والیبال انتخابی المپیک؛ ایران به لندن نزدیکتر شد

مسابقه ایران  و ونزوئلا حق نشر عکس FIVB
Image caption شکست استرالیا از ژاپن ایران را به امید اصلی کسب سهمیه آسیایی المپیک بدل کرد

ایران در پنجمین روز رقابت‌های انتخابی والیبال المپیک لندن پنجشنبه ۷ ژوئن (۱۸ خرداد) ونزوئلا را سه بر صفر و با نتایج ۱۶-۲۵، ۱۶-۲۵ و ۲۰-۲۵ شکست داد.

ایران که تا پیش از این بازی با ۸ امتیاز از سه پیروزی در رده سوم جدول قرار داشت، با این برد ۱۱ امتیازی شد و به رده دوم صعود کرد.

ونزوئلا از پنج بازی خود در این تورنمنت، تنها یک پیروزی مقابل پورتوریکو کسب کرده و در رده هفتم قرار دارد.

اما ایران که به دلیل شکست مقابل استرالیا در بازی سوم، شانس اصلی کسب سهمیه آسیایی را به این تیم واگذار کرده بود، با شکست غیرمنتظره استرالیا مقابل ژاپن دوباره جان تازه‌ای یافت.

استرالیا که غیر از شکست برابر صربستان، هر سه بازی گذشته خود را برده بود در حضور نزدیک به ۳۰ هزار هوادار ژاپنی مقابل تیم میزبان قرار گرفت و ناباوارانه ۳ بر صفر شکست خورد.

پیروزی ژاپن با این نتیجه موقعیت ایران در رده دوم را تثبیت کرد و استرالیای ۹ امتیازی را به رده سوم تنزل داد.

ژاپن نیز از پنج بازی سه برد کسب کرده و با ۸ امتیاز در رده چهارم ایستاده است. امید ژاپن برای کسب سهمیه المپیک با این پیروزی زنده ماند. حریفان بعدی ژاپن پورتوریکو و ایران هستند.

طبق مقررات هر پیروزی با نتیجه ۳ بر صفر یا ۳ بر ۱، سه امتیاز نصیب تیم برنده می‌کند اما در صورت پیروزی با نتیجه ۳ بر ۲، تیم برنده ۲ امتیاز و بازنده یک امتیاز کسب می‌کند.

در دیگر بازی‌های امروز، کره‌جنوبی ۳ بر ۲ بر چین غلبه کرد و بر اندوه هواداران این تیم افزود. چین پیش از آغاز تورنمنت بخت اول آسیایی محسوب می‌شد و از مدعیان اصلی کسب سهمیه المپیک بود. اما اکنون این تیم با ۲ پیروزی از پنج بازی پایین‌تر از ژاپن در رده پنجم قرار دارد.

ایران اکنون اصلی‌ترین مدعی کسب سهمیه آسیایی المپیک است و در دو دیدار پایانی با صربستان و ژاپن مسابقه خواهد داد.

مطالب مرتبط