هفته اول لیگ دوازدهم؛ آغاز لیگ میلیاردها

ورزشگاه آزادی حق نشر عکس mehr
Image caption لیگ دوازدهم آخرین دوره لیگ برتر است که با هجده تیم برگزار می شود.

دوازدهمین دوره لیگ بر‌تر فوتبال حرفه‌ای ایران از روز پنج شنبه ۱۹ اوت (۲۹ مرداد) در شهرهای مختلف ایران شروع می‌شود. با نگاهی به دوره قبلی لیگ بر‌تر می‌توان به این نتیجه رسید که حرفه‌ای شدن فوتبال ما نه تنها کمکی به پیشرفت فوتبال نکرد بلکه باعث به وجود آمدن ناهنجاری‌هایی مانند دلالی و ضعف در ساختار فنی فوتبال شده است.

قبل از هر چیز باید بدانیم که هدف از حرفه‌ای شدن چیست و چگونه می‌توان به یک الگوی مناسب در فوتبال حرفه‌ای رسید. از مهم‌ترین اهداف حرفه‌ای شدن فوتبال، جذب سرمایه، تماشاگر و درآمدزایی است.

این موارد در فوتبال امروز ایران عملا وجود ندارد زیرا بیشتر باشگاه‌ها درگیر مسائل اقتصادی هستند. افزایش دستمزد بازیکنان لیگ برتر نه تنها باعث پیشرفت این بازیکنان نشده است بلکه باعث فرار و قهر تماشاگران از ورزشگاهها نیز شده است. از عواقب پرداخت دستمزدهای نجومی به بازیکنان، پایین آمدن اشتیاق آنها برای بازی در لیگ‌های معتبر دنیا است. عدم صدور بازیکنان به لیگ‌های معتبر اروپایی یکی از مهترین عوامل عقب افتادگی فوتبال ما از کشورهایی مانند ژاپن و کره جنوبی است.

از طرف دیگر تفکر نتیجه گرا در تیم‌های باشگاهی باعث شده شرایط برای استفاده از بازیکنان جوان به مراتب سخت تر از سال‌های قبل شود که این خود از عللی است که در چند سال اخیر "پدیده" ای در فوتبال ایران ظهور نکرده است.

پرسپولیس – نفت آبادان؛ جدال مربیان پرتغالی‌

تیم پرسپولیس که می‌توان گفت بیشترین تغییرات را در کادر فنی و بازیکنان نسبت به تیم‌های دیگر دارد، پنج شنبه شب در مقابل تیم خوش تکنیک و تاکتیک پذیر نفت آبادان قرار خواهد گرفت. با توجه به اینکه مانوئل ژوزه در آخرین روزها به این تیم پیوسته، می‌توان از همین حالا حدس زد که چند بازی اول، برای این مربی بیشتر جنبه آشنایی با بازیکنان و جو فوتبال ایران خواهد داشت.

در هر حال با توجه به بازیکنان ملی پوش زیادی که در تیم پرسپولیس بازی می کنند به نظر می‌رسد، بازی های هفته‌های ابتدایی لیگ برای نشان دادن اقتدار این تیم حیاتی است.

با قرار گرفتن شهاب گردان در درون دروازه تا حدودی خیال پرسپولیس از این ناحیه راحت شده است. با حضور مهرداد پولادی، حسین ماهینی، محسن بنگر و سید جلال حسینی در خط دفاع می‌توان گفت پرسپولیس خط دفاعی خوب و مقتدری خواهد داشت.

با وجود سه بازیکن تاثیر گذار مانند ایمون زائد و ملی پوشانی مانند کریم انصاری فرد و محمد قاضی در پیشانی خط حمله، احتمالا مانوئل ژوزه سعی خواهد کرد با سه مهاجم بازی را شروع کند. ممکن است به دلیل قرارداد دیرهنگام ایمون زائد، بازیکن دیگری جایگزین او در خط حمله شود.

اما در میانه میدان حضور علی کریمی و محمد نوری به همراه بازیکن برزیلی این تیم دسوزا محتمل به نظر می‌رسد. نکته‌ای که باید در نظر داشت وجود علی کریمی در میانه میدان است. باید دید آیا مانوئل ژوزه سر مربی پرسپولیس تاکتیک تیم خود را برمبنای حرکات علی کریمی تنظیم خواهد کرد یا علی کریمی باید در خدمت تاکتیک تیمی این مربی پرتغالی باشد.

حق نشر عکس mehr

اما تیم نفت که بهترین گلزن فصل پیش خود را از دست داده در آبادان میزبان پرسپولیس است. بازگشت روح الله عرب گل زن خوب و شمالی این تیم بعد از مصدومیت ممکن است تا حدی جای خالی فونیکه سی را پر کند. گرمای طاقت فرسای آبادان در تابستان همواره یکی از عوامل اصلی پائین بودن کیفیت بازی تیم‌ها در این شهر بوده است.در هر حال آلبرتو کاستا که او هم پرتغالی است مطمئنا شناخت خوبی از تفکر مانوئل ژوزه دارد که این می‌تواند به جذابیت‌های این بازی بیافزاید.

