سایه تعلیق بر سر ورزش ایران

کمیته ملی المپیک حق نشر عکس mehr
Image caption کمیته ملی المپیک ایران و وزارت ورزش یک ماه تا بازی های المپیک لندن فرصت دارند تا از محرومیت های احتمالی جلوگیری کنند

یک ماه مانده به المپیک لندن، کمیته بین‌المللی المپیک از ایران در مورد تغییر روسای فدراسیون‌ها توضیح خواسته‌است.

این کمیته در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی تأکید کرد: "کمیته بین‌المللی المپیک در نامه دوم خود به کمیته ملی المپیک ایران خواستار آن شده که این کمیته با مقامات دولتی مذاکره کند و استقلال فدراسیون‌های ورزشی حفظ شود."

روسای فدراسیون‌های تیر و کمان، شنا، قایقرانی، شیرجه و واترپلو در چند ماه گذشته با دستور وزارت ورزش ایران برکنار شده‌اند و همین موضوع اصلی نامه IOC (کمیته بین‌المللی المپیک) به کمیته المپیک ایران است.

در نامه‌ای که متن آن در رسانه‌های ایران منتشر شده، کمیته بین‌المللی المپیک بر حفظ استقلال فدراسیون‌های مختلف تأکید کرده است.

در این نامه آمده است: "در صورتی که اصول اساسی استقلال کمیته‌های ملی در کشور شما رعایت نشود، فعالیت‌های المپیکی کشور شما مطابق مجازات‌هایی که در آیین نامه IOC و فدراسیون‌های جهانی در نظر گرفته شده است، با محرومیت روبرو خواهد شد که این مسأله حضور نمایندگان ایران در المپیک ۲۰۱۲ لندن و هر رویداد بین‌المللی ورزشی دیگر را کلا منتفی خواهد کرد."

روز گذشته قبل از آنکه متن نامه کمیته بین‌المللی المپیک منتشر شود، احمد ناطق نوری، از اعضای هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک، بحث تعلیق را منتفی دانسته بود.

او در گفتگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته بود: "این نامه مبنی بر تعلیق نیست و خیلی هم محکم نیست. مسوولان کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان در حال بررسی این موضوع هستند."

سید مهدی هاشمی، یکی دیگر از اعضای هیأت اجرایی کمیته ملی المپیک و نماینده مجلس ایران، نامه دوم IOC را سیاسی خوانده، ولی از سوی دیگر اضافه کرده:" نباید بهانه به دست کسی داد."

لحن متفاوت نامه باعث شده این نماینده مجلس از همه مسوولان دست اندرکار بخواهد "به این موضوع بپردازند و با قید فوریت به آن رسیدگی کنند."

صندلی های لرزان ریاست

موج برکناری و جابجایی در فدراسیون‌های ایران تابستان سال گذشته با انتخاب محمدعباسی به عنوان وزیر ورزش آغاز شد.

از مرداد سال گذشته روسای ۱۰ فدراسیون در ایران برکنار شده‌اند. روسای فدراسیون‌های کشتی، تیر و کمان، شنا، قایقرانی، دوچرخه‌سواری، کاراته، دو و میدانی، اسکیت، بدنسازی و پرورش اندام و جودو در یک سالی که از زمان تأسیس وزارت‌خانه ورزش می‌گذرد، تغییر کرده اند.

محمدرضا یزدانی خرم، رئیس سابق فدراسیون کشتی، یکی از اولین اخراجی ها بود. یزدانی خرم در همان روزهای اولی که از ریاست فدارسیون برکنار شد در گفتگویی با سایت خبر آنلاین علت اصلی برکناری خود را "دلایل سیاسی" دانسته بود.

اوگفته بود:"گروهی از بیرون می‌خواهند آدم‌های خودشان را بگذارند داخل فدراسیون‌ها."

برکناری یکی از بانفوذترین روسای فدراسیون، وزیر وزارت نوپای ورزش را به مجلس کشاند، اما موج تغییرات در سایر حوزه‌های ورزشی ادامه پیدا کرد.

در آن روزها وزارت ورزش بحث تغییر روسای دوشغله فدراسیون‌ها را پیش کشیده بود. اما این دلیل برای رسانه‌ها و خود این افراد قانع‌کننده نبود.

برخی از محافل ورزشی یکی دیگر از برکناری‌های سوال‌برانگیز را مربوط به فدراسیون تیر و کمان می‌دانند. کریم صفایی رئیس وقت این فدراسیون چهار ماه قبل از به پایان رسیدن دوره ریاستش و برگزاری انتخابات جدید برکنار شد.

سایر روسای فدراسیون‌ها هم در شرایطی مشابه به اجبار جایشان را به افراد دیگری دادند تا شائبه سیاسی بودن این تغییرات در رسانه بیشتر شود.

وزیر ورزش پس از برکناری روسای فدراسیون‌های قایقرانی و دوچرخه‌سواری که یک ماه قبل از سمت خود برکنار شدند، تأکید می‌کرد که خطر تعلیق فدراسیون‌ها را تهدید نمی‌کند.

محمد عباسی گمانه‌زنی‌ها در مورد محرومیت ورزش ایران را "هیاهوی رسانه‌ای" می‌دانست.

او گفته بود: "واکنش‌ها به این موضوع مصنوعی بود و برخی رسانه‌ها در تبانی با آنجا (فدراسیون‌های بین‌المللی) این کار را کرده بودند."

بالاترین مقام ورزشی ایران تغییرات در فدراسیون‌ها را "جابجایی" توصیف کرده بود.

در حالی که پرچم ایران بعنوان یکی از کشورهای شرکت‌کننده در المپیک لندن در خیابان معروف "ریجنت استریت" این شهر برافراشته شده، ممکن است ورزشکاران ایران مجبور شوند با پرچم کمیته بین‌المللی المپیک در این بازی‌ها شرکت کنند.