امیدهای ایران در لندن؛ سعید محمدپور (وزنه برداری)

سعید محمدپور حق نشر عکس iriwf
Image caption جوان ترین وزنه بردار اعزامی ایران به لندن، اهل اردبیل است و فقط 19 سال دارد.

وزنه بردار دسته 94 کیلوگرم ایران مانند سایر اعضای این تیم شش نفره، از جمله امیدهای کسب مدال در کاروان اعزامی ورزش ایران به لندن است.

او در آخرین رکوردگیری که در اردوی بجنورد انجام شد، در یکضرب توانست 175 کیلو را بالای سر ببرد. در دوضرب 215 کیلو را مهار کرد تا در مجموع به حدنصاب 390 كیلوگرم برسد.

برخلاف وزنه بردارانی مثل کیانوش رستمی که رکوردهای خود را در بجنورد به صورت غیررسمی ترقی دادند، محمدپور از تمام توان خود بهره نگرفت و ترجیح داد وزنه هایی به مراتب کمتر از حدنصاب های شخصی اش را برگزیند. او رکوردهای حقیقی اش را در مصاف با بزرگان وزن ششم وزنه برداری جهان ارائه خواهد کرد.

ایلیا ایلین از قزاقستان سرآمد تمام شرکت کنندگان این وزن است. دارنده رکوردهای دوضرب و مجموع المپیک و از مطرح ترین وزنه برداران اوزان هشت گانه که به لندن خواهند آمد.

آلکسی ایوانف از روسیه، آرتم ایوانف اوکراینی، کیم مین جائه از کره جنوبی، آناتولی سیریچیو قهرمان سال 2012 اروپا از رومانی و آئوریماس دیزبالیس (لیتوانی) از جمله رقبای محمدپور در سالن وزنه برداری اکسل لندن هستند.

جوان ترین وزنه بردار اعزامی ایران به لندن، اهل اردبیل است و فقط 19 سال دارد. او در کل کاروان ایران نیز جزو کم سن سال ترین هاست و البته نسبت به سایر جوانان کاروان، بخت بیشتری هم برای کسب مدال دارد.

نخستین عنوان مهم او در شانزده سالگی اش رقم خورد که در تایلند توانست یک نقره و دو برنز از مسابقات نوجوانان جهان را صید کند.

سعید همیشه خندان، حالا جانشین اصغر ابراهیمی کاپیتان تیم ملی وزنه برداری ایران شده. ضمناً او در همان دسته ای رقابت می کند که کوروش باقری سرمربی تیم ملی ایران، رکورد حرکت یکضرب المپیک را در اختیار دارد.

قهرمان 2011 جوانان جهان

سعید محمدپور پارسال در شهر پنانگ مالزی با مجموع 385 كيلوگرم روی سکوی نخست مسابقات وزنه‌برداری جوانان جهان ایستاد.

با این نتیجه تیم ایران از رده ششم به رده سوم صعود کرد تا با توجه به دو وزن باقی مانده، این تیم بخت شماره یک کسب عنوان قهرمانی نیز محسوب شود. اتفاقی که در شب آخر رخ داد و ایران قهرمان شد.

حدنصاب او حتی 10 کیلوگرم بیشتر از رکوردی بود که به استارت لیست مسابقات ارائه کرده بود.

محمدپور در حرکت یکضرب پس از مهار وزنه‌های 166 و 171 كيلوگرمی در مرتبه سوم 175 كيلو را بالای سر برد و به مدال طلا رسيد. يوگنی كولوميتس با مهار 170 كيلو دوم شد و الكساندر زايچيكوف از قزاقستان به مدال برنز رسيد.

سعيد محمدپور در حرکت دوضرب با وزنه 205 كيلوگرمی که پنج كيلو بيشتر از ساير وزنه‌برداران بود آغاز كرد ،اما نتوانست بالای سر ببرد.

با اين حال برای مرتبه دوم، 206 كيلو را درخواست کرد و موفق شد اين وزنه را بر فراز دست هایش نگه دارد. نماینده ایران برای آخرین، پيشنهاد 210 كيلوگرم را داد كه اين بار هم در مهار آن موفق بود تا طلای دوضرب نيز نصيب ایران شود.

به این ترتیب، رده بندی وزن 94 کیلوگرم در مجموع حرکات به شرح زیر بود.

1- سعید محمدپور(ایران) 385 كيلوگرم

2- یوگنی کولومیتس(روسیه) 375 كيلوگرم

3- الكساندر زايچيكوف(قزاقستان) 371 كيلوگرم

برنز بزرگسالان جهان

حق نشر عکس iriwf

پس از درخشش در مسابقات جوانان جهان، او در هفتاد و نهمین دوره از رقابت‌های جهانی به میزبانی پاریس هم به دو مدال برنز دست یافت.

محمدپور در پاریس 2011، در حرکت یکضرب با این که هرسه وزنه درخواستی مربیان را بالای سر برد اما در نهایت از رسیدن به مدال باز ماند. حرکت سوم او ۱۸۱ کیلوگرم بود.

