امیدهای ایران در لندن؛ کیانوش رستمی (وزنه برداری)

کیانوش رستمی
Image caption کیانوش رستمی حالا مثل سهراب مرادی، فقط به قهرمانی در لندن می اندیشد و پاک کردن حدنصاب های پیشین جهان.

كیانوش رستمی از پرامیدترین اعضای کاروان اعزامی ایران به المپیک لندن است. او در آخرین رکوردگیری که به صورت غیر رسمی برگزار شد، دو كیلو بیشتر از ركورد دوضرب و پنج كیلو هم افزون تر از ركورد مجموع جهان را به ثبت رساند.

در اردوی بجنورد، او در یکضرب به 179 کیلو، در دوضرب به 220 و در مجموع هم به 399 كیلوگرم رسید.

با توجه به اینکه مدال طلا در المپیک ها فقط به قهرمان مجموع حرکات اهدا می شود، رستمی با این رکوردها تهدید چندانی از جانب رقبای خارجی برای سکوی نخست، پیش رو نخواهد داشت.

از جانب رقیب داخلی اما به شدت احساس نگرانی می کند. سهراب مرادی نیز متقابلاً همین احساس را نسبت به کیانوش دارد! این دو که دوست همدیگر هستند، رقابتی تنگاتنگ دارند برای کسب نشان زرین المپیک لندن.

وزنه بردار نیرومند کرمانشاهی درباره رقابتش با حریف اصفهانی گفته است: «طلای المپیک به هرکدام مان برسد تفاوتی ندارد. ما هم از حالا بین خودمان طلا و نقره المپیک را تقسیم نمی‌کنیم، زیرا رقیبان دیگری هم هستند که برای قهرمانی به لندن می‌آیند.»

کیانوش، خرداد ۱۳۸۹ در بلغارستان موفق شد روی سکوی نخست رقابت‌های جوانان جهان بایستد و نام خود را به عنوان یکی از آینده سازان این رشته ورزشی مطرح کند.

رستمی سپس در وزن ۷۷ کیلوگرم مسابقات جهانی 2010 آنتالیا هم به روی تخته رفت و مدال برنز یکضرب جهان را به گردن آویخت. در دوضرب پنجم شد و در مجموع نیز در رده چهارم قرار گرفت.

نتایج آنتالیا آن هم در نخستین حضور جهانی در رده سنی بزرگسالان، برای او نویدبخش احراز موفقیت در مسابقات بعدی بود. گرچه مصدومیت زانویش او را آزار می داد.

قهرمانی جهان در پاریس

در هفتاد و نهمین دوره رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی جهان و گزینشی المپیک که به میزبانی پاریس برگزار شد، مدال طلای دوضرب و مجموع دسته 85 کیلو به کیانوش رستمی از ایران رسید

قبل از اعزام به مسابقات جهانی 2011 فرانسه با اشاره به مصدومیت زانوی خود به خبرنگاران گفته بود: «درد دارم اما این موضوع نمی‌تواند مرا از هدفم که کسب موفقیت برای کشورم است بازدارد. امیدوارم هم به وزنه‌های سنگین و هم مصدومیت پایم غلبه کنم تا با کسب عنوان قهرمانی، نتیجه سال‌ها زحمات خود، خانواده و مربیانم را بگیرم.»

کیانوش که در استارت لیست وزن پنجم رقابت‌ها در رده پنجم قرار گرفته بود، به آرزوی خود رسید و روی بالاترین نقطه سکو ایستاد.

در متن رقابت ها، نماینده چین سه بار مقابل وزنه درخواستی اش تسلیم شد تا حذف شود. در حالی که هر چهار طلایی در چهار وزن نخست، چینی‌ها بودند.

لو یونگ از چین فاتح بازی‌های آسیایی گوانگجو شده و رستمی در رده ششم قرار گرفته بود، در پاریس اما نماینده چین حذف شد تا فقط نظاره گر قدرتنمایی وزنه بردار بیست ساله ایرانی باشد.

رستمی در حرکت یکضرب با مهار ۱۷۳ کیلو به مدال برنز رسید. این وزنه بردار کرمانشاهی که در حرکت اول، ۱۶۹ کیلو را مهار کرده و در حرکت دوم نیز از پس وزنه ۱۷۳ کیلویی برآمده بود، در انتخاب آخر مقابل وزنه ۱۷۶ کیلویی ناکام ماند.

در دو ضرب در‌‌ همان حرکت اول وزنه ۲۰۹ کیلوگرمی را مهار کرد تا با توجه به شرایط این دسته و پس از اتمام حرکت سوم تمام وزنه‌برداران، با همین یک حرکت مدال طلایش را مسجل کند.

