سپ بلاتر از رشوه گرفتن مقامات فیفا خبر داشت

حق نشر عکس BBC World Service

تحقیقات دادگاه نشان داده است که سپ بلاتر، دبیر کل فیفا از پرداخت میلیون ها دلار رشوه به مقامات این فدراسیون خبر داشته است.

روز گذشته اعلام شد که ژائو هاوه لانژ رئیس پیشین فیفا و ریکاردو تیشیرا از اعضای کمیته اجرایی فیفا مقدار زیادی پول به عنوان رشوه از طرف شرکت ورشکسته ISL گرفته اند.

فیفا نه تنها برای این دو مجازاتی در نظر نگرفت بلکه با پرداخت ۵.۵میلیون فرانک سوئیس(معادل پنج و نیم میلیون دلار) سعی کرد تحقیقات قضایی در این مورد را مخفی نگه دارد.

بلاتر در بیانیه ای که در وبسایت فیفا منتشر شده گفته است که از پرداخت ها خبر داشته اما در آن زمان پرداخت ها به صورت قانونی انجام گرفته است.

وی گفت: "در گذشته این پرداخت ها به عنوان هزینه های کاری از مالیات کم می شدند اما امروزه طبق قانون دارای مجازات است."

او در ادامه گفت: " شما نمی توانید بر اساس ارزش های امروز گذشته را مورد قضاوت قرار دهید. من نمی توانستم در مورد جرمی اطلاع داشته باشم که در آن زمان جرم محسوب نمی شد."

ماجرا از آنجایی شروع شد که دادگاه عالی سوئیس دستور انتشار مدارکی را داد که در آن هویت مقاماتی که از سوی ISL رشوه گرفته بودند فاش شده بود. ISL در سال ۲۰۰۱ اعلام ورشکستگی کرد.

این مدارک در اختیار پنج رسانه قرار گرفته است که بی بی سی یکی از آنهاست. اسناد حاوی جزئیاتی از دادگاه حل اختلاف پرونده ISL است که در سال ۲۰۱۰ برگزار شد و به موجب آن پرونده کیفری این شرکت بسته شد.

برنامه "پاناراما" بی بی سی که برنامه ای تحقیقی است در نوامبر همان سال ادعا کرد که سه تن از مقامات رده بالای فیفا از جمله ریکاردو تیشیرا رئیس پیشین فدارسیون برزیل در دهه ۹۰ از شریک تبلیغاتی یعنی ISL رشوه گرفته اند.

در این مدارک نیز به این موضوع اشاره شده است که " یافته های این پرونده مسئله مطلع بودن مقامات فیفا از پرداخت رشوه به اعضای این سازمان را زیر سوال نمی برد".

بر اساس مدارک منتشر شده هاوه لانژ حداقل نهصد و هشتاد و شش هزار پوند و ریکاردو تیشیرا عضو کمیته اجرایی فیفا دست کم هشت میلیون و چهارصد هزار پوند رشوه دریافت کرده اند.

این دو تنها افرادی هستند که در گزارش به آنها اشاره شده است.

ژائو هاوه لانژ ۲۴ سال دبیر کل فیفا بود تا اینکه در ۱۹۹۸ سپ بلاتر در انتخابات دبیر کلی فیفا پیروز شد و بر جای او نشست.

هاوه لانژ در دسامبر 2011، پس از ۴۸ سال حضور در کمیته بین المللی المپیک استعفاء داد و دلیل آن را مسایل پزشکی عنوان کرد. اما استعفای او زمانی اتفاق افتاد که مقامات المپیک با توجه به تحقیقاتی که در مورد پرونده ISLو ارتباط او با این شرکت انجام داده بودند، قصد داشتند علیه او مجازات هایی اعمال کنند.

ریکاردو تیشیرا، داماد سابق هاولانژ هم امسال از فدارسیون فوتبال برزیل و کمیته برگزاری جام جهانی ۲۰۱۴ استعفا داد. او همین طور از صندلی کمیته اجرایی فیفا هم به دلایل نامعلوم پزشکی و شخصی کناره گیری کرد.

مطالب مرتبط