عربستان سعودی دو ورزشکار زن به المپیک می‌فرستد

حق نشر عکس g
Image caption سارا عطار در رشته دو 800 متر المپیک رقابت خواهد کرد

کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرده که دو ورزشکار زن از عربستان سعودی برای شرکت در مسابقات المپیک ۲۰۱۲ به لندن اعزام خواهند شد.

حضور این دو ورزشکار پس از آن تأیید شد که مقامات این کشور ماه گذشته اعلام کردند زنان ورزشکار عربستان می‌توانند با رعایت کامل اصول و موازین تعیین شده از سوی کمیته ملی المپیک عربستان در مسابقات لندن حضور یابند.

یکی از آنها وجدان السراج عبدالرحمان است که در رشته جودو رقابت خواهد کرد، و دیگری سارا عطار دونده ۸۰۰ متر است.

چندی پیش دیدبان حقوق بشر عدم اعزام ورزشکاران زن عربستانی به مسابقات را به‌شدت مورد انتقاد قرار داده، و از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته بود که عربستان سعودی را به خاطر نقض منشور المپیک، که در آن بر عدم تبعیض تأکید شده، اخراج کند.

قطر و برونئی در کنار عربستان سعودی کشورهایی بودند که از فرستادن زنان به المپیک خودداری می‌کردند، اما این دو کشور نیز پیشتر اعلام کردند که چند ورزشکار زن را به لندن می فرستند.

سفارت عربستان سعودی در لندن اعلام کرده است کاروان ورزشی عربستان حضوری پرقدرت و کم‌سابقه در المپیک لندن خواهد داشت و در این دوره از مسابقات زنان ورزشکار عربستان نیز حضور دارند.

عربستان سعودی در مقایسه با دیگر دولت‌های اسلامی یکی از کشورهای محافظه‌کار است و به‌طور سنتی محدودیت‌های شدیدی درباره زنان و نوع فعالیت آنها در جامعه اعمال کرده است.

به همین دلیل پیدا کردن زنان وزشکار واجد شرایط، که دارای حداقل معیارهای ورزشی المپیک باشند، برای مسوولان ورزشی این کشور بسیار دشوار بود.

"حفظ ارزش ها"

ژاک روخه، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک این خبر را "بسیار مثبت" و "تحولی دلگرم کننده" خوانده است.

وی در بیانیه‌ای افزود: "از اینکه تداوم گفتگوهای ما نتیجه‌بخش بوده است بسیار خوشحالم".

سارا عطار از محل تمرین خود در آمریکا گفت: "این اتفاق باعث افتخار است و امیدوارم این گام بزرگ موجب شود تا زنان بیشتری در ورزش مشارکت کنند".

باهیه الحماد، زن ورزشکار قطری، قرار است پرچم این کشور را در مراسم افتتاحیه المپیک حمل کند. او این رویداد را "لحظه‌ای تاریخی" توصیف کرد.

سازمان دیدبان حقوق بشر در نیوریورک گفته است مشارکت زنان سعودی در المپیک گامی به جلو محسوب می‌شود.

مینکی وردن از مسوولان این سازمان گفت: "این تحولی بی‌سابقه است که فرصت خوبی برای احقاق حقوق زنان ایجاد می‌کند و محافظه‌کاران سعودی به سختی می‌توانند روند ایجاد شده را معکوس کنند".

مسوولان کمیته المپیک عربستان سعودی تأکید کردند که زنان ورزشکار با حفظ ارزش‌ها و موازین تعیین شده می‌توانند در رقابت ها شرکت کنند.

این احتمالا به معنای آنست که آنها باید لباس‌های گشاد به تن کنند و سرشان را، طوری که موهای آنها پیدا نباشد، بپوشانند.

مطالب مرتبط