حزب کارگر از افزایش نیروهای امنیتی در المپیک انتقاد کرد

حق نشر عکس PA
Image caption قرار است نیروهای بیشتری امنیت فرودگاه هیترو را در طول بازی های المپیک تامین کنند

حزب کارگر، حزب مخالف دولت بریتانیا از استقرار ۳۵۰۰ سرباز بیشتر به منظور حفظ امنیت در طول بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن انتقاد کرده و از دولت خواسته است تا در اینباره جوابگو باشد.

فیلیپ هاموند، وزیر دفاع بریتانیا قرار بود در اینباره بیانیه ای صادر کند اما حالا از وی خواسته شده است که شخصا در این خصوص به نمایندگان مجلس توضیحاتی ارائه دهد.

به خدمت گرفتن این تعداد سرباز علاوه بر ۱۳۵۰۰ نیرویی است که استخدام آنها توسط شرکت خصوصی امنیتی G4S از پیش موافقت شده بود.

طرح استفاده از ۳۵۰۰ سرباز دیگر هنگامی تایید شد که نگرانی هایی مطرح شده مبنی بر اینکه شرکت امنیتی G4S قادر به تضمین آن نبود که تعداد کافی نیروی محافظ امنیتی را تامین کند.

G4S گفته است این شرکت در مراحل پایانی کارآموزی متقاضیان، "با تاخیر مواجه شده است" .

تسا جاولز، وزیر المپیک دولت پیشین بریتانیا گفت است که این" به روشنی مشکل بزرگی است".

در همین حال رئیس پلیس مرزبانی بریتانیا نگرانی های تازه ای را درباره امنیت در فرودگاه هیترو مطرح کرده است و به همین منظور قرار است نیروهای بیشتری در فرودگاه هیترو مستقر شوند.

"بی سابقه"

شرکت خصوصی G4S با یک قرارداد سیصد میلیون پوندی پذیرفته بود که ده هزار نیروی امنیتی را در طول بازی های المپیک تامین کند. اما بی بی سی مطلع شده است که این شرکت قادر به تضمین آنچه قرار بود انجام دهد نیست.

جیمز بروکن شایر، وزیر امنیت بریتانیا به شبکه رادیو ۴ بی بی سی گفته است که G4S قبلا با شفافیت کامل تضمین کرده بود که طبق قرارداد از پس تعهدات خود بر خواهد آمد.

وی در اینباره گفت: "ما آنها را به مبارزه طلبیدیم، از آنها سوال کردیم، آنها را تحت فشار قرار دادیم و آنها با جدیت به ما اطمینان دادند که به مفاد قرارداد عمل خواهند کرد. تنها در هفته های اخیر موضوع عدم توانایی آنها مطرح شده است".

وی گفت که میزان پرداخت به شرکت G4S شامل حقوق نیروهای امنیتی بود که در صورت کمبود تعداد نیروها قرار بود از میزان پرداخت نیز کم شود.

G4S طی صدور بیانیه ای گفته است: " استقرار نیروها امری بی سابقه و بسیار پیچیده ای بوده که طبق برنامه ریزی بسیار فشرده ای انجام شده است."

مسئولان این شرکت گفته اند که آنها ۴۰۰۰ نیرو استخدام کرده اند که در ۱۰۰ مکان برگذاری مسابقات به فعالیت مشغولند و بیش از ۹۰۰۰ نفر دیگر هنوز تحت ارزیابی برای تایید صلاحیت قرار دارند و یا در حال کارآموزی و کسب اعتبار هستند.

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: "ما در روند استخدام و کارآموزی متقاضیان با تاخیراتی مواجه شده ایم و سخت تلاش می کنیم تا همه چیز به سرعت پیش برود."

وزارت کشور بریتانیا نیز گفت: "ما موافقت کرده ایم تا در این امر به G4S کمک کنیم و میزان حمایت ارتش را بازبینی کنیم."

در عین حال نمایندگان مجلس و کمیته امنیتی پارلمان بریتانیا در گزارش سالانه خود هشدار داده اند که المپیک، سازمان های اطلاعاتی و امنیتی این کشور را تحت فشار بی سابقه ای گذاشته است."

مطالب مرتبط