استقلال – آلومینیوم هرمزگان؛ تجربه – انگیزه

جمعه 30 تیر ماه، استقلال که از با تجربه‌ترین تیم‌های حاضر در لیگ بر‌تر فوتبال ایران است باید در مقابل تیم تازه وارد آلومینیوم هرمزگان قرار بگیرد. آبی‌های پایتخت که هدایت تیم خود را به امیر قلعه نوعی سپرده‌اند، امسال کمترین تغییرات را نسبت به دیگر مدعیان دارند و سعی کرده‌اند با جذب بازیکنان با تجربه سالهای نه چندان دور و حفظ بیشتر بازیکنان سال قبل، تیمی کاملا باتجربه را راهی مسابقات لیگ بر‌تر و جام باشگهای آسیا کنند.

با نگاهی به مهرهای استقلال و نوع نگرش امیر قلعه نوعی در فوتبال، تنها نکته‌ای که باعث نگرانی استقلالی‌های شده، نبود یک هافبک تدافعی مقتدر در این تیم است. در سیستم مورد علاقه امیر قلعه نویی،۲-۴-۴ لوزی، حضور یک هافبک پر انرژی و تخریبی ضروری به نظر می‌رسد. (مانند کاظمی یا امید ابراهیمی) اما با توجه به جدایی تیموریان و مصدومیت رحمتی به نظر می‌رسد که این پست را ساموئل یا منتظری پر خواهند کرد.

نکته‌ای دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد تراکم در مرکز خط دفاع است جایی که صادقی، عمران‌زاده و منتظری بازی می‌کنند. امیر قلعه نوعی دو سال پیش در سپاهان نیز با همین شرایط روبرو بود و با استفاده همزمان از هادی عقیلی، سید جلال حسینی و محسن بنگر این مشکل را برطرف کرد. او با گماردن حسینی در جناح راست علاوه بر اینکه به خط دفاع خود استحکام بیشتری بخشید، باعث شد خسرو حیدری با فراغ بال بیشتری در هجوم‌ها شرکت کند. به نظر می‌رسد حیدری امسال نیز در استقلال نقش مشابه ای را به عهده خواهد داشت. اما آلومینیوم هرمزگان که با هدایت اکبر میثاقیان به لیگ بر‌تر راه یافته است تیمی کاملا و جوان با انگیزه است و کمتر کسی شناخت کافی از این تیم دارد. تیم‌هایی از این دست می‌توانند در هفته‌های ابتدایی لیگ بسیار خطرناک ظاهر شوند. نیمه اول این بازی می‌تواند نقش مهمی در تعیین نتیجه داشته باشد.

سپاهان – مس کرمان

سپاهان روز پنجشنبه در فولاد شهر مقابل مس کرمان قرارمی گیرد. سپاهان مانند سال قبل بیشتر بازیکنان اصلی خود را از دست داده و امسال نیز با ترکیبی نسبتا متفاوت در لیگ بر‌تر و جام باشگاهای آسیا شرکت می کند. تغییرات متوالی در تیم سپاهان مطمئنا در اوایل فصل در روند تاکتیکی این تیم اثر منفی خواهد گذاشت اما با توجه به کادر فنی مجرب و بازیکنان نسبتا موثری که این تیم جذب کرده، مطمئنا بعد از چند هفته، این تیم باز هم از مدعیان اصلی قهرمانی خواهد بود.

اما نکته مثبت در این تیم اعتماد به یک دروازه‌بان جوان به نام محمد باقر صادقی است که می‌تواند الگویی برای دیگر تیم‌های فوتبال ایران باشد. اگر چه صادقی در حال حاضر تجربه کافی برای ایستادن در دروازه سپاهان ندارد ولی این تیم با سرمایه گذاری روی این دروازه‌بان جوان، به فکر آینده باشگاه است تا در آینده ای نه چندان دور از او یک دروازه‌بان حرفه ای بسازد. سرمایه گذاری روی جوانان مسئله‌ای است که این روز‌ها کمتر در فوتبال ما دیده می‌شود.

مس کرمان در این فصل سعی کرده است با حفظ استخوان بندی سال قبل و جذب بازیکنان با تجربه‌ای مانند رضا عنایتی، ایوان پترویچ و حسین کاظمی خود را به عنوان یکی از مدعیان کسب سهمیه آسیا معرفی کند. با توجه به‌شناختی که از توانایی‌های آقای قاسم‌پور دارم مطمئنا مس فصل خوبی را پیش رو خواهد داشت.