منچستر یونایتد، با ارزش ترین باشگاه جهان

منچستر یونایتد حق نشر عکس Reuters
Image caption منچستر یونایتد در صدر ثروتمندترین باشگاه های جهان و بالاتر از باشگاه هایی چون بارسلونا و رئال مادرید قرار گرفته است.

در آخرین فهرست مجله اقتصادی فوربس ارزش شیاطین سرخ که به تازگی "شینجی کاگاوا" ی ژاپنی رو هم جذب کرده، حدود ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ارزیابی شده است، این تیم با ۳۵۰ میلیون دلار اختلاف نسبت به تیم دوم، در صدر این جدول قرار گرفته است.

این باشگاه به لطف قراردادهای کلان با اسپانسرهای خود یعنی هواپیمایی تکریش ایر لاین، ای آی جی و دی چی ال توانسته به پر سودترین باشگاه جهان تبدیل شود.

به تازگی دی اچ ال قراردادی چهار ساله به ارزش شصت و چهار میلیون دلار با این باشگاه امضاء کرده است. بر اساس این قرارداد نام این شرکت بر روی لباس هاس تمرین منچستر یونایتد نقش خواهد شد. این اولین باری است که یک شرکت برای تبلیغ روی پیراهن تمرین، با یک تیم بریتانیایی قرارداد می بندد.

خانواده گلیزر که این باشگاه را در سال ۲۰۰۵ خریدند با ۴۲۳ میلیون پوند(شصد و شصت میلیون دلار ) بدهی روبرو هستند.در اویل ماه میلادی جاری، مالکان منچستر یونایتد برای کم کردن هزینه ها و قروض خود ۱۰۰ میلیون از سهام باشگاه را برای فروش در بازار اوراق بهاردار نیویورک ارایه کردند.

این باشگاه پیش از این امکان فروش یک میلیارد دلار از سهام خود را در بازار بورس سنگاپور بررسی کرده بود.

دومین باشگاه ورزشیِ ثروتمند جهان رئال مادرید اسپانیاست، که" فوربس" ارزش آن را۱ میلیارد و ۸۸۰ میلیون دلار برآورد کرده است.

تیم بیس بال "نیویورک یانکیز" و باشگاه های" فوتبال آمریکایی دالاس کابویز" و "واشنگتن ر ِد سکینز" هم سه باشگاه دیگری هستند که بیش از ۱ و نیم میلیارد دلار ارزش دارند.

باشگاه های فوتبالِ بارسلونای اسپانیا و آرسنال انگلستان هم در رده های هشتم و دهم فهرست ثروتمندترین باشگاه های جهان هستند.