جام ملت‌های اروپا: نمایه تیم ملی پرتغال

حق نشر عکس Getty

چگونه به بازی‌ها راه یافتند

در بازی آخر مقابل دانمارک شکست خوردند و در گروه خود دوم شدند. در حالیکه که امتیازشان با نروژ مساوی بود، به لطف تفاضل گل بیشتر راهی مرحله پلی آف شدند.

در بازی رفت پلی آف بدون گل مقابل بوسنی و هرزگوین متوقف شدند، اما در برگشت در یک بازی توفانی ۶ بر ۲ میهمان شان را شکست دادند و مجوز صعود را گرفتند.

بهترین نمایش اروپایی

در سال ۲۰۰۴ میزبان بازی ها بودند و توانستند به فینال راه پیدا کنند، اما آنها هم مقهور معجزه یونانی ها شدند.

فقط چهار بار دیگر هم در مسابقات شرکت کردند. با آنکه از تیم های خوب اروپایی بودند اما تا سال ۱۹۸۴ امکان حضور در بازی ها را پیدا نکردند.

مربی

پائولو بنتو – مربی جوانی که فقط هشت سال بعد از خداحافظی از تیم ملی به عنوان بازیکن، هدایت تیم کشورش را عهده دار شد. بازیکن سابق اسپورتینگ لیسبون، بلافاصله پس از بازنشستگی مربی گری را آغاز کرد.

از تیم جوانان اسپورتینگ آغاز کرد و یک سال بعد مربی بزرگسالان شد و این تیم را در چندین تورنمنت مختلف در پرتغال به قهرمانی رساند.

در سال ۲۰۱۰ در چهل سالگی جایگزین کارلوس کی‌روش، مربی فعلی تیم ملی ایران شد.

ستاره

کریستیانو رونالدو - نه تنها بدون شک ستاره پرتغال است، شاید سخت نباشد بگوییم که ستاره تورنمنت هم هست. شاید مرد دوم فوتبال جهان در غیاب رقیبش لیونل مسی بتواند چنان هنرنمایی کند که امسال عنوان بهترین بازیکن جهان را از آن خود کند، به شرط آنکه پرتغال بتواند از گروه مرگ خود را بالا بکشد.

در دو سالی که در لالیگا بازی کرده، محشر بوده، ۱۱۲ گل در ۱۰۲ بازی. او با روحیه مضاعف از قهرمانی رئال در لیگ اسپانیا به جام چهاردهم می رود.

بازیکن افسانه ای

پرتغالی ها با آنکه بازیکنانی مثل فیگو و رونالدو داشته اند، اما هنوز اوزه بیو را از یاد نبرده اند.

در جام ۱۹۶۶ اگر امتیاز میزبانی انگلستان نبود، شاید اکنون آنها به لطف جادوی این بازیکن یک جام قهرمانی در کارنامه خود داشتند. ۹ گلی که اوزه بیو در جام جهانی ۱۹۶۶ زد، پرتغال را به مقام سومی رساند. بسیاری از نسل های قدیمی پرتغالی ها هنوز شیرینی برد پرگل کشورشان مقابل برزیل، مدافع قهرمانی که در آن اوزه بیو دو گل زد را زیر زبان شان حس می کنند.

سابقه در جام جهانی

در مجموع پنج بار در مرحله نهایی جام جهانی حضور داشته اند. در دو دوره به نیمه نهایی رسیدند. در سال ۱۹۶۶ با شکست شوروی به مقام سومی دست یافتند و در سال ۲۰۰۶ پس از شکست مقابل فرانسه چهارم شدند. در آن سال هم گروه ایران بودند که این تیم را دو بر صفر شکست دادند.

مهمترین محصولی که صادر کرده اند

واسکو دا گاما فرمانده نخستین کشتی هایی بود که در قرن پانزدهم میلادی مستقیما از اروپا به هند رفت.

شاید هم پرتقال. وقتی این میوه از پرتغال وارد خاورنزدیک و خاور میانه شد، در بسیاری از زبان های این منطقه مثل فارسی و عربی نامش را از این کشور گرفت.

مطالب مرتبط