینامو کی‌یف، میلان و چلسی بارها همراه با این تیم ها در تورنمنت های مختلف به قهرمانی دست یافته است.

او دو بار در سری آ و لیگ قهرمانان اروپا به عنوان بهترین گلزن شناخته شده، چندین بار به عنوان بهترین بازیکن سال اوکراین انتخاب شده و در سال ۲۰۰۴ جایزه توپ طلایی (بهترین بازیکن اروپا) را به دست آورده است.

شوچنکوی ۳۵ ساله که ۱۰۷ بار برای اوکراین به میدان رفته است، با ۴۶ گل زده بهترین گلزن تاریخ فوتبال این کشور است.

سابقه در جام جهانی

تا پیش از استقلال بازیکنان اوکراینی در قالب تیم شوروی در جام های جهانی حضور پیدا می کردند.

از سال ۱۹۹۱ به بعد اوکراین فقط یک بار به جام جهانی راه یافته است. در سال ۲۰۰۶ پس از صعود از گروه خود توانستند سوئیس را در ضربات پنالتی شکست دهند و به یک چهارم نهایی راه یابند. اما در آن مرحله مغلوب ایتالیا شدند و از زقابت ها حذف شدند.

برد پرگل ۴ بر صفر مقابل عربستان صعودی بهترین نتیجه ای بود که آن ها در سال آلمان به دست آورند.

مشهورترین محصولی که صادر کرده اند

مرغ کی‌یفی یا کی‌یفسکی- تکه ای از سینه مرغ که داخل آن پر شده و دور آن را پودر سوخاری پوشانده و در روغن سرخ می شود، در جهان غذای بسیار مشهوری است. این غذا در ایران به کیوسکی هم معروف است.