جام ملت‌های اروپا؛ ایتالیا اسپانیا را متوقف کرد

آنتونیو دی ناتاله حق نشر عکس AFP
Image caption آنتونیو دی ناتاله، کاپیتان 34 ساله باشگاه اودینزه گلی حساس برای ایتالیا به ثمر رساند

اسپانیا، مدافع عنوان قهرمانی، عصر یکشنبه ۱۰ ژوئن (۲۱ خرداد) در سومین روز جام ملت‌های ۲۰۱۲ اروپا مقابل ایتالیا قرار گرفت و تن به تساوی یک یک داد.

آنتونیو دی ناتاله که چند دقیقه قبل به جای ماریو بالوتلی به زمین آمده بود در دقیقه ۶۰، پاس دقیق آندره پیرلو را با یک ضرب حساب شده وارد دروازه اسپانیا کرد و ایتالیا را پیش انداخت.

اما اسپانیا تنها سه دقیقه بعد با حرکتی که از آندرس اینیستا شروع شد به گل رسید. اینیستا بعد از اینکه در میان مدافعان ایتالیایی پا به توپ شد، توپ را به داوید سیلوا رساند، او هم با پاسی هوشیارانه فابرگاس را در موقعیت گلزنی قرار داد.سسک فابرگاس هم تعلل نکرد و با دقت دروازه جان لوئیجی بوفون را باز کرد و بازی را به تساوی کشاند.

اسپانیا که به همراه آلمان شانس نخست فتح این جام به شمار می‌رودف مطابق انتظار در بیشتر زمان‌های بازی توپ را در اختیار داشت و در هر دو نیمه فرصت های متعددی برای گشودن دروازه ایتالیا خلق کرد اما نتوانست بیش از یک گل بزند.

اسپانیا در نیمه نخست هیچ مهاجمی را در ترکیب نداشت. در نیمه دوم ابتدا خسوس ناواس به جای داوید سیلوا به بازی آمد و سپس فرناندو تورس جایگزین فابرگاس شد. تورس در تقریبا بیست دقیقه ای که در زمین بود دو فرصت مسلم گلزنی را از دست داد و مجددا تصویری متزلزل از خود به نمایش گذاشت.

ایتالیا نیز با وجود اینکه از نظرات بازیکنان شاخص و وضعیت کیفی بسیار پایین تر از اسپانیا طبقه بندی می شود، بازی نسبتا تهاجمی و روانی را ارائه داد. اما ماریو بالوتلی نمایش مایوس کننده ای داشت؛ یک فرصت قطعی گلزنی را با تعلل زیاد از دست داد و یک کارت زرد هم به دلیل خطای بی مورد دریافت کرد.

سسک فابرگاس در کنفرانس خبری بعد از این دیدار بدی کیفیت زمین را یکی از عوامل ناکامی اسپانیا اعلام کرد.

برتری کرواسی بر جمهوری ایرلند

در دیدار دوم گروه سوم روز یکشنبه جمهوری ایربند به مصاف کرواسی رفت. بازیکنان جوانی تراپاتونی، سرمربی ایرلند، در این بازی مقهور بازی موثر و تهاجمی کرواسی شدند و نتیجه را ۳ بر یک واگذار کردند.

گل‌های کرواسی را ماریو مندزوکیچ، با دو ضربه سر دقیق و فنی در دقایق ۳ و ۴۸، و نیکتسا یلاویچ، در دقیقه ۴۳ با یک ضربه دقیق از داخل محوطه جریمه، به ثمر رساندند. تنها گل جمهوری ایرلند را نیز سنت لجر در دقیقه ۱۹ زد.

با این نتایج کرواسی با ۳ امتیاز در صدر این گروه قرار گرفت. اسپانیا و ایتالیا با یک امتیاز در رده های دوم و سوم و جمهوری ایرلند در رده چهارم جای گرفتند.

فردا دوشنبه ۱۱ ژوئن در روز چهارم جام ملت‌های اروپا دو دیدار برگزار خواهد شد. ابتدا از ساعت ۱۶ به وقت گرینویچ (۱۸:۳۰ به وقت ایران) انگلستان و فرانسه بازی خواهند کرد. در دیدار دوم نیز از ساعت ۱۸:۴۵ به وقت گرینویچ (۲۳:۱۵ به وقت ایران) اوکراین و سوئد مسابقه خواهند داد. این دو بازی از وبسایت بی‌بی‌سی فارسی به صورت همزمان گزارش خواهد شد.

مطالب مرتبط