اولین باری که پای ایران رسما به المپیک باز شد

به روز شده:  13:02 گرينويچ - دوشنبه 16 ژوئيه 2012 - 26 تیر 1391


فلش پلیر ۸ یا بالاتر برای مشاهده این صفحه لازم است
لطفاً برای نصب این برنامه بر روی کلید زیر کلیک کنید

Flash Player

اولین حضور رسمی ایران در المپیک مربوط میشود به ۶۴ سال پیش در المپیک لندن ۱۹۴۸, چهاردهمین دوره این مسابقات. ایران یک سال قبل از شرکت در این بازی ها با تلاشهای علی کنی, ابوالفضل صدری و فتح الله امیر علایی به عضویت در کمیته بین المللی المپیک درآمد وبه صورت رسمی در این مسابقات شرکت کرد.

اما نخستین حضور یک ورزشکار ایرانی در المپیک مربوط میشود به دومین دوره این مسابقات, المپیک ۱۹۰۰ در پاریس. فریدون میرزاملکم پسر میرزا ملکم خان ناظم الدوله در دوره قاجار, نخستین ورزشکار المپیکی ایران است که در شمشیر بازی, رشته اپه شرکت کرد و پرچم ایران یا "پرشیا" در میان بیست و هشت کشور شرکت کننده قرار گرفت.

در المپیک ۱۹۴۸ لندن تیم ایران با ۳۸ نفر ورزشکار و ۱۳ همراه در رشته های های وزنه برداری, بسکتبال, تیراندازی, کشتی و مشت زنی رقابت کرد و با برنز جعفر سلماسی در وزنه برداری, دسته پروزن مقام ۳۴ ام را در بین ۵۹ کشور کسب کرد.

سلماسی درباره حضور ایران در بازیهای المپیک گفت: "بر خلاف تمام کشورهای جهان , فاقد راهنما و مربی دلسوز بودیم و هر کس به میل شخصی به تمرینات خود ادامه داد."

"... و در روز مسابقه من با برداشتن وزنه ۱۰۰ کیلوگرمی در حرکت پرس, قهرمان اول جهان شدم, که اگر قوانین جدید وزنه برداری را در نظر بگیریم که به هریک از حرکات سه گانه وزنه برداری یک نشان تعلق میگیرد, میبایست یک نشان طلا برای شکست رکورد پرس در جهان به من داده میشد. در حرکت یک ضرب نیز نفر دوم شدم ولی در جمع نفر سوم شدم و طبق قوانین قدیم تنها یک نشان برای هر سه حرکت داده شد. این اولین و تنها نشانی بود که به تیم ورزشکاران ایرانی شرکت کننده در آن سال تعلق گرفت و موجب شد تا پرچم ایران در فضای پر ابهت ورزشگاه امپایر در ومبلی به اهتزاز در آید ..." (سرآمدان ورزش ایران, اسماعیل کدخدازاده)

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.