شانس‌های قهرمانی ویمبلدون ۲۰۱۲؛ جوکوویچ و شاراپوا

نواک جکوویچ، ویمبلدون حق نشر عکس AFP
Image caption سال گذشته نواک جوکوویچ در فینال رافائل نادال را شکست داد و قهرمان ویمبلدون شد

نواک جکوویچ قهرمان سال گذشته و ماریا شاراپوا قهرمان اپن فرانسه در صدر بخت های قهرمانی رقابت های امسال ویمبلدون قرار گرفتند.

معیار ویلمبدون برای سید بندی مردان عملکرد آنها در زمین چمن است، به این ترتیب امسال پنج نفر اول رده بندی جهانی و پنج سید اول مردان در ویمبلدون تفاوتی با یکدیگر ندارند اما داوید فرر و توماس بردیچ که به ترتیب در رده بندی جهانی ششم و هفتم هستند، جایشان را در جدول شانس های قهرمانی ویمبلدون با یکدیگر عوض شده است.

جوکوویچ سید اول اگر فینال امسال رولند گروس را به رافائل نادال(سید دوم) واگذار نمی کرد، تنها تنیس بازی بود که پس از ۴۴ سال توانسته در هر چهار گرند اسلم قهرمان شود. راجر فدرر تنیس باز سوئیسی که پر افتخار ترین تنیس باز تاریخ، سومین بخت قهرمانی ویمبلدون امسال است.

اندی ماری بیست و پنج ساله که امید قهرمانی بریتانیایی ها در رقابت های ویمبلدون است، بخت چهارم این مسابقات و پشت سر رافائل نادال قهرمان دو دوره این رقابت ها و راجر فدرر برنده شش دوره ویمبلدون قرار گرفته است. ماری سال گذشته، در نیمه نهایی مقابل رافال نادال شکست خورد و نتوانست به فینال این رقابت ها راه یابد. در بخش مردان ویمبلدون هفت و شش سال است که هیچ بریتانیایی توانسته قهرمان این مسابقات شود.

اندی رادیک تنیس باز آمریکایی که نفر سی و سوم رده بندی جهانی است و تا به سه بار فینالیست ویمبلدون بوده، به دلیل کنار گیری گائل مونفیس، شانس سی ام قهرمانی این مسابقات را به خود اختصاص داده است.

برناد تومیک استرالیایی که سال گذشته تا مرحله یک چهارم این مسابقات پیش رفت، امسال به لطف شیوه ویمبلدون در رده بندی تنیس بازان مرد، شانس بیستم قهرمانی قلمداد شده در حالیکه در رده بندی جهانی بیست و هفتم است.

اما تعیین بخت های قهرمانی مسابقات زنان در ویمبلدون، دقیقا بر اساس رده بندی جهانی است و این یعنی پترا کویتوای چک که سال گذشته ماریو شاراپوای روس را در فینال شکست داد و قهرمان شد، امسال سید چهارم است.

پترا کویتوای در آخرین مسابقه پیش از ویمبلدون، در دور اول تورنمنت تنیس "ایست بورن"، هفت بر پنج و شش بر چهار از کاترینا ماکاروای روس شکست خورد، بنابراین مدافع عنوان قهرمانی چندان آماده به نظر نمی رسد: " آمادگی خوبی نداشتم ولی چند روز تا ویمبلدون وقت دارم، باید سخت تلاش کنم تا بازی ام را بهتر کنم."

از خواهران ویلیامز که در دوره های قبلی از امیدهای اصلی قهرمانی در ویمبلدون بودند، سرنا جایگاه نسبتا مناسبی در سید بندی دارد و بخت ششم قهرمانی است اما ونونس ویلیامز، قهرمان پنج دوره ویمبلدون هم اکنون در رده جهانی پنجاه و پنجم است.

سیدبندی ویمبلدون ۲۰۱۲
سید زنان مردان
۱ ماریو شاراپوا (روسیه) نواک جوکوویچ (صربستان)
۲ ویکتوریا آزارنکا (بلاروس) رافائل نادال (اسپانیا)
۳ اگنیشکا ردونسکا (لهستان) راجر فدرر (سوئیس)
۴ پترا کویتوا (چک) اندی ماری (بریتانیا)
۵ سامانتا استوزر (استرالیا) جو ویلفرد سونگا (فرانسه)
۶ سرنا ویلیامز (آمریکا) توماس بردیچ (چک)
۷ کارولین وزنیاکی (دانمارک) داوید فرر (اسپانیا)
۸ آنژلیک کربر (آلمان) یانکو تیپسارویچ (صربستان)
۹ ماریون بارتولی (فرانسه) خوان مارتین دل پوترو (آرژانتین)
۱۰ سارا ارانی (ایتالیا) مردی فیش (آمریکا)