امیدهای ایران در لندن؛ سوسن حاجی پور (تکواندو)

سوسن حاجی پور حق نشر عکس isna

او تنها دختر ایرانی است که با کسب مدال طلا از مسابقات گزینشی، توانسته سهمیه حضور در رقابتهای تکواندوی المپیک لندن را کسب کند.

در المپیک ۲۰۰۸ پکن، هر چهار نماینده مرد و زن کره جنوبی روی سکوی قهرمانی ایستادند تا این تیم عملکردی خارق العاده به جا بگذارد.

تکواندوی ایران هم در پکن با مدال طلای هادی ساعی، موفق‌ترین تیم در کاروان اعزامی ورزش ایران بود.

دبیر فدراسیون تکواندوی ایران که خود سالها هدایت تیم های ملی ایران را برعهده داشته؛ درباره تنها نماینده دختران ایران در تکواندوی المپیک ۲۰۱۲ می گوید: "کادر فنی تیم ملی بانوان برای گزینش ملی پوش اعزامی به لندن، با دقت نظر بسیار بالا، حاجی پور را انتخاب کرد. معتقدم او قابلیت کسب مدال را دارد، هر چند که بسیار سخت است، اما دور از دسترس نیست."

در مرحله‌ آخر مسابقات گزینشی المپیک برای آسیایی‌ها که در تایلند به انجام رسید، سوسن حاجی‌پور با کسب مدال طلای وزن سوم، جواز حضور در المپیک لندن را کسب کرد.

گرچه سهمیه های تکواندو، به وزن تعلق می گیرد و فدراسیون های ملی می توانند نفرات دیگری را جایگزین ورزشکارانی کنند که موفق به کسب سهمیه شده اند.

به همین خاطر، فدراسیون تکواندوی ایران نیز با آزمون های آمادگی جسمانی و اردوهای تدارکاتی متعدد داخلی و خارجی، سرانجام از بین فاطمه روحانی و سوسن حاجی پور، رای به انتخاب حاجی پور داد.

فاطمه روحانی که در جزیره کیش، مدال طلای نوجوانان آسیا را نصیب خود کرده بود، در مسابقات گزینشی المپیک و در وزن ۶۷+ کیلوگرم به مبارزه پرداخت اما از کسب سهمیه بازماند. او در ویتنام موفق شد روی سکوی سوم سال ۲۰۱۲ آسیا بایستد.

نحوه کسب سهمیه

در مسابقات جهانی ۲۰۱۱ کره جنوبی، حاجی پور ابتدا "وو انگو" از هنگ کنگ را ۱۱-۲ شکست داد. سپس ادینا کوتسیس از مجارستان را هم ۴-۳ از پیش رو برداشت.

در سومین مبارزه، گونای آقاکیشیه­وا از جمهوری آذربایجان را ۷-۵ مغلوب کرد و پا به مرحله یک چهارم نهایی گذاشت. جایی که در مبارزه ای فوق العاده نزدیک و نفسگیر، ۷-۶ مغلوب هو یوژهو (قهرمان این وزن) از چین شد.

سوسن حاجی‌پور تکواندوکای ۶۷ کیلوگرم ایران سپس در مسابقات گزینشی به میزبانی تایلند حضور یافت.

نخستین بازی خود مقابل "کارما دما" از بوتان را با برتری کامل به پایان برد.

در راند اول ۱۱-۰ به برتری رسید. در راند دوم نیز پس از این که به امتیاز ۱۲ رسید، داوران مطابق مقررات، پایان مسابقه را اعلام و رای به برتری کامل نماینده ایران دادند.

حاجی‌پور سپس مقابل "گل نفیس" از قزاقستان نیز به برتری رسید تا مجوز حضور در المپیک لندن را بگیرد. او همچنین با این پیروزی راهی فینال شد.

در فینال این وزن، بانوی ایرانی مقابل چو هووانگ لین از ویتنام قرار گرفت. نماینده ویتنام در همان راند اول به خاطر آسیب دیدگی از ادامه مسابقه انصراف داد تا سوسن حاجی به مدال طلا دست پیدا کند.

محمد پولادگر رییس فدراسیون تکواندوی ایران پس از موفقیت حاجی پور گفت: او یک کار بسیار استثنایی را انجام داد و همه حریفانش را با اختلاف امتیاز بالا شکست داد. حریف قزاقستانی اش دارای مدال برنز المپیک بود و این موضوع نشان می‌دهد که طی ماه های اخیر توانسته سطح فنی خود را بالا ببرد.

حق نشر عکس isna

رییس فدراسیون تکواندو یادآور شد: "تمام کارشناسان حاضر در این رقابت‌ها معتقد بودند که سطح فنی حاجی‌پور بسیار بالاست و از عملکرد این تکواندوکار تعجب کرده و از او تعریف می‌کردند."

مهیای درخشش در لندن

حاجی پور که به همراه فاطمه روحانی اردوی یک هفته ای را در کره جنوبی پشت سر گذاشته بود، حالا با قطعی شدن حضورش در المپیک، تمرینات فشرده را در اردو تیم ملی ادامه می دهد.

