ژائو هاولانژ، رئیس سابق فیفا رشوه گرفته بود

ژائو هاولانژ حق نشر عکس Getty
Image caption ژائو هاولانژ تا سال ۱۹۹۸ (۱۳۷۷) و به مدت بیست و چهارسال ریاست فیفا را بر عهده داشت.

با حکم دادگاهی در سوئیس، فیفا مدارکی را منتشر کرد که نشان می دهد که ژائو هاولانژ رئیس پیشین فیفا مقدار زیادی پول بعنوان رشوه از طرف شرکت ورشکسته ISL گرفته است.

هاوالانژ برزیلی، حداقل یک و نیم میلیون فرانک سوئیس (معادل یک و نیم میلون دلار) و ریکاردو تشیرا عضو کمیته اجرایی فیفا و هموطن او دوازده و نیم میلیون فرانک (دوازده و نیم میلیون دلار) رشوه دریافت کرده اند.

در گزارش دادستانی سوئیس که توسط فیفا چاپ شده، تنها اسم این دو مقام سابق فیفا ذکر شده است. دادگاه عالی سوئیس دستور انتشار مدارکی را داد که مشخص می کند مقامات رده بالای فیفا در دهه 90 میلادی میلیون ها دلار بعنوان رشوه از طرف شرکت ISL دریافت کرده اند.

این مدارک در اختیار پنج رسانه قرار گرفته است که بی بی سی یکی از آنهاست. اسناد حاوی جزئیاتی از دادگاه حل اختلاف پرونده ISL است که در سال ۲۰۱۰ برگزار شد و به موجب آن پرونده کیفری این شرکت بسته شد.

"پاناروما" بی بی سی که برنامه ای تحقیقی است با جمع آوری مدارکی از فساد و رشوه خواری در رده های بالای فیفا پرده برداشت. در این برنامه که در آبان سال ۱۳۸۹ از شبکه یک بی بی پخش شد، برخی از مقامات رده بالای فیفا از جمله ریکاردو تشیرا رئیس پیشین فدارسیون برزیل در دهه ۹۰ از شریک تبلیغاتی یعنی ISL رشوه گرفته اند. گفتنی است در دهه ۹۰ رشوه در سوئیس جرم محسوب نمی شده است.

در بیانیه ای که بی بی سی پس از اجازه انتشار این مدارک بر اساس حکم دادگاه عالی سوئیس صادر کرده، آمده است:" یک سال تلاش پاناروما برای انتشار عمومی مدارکی که به تحقیقات محرمانه پلیس درباره رشوه گیری و فساد در فیفا مرتبط بود،با انتشار این مدارک توجیه شد."

در برنامه ویژه پاناروما به نام "اسرار ناپاکی فیفا" گزارشگر اسامی دو نفر از اعضای شرکت تبلیغات سوئیسی ISL را می آورد که از دریافت کنندگان اصلی رشوه بودند، که بارها فیفا سود حاصل از حق تبلیغات جام جهانی را به آنها داده است.

اسناد مربوط به فساد مالی هاولانژ نشان می دهد که مقامات فیفا با پرداخت ۵.۵میلیون فرانک سوئیس(معادل پنج و نیم میلیون دلار) سعی داشتند، تحقیقات قضایی در مورد این پرونده را مخفی نگه دارند.

سپ بلاتر دبیر کل فیفا در مهرماه سال گذشته گفت فیفا قصد انتشار مدارک مربوط به پرونده ISL را دارد ولی در همان زمان دسترسی به محتویات این پرونده غیر ممکن شد.

هسته مرکزی فیفا پس از انتشار حکم دادگاه عالی برای انتشار این مدارک با دفاع از عملکرد سایر بخش ها، موضوع رشوه و فساد را تنها محدود به هاولانژو و تشیرا دانست. در بیانیه فیفا آمده است: " این تصمیم دادگاه عالی مشخص می کند که تنها دو نفر از اعضای فیفا در این موضوع دست داشته و دبیر کل فیفا در این موضوع بی تقصیر است"

استعفاهای مشکوک

ژائو هاولانژ برای ۲۴ سال دبیر کل فیفا بود تا اینکه در ۱۹۹۸ سپ بلاتر در انتخابات دبیر کلی فیفا پیروز شد و بر جای او نشست.

او پس از ۴۸ سال حضور در کمیته بین المللی المپیک استعفاء داد و دلیل آن را مسایل پزشکی عنوان کرد. اما استعفای او زمانی اتفاق افتاد که مقامات المپیک با توجه به تحقیقاتی که در مورد پرونده ISLو ارتباط او با این شرکت انجام داده بودند، قصد داشتند علیه او مجازات هایی را اعمال کنند.

ریکاردو تشیرا، داماد سابق هاولانژ هم امسال از فدارسیون فوتبال برزیل و کمیته برگزاری جام جهانی ۲۰۱۴ استعفا داد. او همین طور از صندلی کمیته اجرایی فیفا هم به دلایل نامعلوم پزشکی و شخصی کناره گیری کرد.