مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴: پیروزی ایران در زمین ازبکستان

ایران و ازبکستان
Image caption ایران در نخستین بازی مقدماتی جام جهانی در زمین ازبکستان به یک پیروزی ناباورانه دست یافت

ایران امروز یکشنبه سوم ژوئن (۱۴ خرداد) در نخستین دیدار مرحله آخر گروه دوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل در آسیا، میزبان خود ازبکستان را یک بر صفر شکست داد.

تک گل این بازی در دقیقه آخر وقت تلف شده بازی (۴ +۹۰) روی یک حرکت تیمی و در خلاف روند بازی به دست آمد.

پاس آندرانیک تیموریان به کریم انصاریفرد و حرکت پا به توپ او و پاس رو به جلوی دقیقش محمدرضا خلعتبری را در داخل محوطه جریمه در موقعیت تک به تک قرار داد و ضربه دقیق او به گوشه دروازه ازبکستان، ایران به بردی ناباوارانه رساند.

ایران که این بازی را با ترکیبی نسبتا دفاعی آغاز کرده بود به جز چند دقیقه ابتدایی بازی که حملاتی بر روی دروازه میزبان تدارک دید، در بقیه دقایق دو نیمه کاملا تحت فشار حملات پرشمار ازبکستان قرار داشت.

Image caption محمدرضا خلعتبری که در نیمه دوم وارد زمین شد در وقت‌های تلف شده گل پیروزی ایران را زد

ازبکستان فرصت‌های متعددی برای باز کردن دروازه ایران داشت که بیشتر آنها با واکنش‌های موفق مهدی رحمتی، دروازه‌بان ایران، مهار شد.

ایران در حالی این بازی را یک بر صفر به سود خود خاتمه داد که ضربه دقیقه ۷۵ اودیل احمداف از خط دروازه ایران گذشت اما این گل از چشم داور و کمک داور مسابقه دور ماند.

در ماه‌های اخیر بر لزوم استفاده از تکنولوژی خط دروازه برای تشخیص عبور توپ از خط دروازه‌ها در رسانه‌های دنیا مطالب زیادی مطرح شده و فیفا نیز برای عملی کردن این مسئله اقداماتی انجام داده است.

بسیاری از رسانه‌های معتبر بین‌المللی نظیر رویتر برد ایران مقابل ازبکستان را جنجالی و بر خلاف روند بازی توصیف کرده‌اند.

ترکیب اولیه ایران در این دیدار را مهدی رحمتی، حسین ماهینی، سید جلال حسینی، پژمان منتظری، پژمان نوری، جواد نکونام، آندرانیک تیموریان، مجتبی جباری، محمد ابراهیمی، احسان حاج صفی و علی کریمی تشکیل دادند.

خسرو حیدری در دقیقه پایانی نیمه نخست به جای محمد ابراهیمی وارد زمین شد و از اواسط نیمه دوم نیز خلعتبری و انصاریفرد نیز جایگزین حاج صفی و جباری شدند.

ایران در دومین دیدار مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل روز سه شنبه ۱۲ ژوئن (۲۳ خرداد) در ورزشگاه آزادی با قطر مسابقه خواهد داد.

مطالب مرتبط