زهرا سروی نایب رییس بانوان فدراسیون تکواندو با نام بردن از فاطمه روحانی، راحله آسمانی و نفیسه مخلصی به عنوان رقبای تمرینی حاجی پور می گوید:

"نظر شخصی من این بود که رقبای تمرینی حاجی پور در زمان باقی مانده تا المپیک به صورت متغیر باشند."

حضور در المپیک، مستلزم سپری کردن آزمون های تدارکاتی متفاوت و متنوع است. حاجی پور نیز برای افزودن بر بار تجارب خود، در تورنمنت هلند حضور یافت و در وزن پنجم با قبول شکست، حذف شد.

سپس فدراسیون تکواندو اعلام کرد؛ احتمال دارد فرد المپیکی در مبارزه ای انتخابی مشخص شود و سوسن حاجی پور به اتفاق راحله آسمانی و فاطمه روحانی گزینه‌های اصلی هستند.

فدراسیون سپس فاطمه روحانی و سوسن حاجی پور را به ستاد برگزاری بازیهای المپیک معرفی کرد و قرار شد پس از اعزام این دو به اردوی تدارکاتی کره جنوبی، گزینه نهایی را معرفی کند.

پس از آن اردو و تشکیل جلسه کمیته فنی، سوسن حاجی پور انتخاب شد، زهرا سروری در توضیح علل انتخاب نهایی گفت: "مجموع موضوعاتی چون آمادگی جسمانی، عملکرد در اردوهای برون مرزی،‌ چگونگی حضور در مسابقات و شرایط روحی و روانی، در این انتخاب دخیل بود."

ملی‌پوش المپیکی ایران درباره چگونگی حضورش در لندن می گوید: در المپیک طوری ظاهر خواهم شد که پس از آن پشیمان نشوم. پس از کسب سهمیه، تمرین‌ها را به صورت منظم آغاز کردم و ‌اکنون این روند به صورت سخت‌گیرانه‌تری تا المپیک ادامه خواهد داشت. طوری که بعضی اوقات غیر از تمرین‌های روزانه، شب­ها هم تمرین می‌کنم!

سوسن حاجی پور درباره اینکه چرا در تورنمنت هلند خوب ظاهر نشد، می گوید: مسابقه‌های هلند سطح کیفی بسیار بالایی داشت و ما نیز به آمادگی کامل نرسیده بودیم.

حاجی پور در مسابقات قهرمانی ۲۰۱۲ آسیا به میزبانی ویتنام نیز در دور اول رقابتهای ۶۲ کیلوگرم، با نتیجه ۹-۳ مقابل حریف خود از تایوان شکست خورد و از مسابقات کنار رفت. همین حریف تایوانی در پایان به مدال نقره رسید.

حاجی‌پور حالا با اشاره به اینکه کسب مدال در المپیک دور از ذهن نیست، معتقد است: هیچ چیز دور از دسترس نیست، زمانی هم که در تایلند با مدال طلا توانستم سهمیه المپیک کسب کنم، کسی فکرش را نمی‌کرد که چنین نتیجه‌ای به دست بیاید. طوری در المپیک بازی می‌کنم که پشیمان نشوم.

مدعیان مدال در المپیک

کیم می کیونگ از کره جنوبی از بخت های اصلی قهرمانی المپیک در وزن ۶۷ کیلوگرم دختران محسوب می شود.

الین یوهانسون از سوئد و فریدا عزیزووا از جمهوری آذربایجان نیز در همان مرحله نخست رقابتهای گزینشی به میزبانی باکو، موفق به کسب سهمیه شدند.

کارین سرگری (Karine Sergerie) از کانادا هم سابقه نایب قهرمانی المپیک پکن را دارد و مدال طلای مسابقات جهانی ۲۰۰۷ را.

پگی مک­فرسون از آمریکا و نور تاتار از ترکیه نیز چشم دوخته اند به یکی از مدال های این وزن در المپیک لندن. هلنا فروم از آلمان، قهرمانی اروپا و دو برنز جهان را در کارنامه دارد.

فرانکا آنیچ از اسلوونی نیز از جمله شرکت کنندگان اروپایی این وزن در المپیک لندن خواهد بود.

کارمن مارتون (استرالیا)، آندریا برنارد (گرانادا)، چو هووانگ (ویتنام)، گل نفیس از قزاقستان، به اتفاق سیهام ساوالهی از مصر و روث قاباقی از ساحل عاج که نمایندگان آفریقا هستند نیز در لندن به روی شیاپ چانگ خواهند رفت.

سارا استیونسون نماینده پر امید کشور میزبان است و یکی از جدی ترین مدعیان. او در المپیک پکن روی سکوی سوم وزن ۶۷+ کیلوگرم ایستاد. دو طلا و یک نقره جهان و چهار مدال طلای اروپایی نیز در کارنامه وزین او دیده می شود.

در این بین، سوسن حاجی پور با برخی از این رزمی­‌کارها مبارزه کرده و به پیروزی رسیده، به برخی از آنها نیز باخته. او مترصد قرعه ای مناسب در جدول است تا یکی از شگفتی های رقابتهای المپیک لندن را به جا بگذارد.