جام ملت‌های اروپا؛ یونان روسیه را شوکه کرد

کاراگونیس حق نشر عکس Reuters
Image caption کاراگونیس کاپیتان یونان قبل از مسابقه با روسیه قول داده بود که با پیروزی، مردم بحران زده یونان را خوشحال کند

یونان با درخشش یورگوس کاراگونیس روسیه، امید اصلی صعود از گروه اول، را یک بر صفر شکست داد و به مرحله بعد صعود کرد. در بازی همزمان دیگر جمهوری چک نیز ۱ بر صفر لهستان، یکی از دو میزبان رقابت‌ها، را برد و به عنوان تیم نخست گروه به مرحله بعد راه یافت.

یونان که تا پیش از بازی‌های روز شنبه ۱۶ ژوئن (۲۷ خرداد) با یک امتیاز در انتهای جدول گروه یک قرار داشت و از کمترین شانس صعود برخوردار بود با ترکیبی سراسر هجومی و گماشتن سه مهاجم به سراغ روسیه صدرنشین گروه رفت.

حملات پیاپی یونان موقعیت‌های زیادی روی دروازه روسیه خلق کرد و نهایتا در وقت‌های تلف شده نیمه نخست، کاراگونیس روی اشتباه محرز خط دفاعی روسیه در نزدیکی محوطه جریمه توپ را تصاحب کرد و پس از حرکتی رو به جلو با ضربه‌ای سنگین توپ را از زیر دستان مالافیف وارد دروازه‌ کرد.

در حالی نیمه نخست این بازی با نتیجه ۱ بر صفر پایان یافت که در دیدار دیگر دو تیم چک و لهستان با نتیجه صفر صفر به رختکن رفته بودند. این وضعیت روسیه و یونان را به مرحله بعد می‌رساند.

روسیه که ظاهرا انتظار دریافت گل از یونان را نداشت در نیمه دوم هم بدون انسجام و تمرکز لازم بازی را دنبال که و نتوانست فرصت چندانی روی دروازه یونان خلق کند.

اما یونان می توانست به دلیل خطا روی کاراگونیس یک ضربه پنالتی هم به دست آورد که تصمیم اشتباه داور مانع شد.

در دقیقه ۶۱ کاراگونیس کاپیتان ۳۵ ساله یونان که ۱۲۰ بازی ملی انجام داده است، با عبور از سه مدافع روسیه وارد محوطه جریمه شد و با خطا سرنگون شد. یوناس اریکسون داور سوئدی، به گمان اینکه کاراگونیس "دایو" کرده و قصد فریبش را داشته نه تنها اعلام پنالتی نکرد که به او یک کارت زرد هم نشان داد. کاراگونیس با دریافت این کارت به دلیل دو اخطاره شدن بازی تک حذفی مرحله بعد را از دست ‌خواهد داد مگر اینکه یوفا به دلیل اشتباه "محرز " داور در این مسئله تجدید نظر کند.

اما دو تیم جمهوری چک و لهستان که تنها در صورت کسب پیروزی صعود می‌کردند نیمه دوم را هم با شیوه‌ای تهاجمی آغاز کردند که تلاش آنها در نیمه دوم تنها یک گل برای جمهوری چک در بر داشت.

یراچک در دقیقه ۷۲ در درون محوطه جریمه فرصت مناسبی یافت و با ضربه‌ای دقیق دروازه تیتون، دروازه‌بان دوم لهستان که به دلیل محرومیت شزنی در ترکیب جا گرفته بود، را باز کرد و جمهوری چک را با ۶ امتیاز از دو بازی به صدر گروه کشاند.

از آنجاکه طبق قوانین یوفا، برای تعیین تیم صعود کننده در صورت برابر بودن امتیازها، ابتدا نتیجه بازی‌های رودرو ملاک قرار می‌گیرد، پیروزی جمهوری چک مقابل لهستان موجب حذف روسیه نیز شد.

جمهوری چک و یونان در مرحله بعد با تیم‌های صعودکننده گروه دوم روبرو خواهند شد که دو بازی آلمان-دانمارک و هلند-پرتغال که فردا (۱۷ ژوئن) انجام خواهد شد سرنوشت آن را رقم خواهد زد.

در حال حاضر آلمان و پرتغال در رده‌های اول و دوم گروه دوم قرار دارند اما دو تیم دیگر نیز شانس صعود دارند.

مطالب مرتبط