فدراسیون فوتبال ایران تمرین تیم ها قبل از افطار را ممنوع کرد

فوتبال ایران حق نشر عکس isna
Image caption فدارسیون فوتبال می گوید هیچ کدام از علما با برگزاری لیگ برتر در ماه رمضان مخالفتی ندارند.

فدارسیون فوتبال ایران تمرین تیم های باشگاهی حاضر در لیگ را قبل از افطار ممنوع کرد.

در نامه ای که فدراسیون به مناسب ماه رمضان به همه تیم های حاضر در لیگ برتر ایران ارسال کرده، تاکید شده که بازی های فصل جدید لیگ هم در این ماه، یک ساعت و نیم پس از افطار برگزار خواهد شد. باشگاه پرسپولیس هم بعد از این اطلاعیه ای بیانیه صادر کرد.

در این بیانیه که در سایت این باشگاه منتشر شده، آمده است: باشگاه پرسپولیس در صورتی که مراجع محترم نظر به برگزاری مسابقات در ماه مبارک رمضان نداشته باشند، به هیچ عنوان در این ماه عزیز بازی­های خود را برگزار نخواهد کرد، اما در صورت اجازه و موافقت مراجع عالیقدر و یا احراز صحت مطالب اعلام شده از سوی مقام‌های فدراسیون مبنی بر دریافت اجازه علما، در مسابقات لیگ شرکت می‌کند."

روز گذشته هم محمد رویانیان مدیر عامل پرسپولیس، در انتقاد به برگزاری مسابقات لیگ در ماه رمضان تهدید کرده بود حاضر نیست تیم اش حتی به قیمت از دست دادن امتیاز در این ماه به میدان برود.

در مقابل هم هادی آیت الهی، نایب رئیس فدارسیون فوتبال، با پافشاری بر موضع خود در پاسخ به او گفت: "رویانیان مختار است هر کاری که صلاح می‌داند، انجام دهد. ما هم اجازه خودمان را از علما گرفته‌ایم که بازی‌ها را برگزار کنیم. این نظر شخصی رویانیان است و نظر هر کسی هم محترم است. ما لیگ را طبق اعلام قبلی از پنجشنبه هفته جاری آغاز می‌کنیم".

در اوایل تیر ماه سال جاری وقتی برنامه هفته اول دوازدهمین لیگ برتر ایران قرعه کشی شد، صدای بسیاری از باشگاه ها در آمد. علت اصلی اعتراض هم هم زمان هفته اول لیگ با آغاز ماه رمضان بود.

ماه رمضان و فوتبال؟ آری

برخی از باشگاه ها مثل پرسپولیس از همان اول اصرار داشتند که لیگ به تعویق بیفتد. اما پاسخ فدراسیون فوتبال همواره یکی بود: "لیگ به تعویق نخواهد افتاد و بر اساس زمان بندی قبلی برگزار خواهد شد".

درمقابل باشگاه هایی مثل پرسپولیس و تراکتور سازی که از برگزاری لیگ در ماه رمضان شکایت دارند، گروهی از تیم ها هم شرایط فدارسیون را پذیرفته اند، ابراهیم قاسمپور، سرمربی مس کرمان، شرایط را برای همه تیم یکسان دانسته و گفته است: "شرایط و تاریخ شروع و پایان فصل نقل و انتقالات و آماده‌سازی برای همه تیم‌ها یکسان است. بازی‌های ماه رمضان هم زیر نور و بعد از افطار برگزار می‌شود. هر فردی هم بخواهد می‌تواند روزه‌داری کند و فرایض دینی‌اش را انجام بدهد."

سرمربی تیم استقلال هم یکی دیگر ار اهالی فوتبال است که با برگزاری مسابقات در ماه رمضان مشکلی ندارد، امیر قلعه نوعی در گفتگویی با خبرگزاری مهر گفته است:"همه ما باید تابع قانون باشیم و وقتی سازمان لیگ اعلام کرده مسابقات در ماه رمضان هم برگزار می شود، همه در اجرای آن الزام دارند."

حق نشر عکس abna
Image caption خبرگزاری مجمع جهانی اهل بیت خواستار تعویق مسابقات لیگ فوتبال شده است.

امیر عابدنی مدیر باشگاه داماش در دفاع از برگزاری مسابقات لیگ در ماه رمضان به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "نه فوتبال، امروز درست شده و نه ما امروز مسلمان شده ایم. ما پیش از انقلاب هم مسلمان بودیم و پس از آن هم مسلمانی را با انقلابی بودن ادامه دادیم. اصول و فروع دینمان که تغییر نکرده است. در گذشته فوتبالیست‌های ما در ماه مبارک رمضان هم روزه می‌گرفتند و هم بازی می‌کردند و مشکلی هم نبود."

ماه رمضان و فوتبال؟خیر

موج انتقاد از تصمیم فدارسیون، تنها مختص به جامعه فوتبالی نیست، برخی از مراکز مذهبی هم کارزار اعتراضی برعلیه این تصمیم فدراسیون به راه انداختند. یکی از مراکز مذهبی که خواستارتوقف بازی های لیگ در ماه رمضان، مجمع جهانی اهل بیت است.

خبرگزاری ابنا وابسته به این مرکز با گرفتن فتوی از مراجع شیعه نظر آنها را درباره برگزاری مسابقات فوتبال در این ماه جویا شده است.

آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله نوری همدانی و آیت الله صافی از مراجع شیعه، در پاسخ به سوال این وب سایت درباره " به تعویق افتادن مسابقات فوتبال لیگ برتر به بعد از ماه مبارک رمضان" از مسوولان فوتبال خواسته اند به سنت های اسلامی احترام بگذارند. از سوی دیگر بعضی از نماینده های مجلس هم هم صدا با موافقان تعویق خواهان تعویق این مسابقات به بعد از ماه رمضان شدند.

حمید رسایی در گفتگو با این خبرگزاری گفته اگر فدارسیون بر تصمیم خود پافشاری کند؛مجلس به صورت دیگری با آن برخورد خواهد کرد، این نماینده مجلس گفته است: "وزارت ورزش باید تصمیمات لازم را درباره تعویق لیگ انجام دهد و اگر این برخورد صورت نگیرد آن وقت وزارت ورزش مقصر جلوه می کند و مجلس به شکل دیگری رفتار می کند. "

مطالب مرتبط