امیدهای ایران در لندن؛ نواب نصیرشلال (وزنه برداری)

نواب نصیر شلال
Image caption بسیاری معتقدند که نواب نصیر شلال می تواند مثل حسین توکلی دنیای وزنه برداری را مبهوت کند.

نواب نصیرشلال نماینده دسته ۱۰۵ کیلوگرم وزنه برداری ایران در المپیک لندن است. مقایسه رکوردهای او با حریفانش نشان می دهد که مانند پنج عضو دیگر این تیم، بخت فراوانی برای کسب مدال در لندن دارد.

او در آخرین رکوردگیری قبل از اعزام به انگلستان، موفق شد در حرکت یکضرب ۱۸۸ کیلوگرم را بالای سر ببرد. در دوضرب نیز ۲۲۴ کیلو را مهار کرد تا به مجموع جالب توجه ۴۲۲ کیلوگرم برسد.

این حدنصاب، دوازده کیلوگرم بهتر از رکوردی است که نفر سوم جهان در آخرین دوره از مسابقات جهانی به جا گذاشته.

رکوردگیری بجنورد و حدنصاب نواب به آن معناست که اگرچه او تاکنون در رده بزرگسالان نتوانسته به مدال جهانی برسد، اما شرایط ایده آلی در یکسال اخیر داشته و می تواند شگفتی بزرگ وزن هفتم را در لندن خلق کند.

او در همان دسته ای به روی تخته خواهد رفت که سال ۲۰۰۰ و در المپیک سیدنی، حسین توکلی توانست با تکیه بر اریکه قهرمانی، دنیای وزنه برداری را مبهوت کند.

جالب آنکه توکلی سال ۲۰۰۰ مانند نصیرشلال سال ۲۰۱۲، در پیشینه اش مدال جهانی بزرگسالان نداشت و حالا نواب می خواهد کار سترگی که سلف او در سیدنی صورت داد را تکرار کند.

او که وزنه برداری را از ۱۵ سالگی و در مسجدسلیمان آغاز کرده با کسب مقام قهرمانی رقابت های المپیاد ورزشی ایرانیان، کارشناسان وزنه برداری را متوجه استعداد جدیدی در این رشته ورزشی کرد.

نواب طی سال های اخیر افتخارات متعددی را در مسابقات مختلف کسب کرده که در ادامه به نمونه هایی از آن اشاره شده است.

اولین حضور مهم بین المللی او مسابقات جوانان جهان در سال ۲۰۰۶ بود. جایی که نواب هفده ساله با ۳۵۰ کیلوگرم، در رده پنجم قرار گرفت.

طلا به ایلیا ایلین از قزاقستان رسید که همچنان در همان دسته وزنه می زند و شانس اصلی طلای لندن هم هست.

اولین مدال جهانی در پراگ

نصیرشلال، سال ۲۰۰۷ در مسابقات جوانان جهان موفق به کسب دو مدال برنز شد. او که مدال های نقره جوانان و بزرگسالان آسیا را در اختیار داشت، در پراگ اولین مدال جهانی خود را نیز به گردن آویخت.

نواب که ۱۸ ساله شده بود، در دسته ۹۴ کیلوگرم رقابت فشرده ای با حریفان قزافستانی و اوکراینی داشت.

نماینده ایران در یکضرب پس از آرتم ایوانف اوکراینی و وزنه بردار اهل قزاقستان در رده سوم قرار گرفت.

رقابت این سه مدعی در دوضرب نیز نفسگیر بود. حسین توکلی سرمربی وقت تیم ملی جوانان ایران، برای حرکت اول نواب تقاضای ۱۹۳ کیلو را کرد و او نیز با موفقیت از پس وزنه برآمد.

با این حال وقتی رقابت های این وزن به پایان رسید، در مجموع، آرتم ایوانف از اوکراین با ۳۶۳ کیلو عنوان نخست را به دست آورد.

روسیانوفسکی از قزاقستان در جای دوم ایستاد و نواب نصیرشلال با حدنصاب ۳۵۴ کیلو عنوان سوم جهان را به خود اختصاص داد.

تکرار برنز در کلمبیا

در سی و چهارمین دوره مسابقات جوانان جهان که سال ۲۰۰۸ در کلمبیا برگزار شد، نواب نصیرشلال برای سومین بار توانست حضور در این مسابقات را تجربه کند.

او عضو تیمی بود که حالا پیکربندی المپیک لندن را شکل داده است. از جمله شاگردان حسین توکلی در آن رقابت ها؛ مرتضی رضائیان، سهراب مرادی، نواب نصیرشلال و بهداد سلیمی بودند. نفراتی که یا در لندن حضور خواهند داشت یا مثل رضاییان، در اردوی تیم اعزامی به لندن حاضر بودند.