پس از قطعیت قهرمانی رستمی و کسب مدال طلا، این وزنه‌بردار دو بار پیاپی به وزنه ۲۱۹ کیلوگرم که رکورد جهان است حمله کرد اما نتوانست رکورد ۱۳ ساله رکورد وزنه‌بردار چینی را بهبود ببخشد.

او در نخستین یورش به رکورد جهان، وزنه را بالای سرش برد اما نتوانست زانو‌های مصدومش را صاف کند و حدنصاب تازه را به تایید داوران برساند.

حق نشر عکس isna

رده‌بندی نهایی ۸۵ کیلوگرم مسابقات جهانی 2011 پاریس به شرح زیر بود.

۱-کیانوش رستمی (ایران) ۳۸۲ کیلوگرم

2- بنیامین هنیکوئن (فرانسه) ۳۷۸ کیلوگرم

3- آدریان زیلینسکی (لهستان) ۳۷۶ کیلوگرم

نمایندگان لهستان، گرجستان، فرانسه، بلاروس، کوبا و آلمان از جمله رقبای اصلی سهراب و کیانوش در لندن هستند.

تام شوارتسباخ آلمانی خصوصاً در حرکت دوضرب، پیش بینی ناپذیر است و در قهرمانی اروپا نیز طلای این حرکت را با 201 کیلو به گردن آویخت. او طبعاً در المپیک، وزنه ای به مراتب سنگین تر را مهار خواهد کرد.

رائولی سیرکیدزه از گرجستان هم مثل هرناندز کوبایی از جمله مدعیان کسب مدال در این وزن است.

آندری ریباکوف از بلاروس هم که در یکضرب هماوردی نمی شناسد، دو نقره از دو المپیک قبلی به گردن آویخته.

انتقاد از مسئولین ورزش

کیانوش رستمی پیش از آغاز رقابت های وزنه برداری المپیک لندن، ابراز امیدواری کرده است تا رکوردهای المپیک و جهان را ترقی دهد.

رستمی اما یک نگرانی دارد که چند بار در مصاحبه های مختلف با خبرگزاری های داخلی مطرح کرده.

ملی‌پوش دسته 85 کیلوگرم تیم ملی وزنه برداری ایران می گوید: «پاداش‌هایی که اعلام کرده‌اند، نگران کننده است. فکر می‌کردم اگر طلای المپیک بگیرم، می‌توانم خانه ای در تهران بخرم اما با جوایزی که اعلام شده، بعد از سه المپیک دیگر در صورتی که هر دوره را هم من طلا بگیرم، شاید بتوانم یک خانه در مرکز تهران خریداری کنم!»

کنایه او به پاداش 150 میلیون تومانی برای مدال طلای المپیک است. وزنه بردار کرمانشاهی که بیشتر ماه های سال را در اردوی تیم ملی به سر می برد، می گوید: «دوست داشتم در تهران خانه‌ای بخرم تا زمانی که در اردوی تیم ملی هستم، بتوانم پدر و مادرم را در کنارم داشته باشم.»

او غیر از مسئله اسکان، مشکل خاص دیگری برای درخشش در لندن ندارد. مصدومیت زانویش به طور کامل برطرف نشده اما میزان درد، کاهش یافته.

او همچنین با انتقاد از مسئولان استان کرمانشاه به خبرگزاری فارس گفته است: «شاید مسئولان کرمانشاه مشغول کار هستند و سرشان شلوغ است. سعی می‌‌کنم با کسب طلای المپیک کاری کنم که مرا هم ببینند و جلوی چشمشان باشم.»

جالب انکه در پی قهرمانی رستمی در مسابقات جهانی، فدراسیون وزنه برداری ایران اعلام کرده بود که مسئولین تیم آلمان به کیانوش پیشنهاد دادند با پذیرش تابعیت این کشور، برای آنها وزنه بزند.

فدراسیون وزنه برداری در متن همان خبر تاکید کرد که «این پیشنهاد اغواکننده مالی» با پاسخ منفی رستمی مواجه شد.

رستمی حالا مثل سهراب مرادی، فقط به قهرمانی در لندن می اندیشد و پاک کردن حدنصاب های پیشین جهان.

رکورد یکضرب جهان به میزان 187 کیلوگرم در اختیار آندری ریباکوف از بلاروس است که سال 2007 به جا گذاشته.

رکورد دوضرب جهان را ژانگ یانگ چینی با 218 کیلو در اختیار دارد که هم کیانوش و هم سهراب، بارها در تمرینات از مرز آن گذشته اند. رکورد مجموع جهان نیز با 394 کیلوگرم در اختیار ریباکوف است.

اما رکوردهای المپیک، دست یافتنی تر هستند. خصوصاً رکورد 215 کیلوگرمی پیروس دیماس یونانی که در المپیک سیدنی به جا گذاشته است. رکوردی که شاید کیانوش و سهراب، در همان حرکت نخست خود به آن یورش ببرند!