در حرکت یکضرب الکساندر ایوانف از روسیه با ۱۸۶ کیلو و به دلیل سبکی وزن به مدال طلا رسید. آرتم ایوانف از اوکراین دوم شد و وزنه‌بردار کره‌ای فقط با یک کیلو برتری نسبت به محمدپور، به مدال برنز رسید.

با آغاز رقابت‌های دوضرب، محمدپور ابتدا ۲۱۶ کیلوگرم را مهار کرد اما در انتخاب دوم خود که ۲۲۱ کیلو بود ناکام ماند.

جوان اول وزنه برداری ایران در حرکت سوم با بالای سر بردن ۲۲۱ کیلو، دو مدال برنز در دو ضرب و مجموع را نصیب خود کرد.

در این دسته ایلیا ایلین از قزاقستان در دوضرب و مجموع به مدل طلا رسید. این وزنه بردار با سابقه قزاق، هنگامی که به روی تخته می آید بدون حس گرفتن ها و تمرکزهای رایج، به سرعت پشت وزنه قرار گرفته و به محض لمس کردن میله هالتر، وزنه را بالای سر می برد.

روسلان نورالدینف نقره دو ضرب را کسب کرد و نقره مجموع نیز به آرتم ایوانوف از اوکراین رسید که همگی رقبای سعید در لندن هستند.

محمدپور پس از کسب مدال برنز جهان به خبرنگاران گفت: «بسیار خوشحالم که به قولم برای گرفتن مدال عمل کردم. رقابت ها نفس گیر و غیر قابل پیش بینی بود. یک اشتباه کوچک نیز می توانست هر قهرمانی را از رسیدن به آرزوهایش محروم کند.»

مدال آوران دسته 94 کیلوگرم مسابقات جهانی پاریس به شرح زیر بودند. سه وزنه برداری که در لندن هم برای کسب مدال به روی تخته خواهند آمد.

1- ايليا ايلين (قزاقستان) 181 + 226، مجموع 407 کيلو

2- آرتم ايوانف (اوکراين) 186 + 221، مجموع 407 کيلو

3- سعيد محمدپور (ايران) 181 + 221، مجموع 402 کيلو

تکرار طلای جوانان جهان

سال 2012 و در گواتمالا، سعیدمحمدپور با کسب دو مدال طلا و یک نقره دسته 94 کیلوگرم، برای دومین سال متوالی قهرمان جوانان جهان شد.

او در حالی برای اولین حرکت خود روی تخته رفت که تمام وزنه برداران این دسته هر سه حرکت خود را انجام داده بودند و ایگور کلیمونف از روسیه با 170 کیلو، بهترین نتیجه را به جا گذاشته بود.

وزنه بردار اردبیلی در نخستین حرکت با بالای سر بردن 171 کیلو، مدال طلای یکضرب را از آن خود کرد. سپس با آسودگی خاطر پشت وزنه 178 کیلویی قرار گرفت و فاصله خود با وزنه بردار روس را به هشت کیلوگرم افزایش داد. انتخاب سوم او وزنه 182 کیلوگرمی بود که موفق به مهار آن نشد.

این ماجرا در حرکت دوضرب هم تکرار شد. محمدپور در شرایطی روی تخته رفت که همه حریفانش غیر از کلیمونف به حرکات خود پایان داده بودند.

انتخاب نخست محمدپور 215 کیلو بود که آن را بالای سر برد، اما پس از او وزنه بردار روس هم در آخرین حرکتش 215 کیلو را مهار کرد تا به واسطه وزن کمتر بالاتر از نماینده ايران قرار بگیرد.

محمدپور در ادامه پشت وزنه 217 کیلو قرار گرفت ولی در مهار آن ناموفق عمل کرد. او که خیالش از بابت کسب مدال طلای مجموع این دسته راحت بود، ریسک کرد و مدال طلای دوضرب را به خطر انداخت تا در آخرین حرکت به رکورد یازده ساله کوروش باقری حمله کند.

او به همین خاطر وزنه 223 کیلو را برگزید تا یک کیلو بیشتر از حدنصاب ملی باقری را بالای سر ببرد. اما نتوانست از پس فولاد سرد بربیاید.

سعید اما با این وجود، با حدنصاب 393 کیلوگرم برای دومین سال متوالی عنوان قهرمانی دسته 94 کیلوگرم جوانان جهان را به دست آورد. ایگور کلیمونف از روسیه با 385 کیلوگرم روی سکوی نایب قهرمانی ایستاد.

او در آستانه آغاز مسابقات وزنه برداری المپیک به خبرنگاران گفته است: «من هيچ وقت قول ايستادن روی سكو و كسب مدال در المپيک را ندادم. المپيک آنقدر ميدان بزرگی است كه به هيچ وجه نمی‌شود قبل از ورود و رقابت در آن چيزی را پيش‌بينی كرد. فقط می توانم قول بدهم که تمام تلاشم را انجام خواهم داد دهم تا با ثبت ركوردهای ايده‌آل، بهترين نتيجه را رقم بزنم.»

مطالب مرتبط