جام ملت‌های اروپا: تحقیقات یوفا در مورد هواداران نژادپرست

ماریو بالوتلی مهاجم ایتالیا حق نشر عکس AFP
Image caption یک تشکل هواداران تیم ملی اسپانیا می‌گوید بعضی تماشاچیان طرفدار اسپانیا مهاجم 21 ساله ایتالیایی در جریان بازی دو تیم هدف شعارهای نژادپرستانه قرار گرفته

اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) در مورد ادعاهای رفتار و شعارهای نژادپرستانه برخی تماشاگران در بازی‌ اسپانیا و ایتالیا، و همچنین مسابقه روسیه و جمهوری چک، تحقیق خواهد کرد.

انجام این تحقیقات بعد از آن اعلام شد که یک تشکل هواداران تیم ملی اسپانیا اعلام کرد برخی تماشاچیان طرفدار اسپانیا ماریو بالوتلی، مهاجم ۲۱ ساله تیم ملی ایتالیا، را هدف شعارهای نژادپرستانه قرار داده‌اند.

تئودور گبرسلاسی، مدافع اتیوپیایی‌تبار تیم ملی جمهوری چک هم به خبرنگاران گفته شعارهای نژادپرستانه‌ای علیه خود شنیده‌است.

یوفا می‌گوید تا اینجا قصد برخورد انضباطی با شخص یا گروه خاصی را ندارد.

این اتحادیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: "امروز اطلاعات تازه و مستقلی در مورد ادعای رفتار و شعارهای نژادپرستانه در بازی اسپانیا و ایتالیا، و مسابقه روسیه و جمهوری چک، دریافت شد و به‌همین خاطر یوفا تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام خواهد داد."

البته ایتالیا و جمهوری چک هنوز هیچ شکایت رسمی به یوفا تسلیم نکرده‌اند.

پیارا پووار، مدیرعامل "شبکه فوتبال علیه نژادپرستی در اروپا" به سرویس ورزشی بی‌بی‌سی گفت: "شهادت شاهدان عینی بسیار مهم است و به یوفا امکان بررسی بهتر موضوع را می‌دهد. ناظران ما چیزی نشنیده‌اند. ما در هر ورزشگاه تنها دو ناظر داریم. این مسأله از دید مقامات یوفا که در این بازی حاضر بودند هم پنهان مانده بود."

توماس هرتسوگ، سخنگوی انجمن "سفارت هواداران فوتبال اروپا" در بیانیه‌ای گفت: "حدود ۲۰۰ تماشاگر وقتی توپ به ماریو بالوتلی می‌رسید، صدای میمون درمی‌آوردند. مایه خوشحالیست که اکثریت طرفداران اسپانیا برخورد بسیار خوبی با این قضیه داشتند، و بسیاری از آنها سعی کردند جلوی این رفتار تماشاچیان مورد نظر را بگیرند. ما به‌روشنی از دست این گروه کوچک از هواداران اسپانیا، که رفتارهای نژادپرستانه‌ از خود نشان می‌دهند، عصبانی هستیم. اما باید تأکید کنیم که بیشتر هواداران اسپانیا کاملا نسبت به این موضوع آگاه بودند و همه تلاششان را برای حل مسأله کردند."

چزاره پراندلی، سرمربی ایتالیا، روز دوشنبه به سرویس ورزشی بی‌بی‌سی گفت که در بازی با اسپانیا "هیچ اتفاقی" برای بالوتلی نیفتاده‌است.

یوفا کتبا از شهرداران شهرهای اوکراین و لهستان، که میزبان جلسات تمرینی تیم‌های حاضر در جام ملت‌های اروپا هستند، خواسته برای جلوگیری از بروز رفتارهای نژادپرستانه در میان تماشاگران، نیروهای پلیس بیشتری را بکار گیرد.

مطالب مرتبط