سقف مسئله ساز ویمبلدون

حق نشر عکس Getty

سقف زمین چمن مرکزى ویمبلدون امسال مسئله ساز شده است. یا شاید بهتر باشد بگویم استفاده بیش از حد لازم از این سقف مسئله و بگو مگو آفریده است.

سال ها بود که مسابقات ویمبلدون به خاطر هواى بارانى لندن دچار اخلال مى شد، بازى ها عقب مى افتاد و پول تماشاگرانى که بلیت خریده بودند حرام مى شد.

در طول این سال ها بسیارى از بازیکنان و کارشناسان ضمن انتقاد از این وضع اصرار داشتند که تنها چاره کار گذاشتن سقف متحرک روى سر زمین مرکزى است تا هنگام باران بسته شود و بازى ها زیر سقف ادامه پیدا کند.

این افراد براى قوى تر کردن منطقشان مسابقات جام آزاد استرالیا را مثال مى آوردند که زمین مرکزى اش سقف متحرک دارد و در زمان بارندگى به برگزارى به موقع مسابقات کمک مى کند و همه هم از آن راضى هستند.

گردانندگان ویمبلدون اما در مقابل این ایده مقاومت مى کردند و منطقشان هم این بود که گران اسلم ها تورنمنت هاى هواى باز هستند و نباید در فضاى بسته برگزار شوند که البته به احتمال زیاد علت مخالفت آنان هزینه سنگین نصب چنین سقفى بود.

در چند سال گذشته که درآمد ویمبلدون و فشار طرفداران سقف چند برابر شد و بارندگى هم چند بار مسابقات را به طور کامل مختل کرد، سرانجام مدیران ویمبلدون رضایت دادند و این سقف ساخته شد.

در دو سه سال گذشته هر بار که باران آمد سقف زمین مرکزى بسته مى شد و بازى ها ادامه پیدا مى کرد و با اینکه بازیکنان بطور کلى از بازى در فضاى بسته خوششان نمى آید، از اینکه مسابقاتشان بر اساس برنامه پیش مى رود خشنود بودند.

اما امسال ویمبلدون استفاده دیگرى هم براى این سقف پیدا کرده که مسئله ساز شده است. گردانندگان مسابقات به این نتیجه رسیده اند که اگر سقف زمین مرکزى بسته باشد مى توان مسابقات را تا پاسى از شب ادامه داد و دیگر کمبود نور باعث قطع مسابقات و ادامه آنها در روز بعد نمى شود.

آنها این ابتکار خود را براى اولین بار روز پنجشنبه در پایان ست چهارم مسابقه رافائل نادال و لوکاس روسول به مرحله عمل گذاشتند. مسابقه براى بیش از چهل و پنج دقیقه قطع شد و پس از بازگشت بازیکنان به زمین نادال که ست چهارم را با قدرت برده بود و به نظر مى آمد روى دور افتاده، ست پنجم را در مقابل بازى برتر حریف که خود را بازیافته بود باخت و در یکى از بزرگ ترین شگفتى هاى تاریخ ویمبلدون در مرحله دوم حذف شد.

از نادال پرسیدند که وقتى داور ویمبلدون به او گفت مى خواهند سقف را ببندند چرا اعتراض نکرده؟ او گفت فکر مى کرده که این سقف مدرن در عرض حداکثر ده دقیقه بسته خواهد شد و خبر نداشته که بستن سقف و سپس روشن کردن دستگاه تهویه ٤٥ دقیقه طول خواهد کشید. اما او حاضر نشد که شکست خود را نتیجه این تغییرات بداند و گفت به تعویق افتادن مسابقه مى تواند به نفع یا ضرر هر دو بازیکن تمام شود.

این جریان روز جمعه هم تکرار شد و با اینکه از ظهر به بعد حتى یک قطره باران هم نبارید سقف زمین مرکزى از ساعت یک که بازى نوواک جوکوویچ با رادک استپانک شروع شد تا نه شب که مسابقه راجر فدرر با جولیان بنتو به پایان رسید بسته ماند.

جوکوویچ به خبرنگاران گفت وقتى در هواى آفتابى به زمین رفته و سقف را بسته دیده خیلى تعجب کرده و فدرر هم گفت بازى در زمین چمن در فضاى بسته یک پدیده جدید است که باید به آن عادت کرد. او اضافه کرد که شرایط زمین در زمانى که سقف بسته بکلى با زمان باز بودن آن تفاوت دارد.هر دو بازیکن بدون انتقاد مستقیم از گردانندگان تورنمنت، ناخشنودى خود از بازى در فضاى بسته زیر باد کولر را پنهان نکردند.

جالب اینجاست که همان منطقى را که ویمبلدونى ها به کار مى بردند تا زمین مرکزى را مسقف نکنند اکنون مورد استفاده بازیکنان و تحلیلگرانى قرار گرفته که زمانى به برپائى آن اصرار داشتند و حالا مخالف استفاده بیش از حد از آن هستند. آنان مى گویند که ویمبلدون تورنمنت هواى باز است و نباید زیر سقف برگزار شود مگر در زمان بارندگى.

به نظر مى رسد که سقف متحرک زمین مرکزى ویمبلدون چه آن زمانى که وجود نداشت و چه حالا که با صرف هزینه گزافى برپا شده مسئله ساز است و بر سر نوع استفاده از آن اختلاف وجود دارد.

مطالب مرتبط