نواب در دسته ۹۴ کیلوگرم با مجموع ۳۶۳ کیلوگرم به مدال برنز رسید. رکوردی که با حدنصاب قهرمان پارسال برابر بود و حاکی از پیشرفت محسوس و ۹ کیلوگرمی نواب.

نشان طلا اما نصیب ماکسیم شیکو از روسیه شد و مدال نقره را هم دیگر وزنه بردار اهل روسیه به گردن آویخت.

باز هم برنز؛ این بار در آسیا

نصیرشلال سال ۲۰۰۹ در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا به میزبانی قزاقستان روی سکوی سوم ایستاد. رکورد شخصی اش اما به میزان قابل ملاحظه ای افزایش یافته بود.

طلا نصیب ولادیمیر سدوف قزاقستانی شد. نماینده چین در رده دوم ایستاد و نواب نصیرشلال که حالا بیست ساله شده بود، با ۳۷۶ کیلو روی سکوی سوم قرار گرفت.

مدتی پس از این رقابت ها بود که او بهترین تصمیم دوران ورزشی اش را گرفت و به جای تن دادن به رژیم های غذایی طولانی و کاهش وزن های فرساینده، راهی وزن هفتم شد.

تصمیمی که باعث شد نواب در سال ۲۰۱۰ موفقیت های چندانی کسب نکند اما از سال ۲۰۱۱ و با جا افتادن در وزن جدید، به جمع مدعیان تراز اول جهانی بپیوندد.

نصیرشلال در مسابقات جهانی پاریس به مقام ششم رسید و با عبور از مرز چهارصد کیلو، رکورد ۴۰۳ کیلوگرم را به جا گذاشت.

پس از پاریس، در جام باشگاه های آسیا وزنه زد و به مدال طلا رسید. سپس در کره جنوبی و مسابقات قهرمانی ۲۰۱۲ آسیا به روی تخته رفت.

تجربه اندوزی در کره جنوبی

نواب نصیرشلال در کره جنوبی، در دسته ۱۰۵ کیلوگرم با مهار وزنه ۱۸۷ کیلوگرم در یکضرب طلا گرفت اما در دوضرب ریسک کرد و قبل از تثبیت قهرمانی اش، برای خلق رکوردهای تازه به روی تخته آمد.

همین اشتباه فنی منجر به حذف او از گردونه رقابت ها شد. تجربه ای ارزشمند برای وزنه برداری که در ۲۳ سالگی و پیش از آغاز المپیک، تجارب گرانبهایی از حضور در مسابقات قاره ای و جهانی اندوخته.

نواب که یک ماه پیش از قهرمانی آسیا، در جریان رکوردگیری تیم ملی با مهار وزنه ۲۳۶ کیلوگرم در دوضرب، چشم ها را خیره کرده بود، مقابل وزنه ۲۲۵ کیلویی ناموفق ماند و از دور مسابقات حذف شد.

این در حالی است که اگر او همان وزنه ای که در یکضرب زده بود را برای دوضرب نیز درخواست می کرد، با اختلاف ۱۲ کیلو نسبت به نفر چهارم، روی سکوی سوم مجموع آسیا می ایستاد!

اما اشتباه پندآموز در انتخاب وزنه باعث شد او نه در دوضرب مدال بگیرد و نه در مجموع، روسلان نورالدینوف ازبکستانی نیز ناباروانه روی سکوی برتر آسیا ایستاد.

نصیرشلال حالا در آستانه آغاز مسابقات المپیک لندن می گوید: «حاجی مراد آکائف (بهترین وزنه‌بردار سال ۲۰۱۱ جهان) با مجموع ۴۳۰ کیلو قهرمان جهان شد و من برای رقابت با او باید رکوردهایم را به ۲۳۵ در دوضرب و ۱۹۵ در یکضرب نزدیک کنم. البته در این وزن مارچین دولگا قهرمان سال ۲۰۱۰ جهان و همین طور دیمیتری کلوکف هم حضور دارند که هر دو از مدعیان هستند.»

غیر از وزنه بردارانی که نواب نام برده، می توان به ورزشکاران مدعی دیگری نیز اشاره کرد. مثلاً دیوید بژانیان از روسیه که شاید حتی مربیان روسیه او را به کلوکف ترجیح دهند و همراه با آکائف به لندن بفرستند.

گیا ماخاواریانی از گرجستان، آلکسی توروختی از اوکراین و بارتولومه بونک از لهستان همگی نه فقط برای گشت و گذار در دهکده المپیک، بلکه برای قدرتنمایی در دسته ۱۰۵ کیلوگرم به لندن می آیند.