'تامین نیروهای امنیتی بازی‌های المپیک را دست کم گرفتیم'

حق نشر عکس s
Image caption نیک باکلز به بی بی سی گفت که G4S کار استخدام نیروهای حافظ امنیت را دست کم گرفته بود

نیک باکلز، مدیر عامل شرکت خصوصی G۴S که به منظور حفظ امنیت در طول بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن با کمیته برگزار کننده المپیک قرارداد بسته است، می گوید: "مسئولان ارشد این شرکت تنها ۸ تا ۹ روز پیش متوجه شدند که با کمبود نیرو مواجه هستند".

آقای باکلز به بی بی سی گفت که اخیرا به مشکلاتی که در روند استخدام و کارآموزی نیروهای امنیتی وجود داشت، پی برده اند.

آقای باکلز همچنین گفت که وی نمی تواند تضمین کند که همه نیروهای استخدام شده بتوانند به زبان انگلیسی سلیس صحبت کنند.

G۴S با یک قرارداد ۲۸۰ میلیون پوندی از سوی کمیته برگزار کننده المپیک لندن (Locog)، پذیرفته بود که امنیت بازی ها را تامین کند، اما حال موافقت کرده است که به دلیل کمبودها، مبلغ ۵۰ میلیون پوند را پس دهد.

آقای باکلز اذعان کرد که شرکت G۴S مسئله تامین نیروهای امنیتی در طول بازی های المپیک را دست کم گرفته بود.

وی افزود: "ما بابت این مسئله بسیار متاسفیم. تامین این تعداد کارمند در فرصتی بسیار کم کار بسیار دشواری است."

آفای باکلز در ادامه گفت: "من هشت تا نه روز پیش فهمیدم کارها درست پیش نمی روند. مشکل این است که ما تعداد زیادی پرسنل استخدام کرده ایم که باید اول مصاحبه شوند بعد سه مرحله کارآموزی را با موفقیت پشت سر بگذارند تا مجوز دریافت کنند."

او گفت که تنها با نزدیک شدن به تاریخ آغاز بازی ها "متوجه می شوید که تعداد نیروها به اندازه ای نیستند که انتظارش را داشتید، ما واقعا از نیروهای ارتش متشکریم و به آنها مدیونیم که خانواده های خود را تنها می گذارند تا به ما کمک کنند".

G۴S در ۲۰۱۰ با کمیته برگزار کننده المپیک لندن قرارداد بست تا ۲۰۰۰ نیرو ی لازم برای حفظ امنیت بازی ها را تامین کند.

در دسامبر ۲۰۱۱ از آنها خواسته شد تا ۸۰۰۰ نیروی بیشتر ( مجموعا ده هزار نیرو) استخدام کنند، اما بی بی سی طی هفته های اخیر مطلع شد که G۴S قادر نیست تضمین کند تعداد کافی نیرو استخدام و آنها را آموزش بدهد.

موضوع هنگامی جنجال آفرید که دولت بریتانیا از استقرار ۳۵۰۰ نیروی ارتشی علاوه بر آنچه پیشتر به منظور حفظ امنیت در طول بازی های المپیک موافقت شده بود، خبر داد.

انتشار استقرار نیروهای ارتش موجب انتقادهای فزاینده ای از سوی حزب کارگر، حزب مخالف دولت بریتانیا شد.

آقای باکلز میزان جریمه ناشی از عدم انجام تعهدات برابر مفاد قرارداد را که دولت برای G۴S تعیین کرده تایید نکرد، اما برآورد می کند که مبلغی بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون پوند باید بابت آن پرداخته شود.

کمیته حسابرسی عمومی پارلمان بریتانیا از G۴S، دو وزارتخانه دولتی (از جمله وزارت دفاع) و کمیته برگزار کننده المپیک لندن خواسته است تا دو ماه دیگر، ماه سپتامبر، به سوالات آنها در این باره پاسخ دهند.

همچنین از آقای باکلز خواسته شده است تا هفته آینده برای پاسخگویی در برابر کمیته پارلمانی وزارت کشور حضور یابد.

در عین حال نمایندگان مجلس و کمیته امنیتی پارلمان بریتانیا در گزارش سالانه خود هشدار داده اند که المپیک، سازمان های اطلاعاتی و امنیتی این کشور را تحت فشار بی سابقه ای گذاشته است."

مطالب مرتبط