آغاز دادگاه جان تری به اتهام توهین نژاد پرستانه

جان تری، دادگاه حق نشر عکس Reuters
Image caption جان تری به اتهام توهین نژاد پرستانه به آنتون فردیناند محاکمه می شود.

محاکمه جان تری مدافع ۳۱ ساله چلسی و تیم ملی انگلستان به اتهام توهین نژاد پرستانه از امروز (دوشنبه ۱۸ تیر) در لندن آغاز شد.

جان تری متهم است در طول دیدار چلسی و کوئینزپارک رنجرز به آنتون فردیناند، مدافع حریف، توهین نژادپرستانه کرده است. این محاکمه پنج روز طول خواهد کشید.

فردیناند به دادگاه گفته که در هنگام بازی متوجه توهین نژاد پرستانه ای نشده است.

اما پس از بازی زمانی که دوست دختر او ویدیویی مربوط به بازی را از سایت یوتیوب به او نشان می‌دهد، او به توهین نژاد پرستانه مدافع تیم ملی انگلستان پی می‌برد.

یک متخصص زبان ایما و اشاره، به کار بردن الفاظ ناشایست توسط مدافع چلسی را تأیید کرده‌است.

جان تری پنج روز بعد از این اتفاق در بیانیه ای خطاب به اتحادیه فوتبال انگلستان گفته بود که با بازیکن تیم کوئینز پارک رنجرز اختلاف لفظی داشته ولی به بازیکن تیم کوئین پارک رنجرز توهینی نکرده است.

پس از پنج جلسه اگر دادگاه جان تری را مجرم تشخیص دهد، او به پرداخت حداکثر ۲۵۰۰ پوند(معادل ۴۰۰۰ هزار دلار) محکوم خواهد شد.

برادر کوچکتر ریو فردیناند، به دادگاه گفته است اگر در حین بازی به این موضوع پی می برد به داور مسابقه آن را اطلاع می داده است. او گفته است:"این توهین ها بسیار آزار دهنده است، در زمان بازی به دلیل اینکه من یه بازیکن حرفه ای هستم واکنشی نشان ندادم. وقتی کسی موضوع رنگ پوست را به میان می کشد، وارد حیطه دیگری می شود که بسیار آزار دهنده است"

گفته می شود یکی از دلایلی که روی هاجسون سرمربی تیم ملی انگلستان ریو فردیناند بردار بزرگ آنتون را به تیم ملی دعوت نکرد، اختلاف او با جان تری بود. موضوعی که می توانست در صورت حضور فردیناند در تیم ملی انگستان حاشیه ساز شود.