واکنش‌ها به برد بحث برانگیز ایران مقابل ازبکستان

کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی ایران حق نشر عکس Getty
Image caption سرمربی پرتغالی ایران معتقد است بازیکنانش تیمی قوی و هماهنگ را شکست داده‌اند

کادر فنی و بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران از پیروزی خارج از خانه مقابل ازبکستان راضی هستند.

این مسابقه که اولین بازی ایران در دور پایانی بازیهای انتخابی جام جهانی 2014 برزیل بود، 1-هیچ به‌سود ایران تمام شد.

تنها گل بازی را محمدرضا خلعتبری، مهاجم الوصل امارات، روی پاس کریم انصاری‌فرد و در دقیقه چهارم وقت‌های تلف شده زد.

خلعتبری و انصاری‌فرد هر دو در نیمه دوم به بازی آمده بودند.

ایران در حالی این بازی را برد که ازبکستان بر جریان بازی مسلط بود و موقعیت‌های بیشتری روی دروازه ایران خلق کرد.

در دقیقه 75 ضربه اودیل احمدوف، کاپیتان ازبک‌ها، از خط دروازه ایران عبور کرد اما یوئیچی نیشیمورا، داور ژاپنی و کمک او گل را اعلام نکردند.

جلال حسینی، مدافع میانی ایران، که ضربه احمدوف را از داخل دروازه ایران برگشت داد، در مورد این صحنه گفت: "خدا را شکر می‌کنم که در آن صحنه توپ به من خورد. فکر می‌کنم گل آنها سالم بود. به‌هر حال این همه ما بدشانس بودیم و حالا چه ایرادی دارد که یک بار هم خوش شانس باشیم؟"

حسینی درباره انتقاداتی که به‌نحوه بازی ایران مقابل ازبکستان می‌شود، گفت: "من اطلاعی ندارم چه جوی در مورد بازی تیم ملی در ایران وجود دارد ولی معتقدم که همیشه بازی اول در هر تورنمنتی سخت است. ما در زمین حریف بازی می‌کردیم و شرایط زمین مناسب نبود. از طرفی جو استادیوم هم به‌سود آنها بود."

بیشتر انتقادها به آرایش و تاکتیک دفاعی، و ترکیب اولیه محافظه‌کارانه ایران بوده‌است.

در ترکیب اصلی ایران مهاجم کلاسیکی حضور نداشت و علی کریمی، که پست تخصصی‌اش هافبک است، جلوتر از بقیه بازیکنان بازی می‌کرد و این آرایش تا ورود خلعتبری و انصاری‌فرد در نیمه دوم ادامه داشت.

کارلوس کی‌روش، سرمربی پرتغالی ایران، در دفاع از ترکیب و آرایش تیمش گفت: "من یک برنامه کلی داشتم. تصمیم من این بود که ابتدا بازی را کنترل کنم و در ضد حمله‌ها موفق باشم. می‌دانستم هر چقدر بیشتر تحت فشار باشیم بهتر می‌توانیم از موقعیت‌ها استفاده کنیم."

وادیم آبراموف، سرمربی ازبکستان که از شکست تیمش در دقایق پایانی عصبانی بود، در پاسخ به اعتراض خبرنگاران ازبک، اشتباه تیم داوری را علت اصلی نتیجه بازی دانست: "نیشیمورا، داور بازی، گل سالم ما را قبول نکرد. هر کاری که می‌توانستیم در زمین انجام دادیم، اما نشد. این داور همان داوریست که 4 سال پیش نگذاشت به جام جهانی برویم. او مقابل بحرین خوب سوت نزد و ما باختیم.

البته ازبکستان در دور آخر بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2010 در گروه 5 تیمی آخر شد و از راهیابی به جام بازماند.

ازبک‌ها در آن مسابقات دو بار با به بحرین باختند، اما یوئیچی نیشیمورا داور هیچیک از آن دو بازی نبود.

ازبکستان و بحرین در سال 2005 هم در بازی پلی‌آف برای راهیابی به جام جهانی 2006 آلمان با هم روبرو شدند که در آن بازی (که با برد 1-هیچ ازبکستان تمام شد) یک ژاپنی بنام یوشی‌میستو یوشیدا داوری می‌کرد.

در آن مسابقه آقای یوشیدا یک گل ازبکستان، که روی پنالتی زده شده بود، را به‌دلیل ورود بازیکنان ازبک به محوطه جریمه پیش از ضربه مردود اعلام کرد.

فیفا بعدا این تصمیم را خلاف قوانین دانست و رأی به تکرار بازی داد.

ازبکستان دیروز در حالی مقابل ایران قرار گرفت که 5 بازیکنش، از جمله سرور جباروف، مرد سال فوتبال آسیا، را به‌دلیل محرومیت در اختیار نداشت.

ایران با بردی که مقابل ازبکستان بدست آورد 3 امتیازی شد و به‌همراه قطر، که با نتیجه‌ای مشابه لبنان را در بیروت شکست داد، در صدر گروه 1 قرار گرفت.

کره جنوبی، سید اول این گروه، روز جمعه (8 ژوئن) در اولین بازی‌اش مقابل مهمان قطر خواهد بود.

لبنان هم در همین روز میزبان ازبکستان خواهد بود.

ایران روز 12 ژوئن در تهران مقابل قطر قرار می‌گیرد.

بازیکنان ایران صبح امروز با یک پرواز اختصاصی به تهران برگشتند و تمریناتشان را از روز چهارشنبه (6 ژوئن) پی خواهند گرفت.

مطالب مرتبط