پلاتینی: داوران در صورت رفتار نژادپرستانه مسابقه را متوقف کنند

میشل پلاتینی حق نشر عکس AFP
Image caption میشل پلاتینی بهترین راه مقابله با نژادپرستی در فوتبال را توقف مسابقه دانسته است

میشل پلاتینی، رئیس اتحادیه فوتبال اروپا-یوفا، گفته داوران در صورت مواجهه با رفتار نژادپرستانه باید مسابقه را متوقف کنند.

آقای پلاتینی به بی‌بی‌سی گفته است که بهترین راه برای مقابله با نژادپرستی در فوتبال این است که داوران در صورت مشاهده مورد نژادپرستانه از ادامه بازی جلوگیری کنند: "داوران این قدرت را دارند که در صورت توهین نژادپرستانه مسابقه را ناتمام پایان دهند".

آقای پلاتینی این مسئله را که بروز اتفاقات نژادپرستانه در یورو ۲۰۱۲ باعث لکه‌دار شدن اعتبار او خواهد شد را رد کرد: "وقوع مسائل نژادپرستانه در لهستان و اوکراین هیچ تاثیری بر اعتبار من ندارد. من که مسئول رفتارهای نژادپرستانه در انگلستان و اروپا نیستم. ما کارهای زیادی برای تغییر قوانین و مهار نژادپرستی انجام داده‌ایم. اما من در مقابل جامعه مسئول نیستم".

میشل پلاتینی تاکید کرده که هماهنگی مسابقات یورو در لهستان و اوکراین به دلیل اینکه این دو کشور در گذشته رویدادهای بزرگی را میزبانی نکرده بودند با مشکلات قابل توجهی روبرو بوده است: "چالش بزرگی بود؛ هم برای لهستان، هم برای اوکراین و هم برای یوفا. ما هم هر چه می‌توانستیم انجام داده‌ایم".

آقای پلاتینی درباره تصاویری که از رفتار نژادپرستانه تماشاگران دو کشور میزبان در رسانه‌ها منتشر شده گفت: "من احساس بدی دارم چون من نژادپرست نیستم. ما همگی شوکه شدیم. باید به هرقیمتی شده با نژادپرستی مقابله کنیم".

با این حال رئیس یوفا تاکید کرده که هر بازیکنی که بدون اجازه زمین را ترک کند- حتی اگر به او توهین نژادپرستانه شده باشد، کارت خواهد گرفت.

قبلا ماریو بالوتلی، بازیکن تیم ملی ایتالیا، تهدید کرده بود که در صورتی که مورد سوء رفتار نژادپرستانه قرار بگیرد زمین را ترک خواهد کرد. آقای پلاتینی در واکنش به این موضوع گفته: "بازیکن فوتبال (بالوتلی) داوران را در کنترل ندارد بلکه این داوران هستند که تصمیم می گیرند و به داوران هم توصیه های لازم شده است."

رئیس یوفا نژادپرستی را منحصر به دو کشور میزبان جام ملت‌های اروپا ندانسته: "اگر شما می‌خواهید فیلمی درباره نژادپرستی بسازید می‌توانید به همه جا سر بزنید چراکه ناسیونالیسم در همه جا و در کشورهای مختلف تشدید شده است. شما در فرانسه، انگلستان و آمریکا هم می‌توانید این مسائل را ببینید."

آقای پلاتینی که از سال ۲۰۰۷ ریاست یوفا را بر عهده داشته است، قبلا از دو کشور میزبان به دلیل افزایش قیمت هتل‌ها و کیفیت نامطلوب زمین‌های فوتبال انتقاد کرده بود.

مطالب مرتبط