امیدهای ایران در لندن؛ سهراب مرادی (وزنه برداری)

سهراب مرادی حق نشر عکس iriwf
Image caption سهراب مرادی در مسابقات قهرمانی آسیا رکورد ملی شاهین نصیری نیا را پس از سیزده سال شکست.

وزنه بردار چابک و قدرتمند اصفهانی، مدتی را از تیم ملی دور ماند و فرصت حضور در مسابقات جهانی پاریس را از دست داد. اما حدنصاب عالی اش در جام باشگاه های آسیا، حتی از رکوردهای قهرمان سال ۲۰۱۱ جهان نیز بالاتر بود!

سهراب مرادی در جام باشگاه‌های آسیا موفق شد سه مدال طلای دسته ۸۵ کیلوگرم این رقابت‌ها را کسب کند و در مجموع، سه کیلوگرم بیشتر از حدنصاب کیانوش رستمی در مسابقات جهانی ۲۰۱۱ پاریس را به جا بگذارد.

وزنه بردار ۲۳ ساله باشگاه ملی حفاری سپس با اعلام این که مشکلی با کادرفنی تیم ملی ندارد و در صورت دعوت شدن در خدمت تیم ملی خواهد بود، مدنظر کوروش باقری قرار گرفت تا مجدداً به اردو فراخوانده شود.

سهراب مرادی و کیانوش رستمی از پرامیدترین ورزشکاران کاروان اعزامی ایران به المپیک لندن، برای تصاحب مدال های طلا و نقره وزن ۸۵ کیلوگرم هستند.

این دو وزنه بردار، در رقابت‌های قهرمانی ۲۰۱۲ آسیا نیز با یکدیگر رقابت کردند تا مدال‌های طلا و نقره را بین خود تقسیم کنند.

سهراب مرادی با دو مدال طلای دوضرب و مجموع و مدال نقره یکضرب به رتبه نخست آسیا رسید. کیانوش رستمی نیز مدال طلای یکضرب و مدال های نقره دوضرب و مجموع را نصیب خود کرد.

سهراب، سال ۲۰۰۹ نیز روی سکوی نخست آسیا ایستاد. اما رکورد او در قزاقستان ۲۰۰۹ در قیاس با ۲۰۱۲ کره جنوبی، بیست و یک کیلوگرم کمتر بود.

رقابت نفسگیر سهراب و کیانوش

در مسابقات قهرمانی ۲۰۱۲ آسیا، فاصله سهراب و کیانوش با حریفان به قدری چشمگیر بود که ناگزیر، منتظر ماندند تا هر ۱۰ حریفشان به کار خود خاتمه دهند.

وقتی همه وزنه بردارها هر سه حرکت خود را انجام دادند، نوبت رسید به دو ملی پوش نخبه ایرانی که وزنه ۱۶۸ کیلویی را برای حرکت نخست یکضرب انتخاب کرده و همچون پر کاهی بالای سر بردند.

سپس توسط کوروش باقری برای هر دو، وزنه ۱۷۲ کیلوگرم انتخاب شد. ابتدا کیانوش رستمی به روی تخته آمد تا این وزنه را بالای سر ببرد. بعد از او سهراب مرادی هم این کار بزرگ را تکرار کرد.

باقری سرمربی تیم ملی ایران برای هر ‌دو نفر، وزنه ۱۷۵ کیلوگرم را انتخاب کرد. ابتدا کیانوش رستمی به روی تخته آمد، اما وزنه را انداخت. سهراب مرادی نیز موفق به مهار این وزنه نشد.

رقابت به پایان رسید. وزنه ها مساوی بودند و جالب آن که وزن بدن هر دو نیز کاملاً مساوی بود!

به این ترتیب مطابق مقررات، چون کیانوش زودتر از سهراب موفق به مهار ۱۷۲ کیلو شده بود، به‌عنوان نفر اول و سهراب به‌عنوان نفر دوم رقابت های یکضرب معرفی شد.

شاهکار سهراب در دوضرب

حق نشر عکس iriwf

در دوضرب نیز وزنه برداران ایرانی منتظر ماندند تا کار سایر وزنه برداران به اتمام برسد و پس از آن به روی تخته بیایند.

باز هم همانند یکضرب، این کیانوش بود که پیش از سهراب برای مهار وزنه ۲۰۱ کیلویی به روی تخته آمد و باز هم به‌راحتی و بدون مشکل، وزنه را بالای سر برد.

سهراب اما وزنه‌ای سنگین‌تر از کیانوش یعنی ۲۱۰ کیلو را درخواست کرد و با انگیزه ای بالا به روی تخته آمد. دستش را به پودر مخصوص آغشت تا نلغزد، کمربندش را محکم کرد و پشت میله هالتر ایستاد.

او با کمی تامل وزنه را به روی سینه کشید و ۲۱۰ کیلوگرم را در عین ناباوری کارشناسان خارجی حاضر در سالن، بالای سرش نگه داشت.

کیانوش همئبه روی تخته آمد و در اوج این رقابت داغ، وزنه ۲۱۱ کیلوگرم را بدون مشکل به روی سر کشید.

نوبت به حرکت دوم سهراب رسید تا برای مهار ۲۱۶ کیلوگرم به روی تخته بیاید. او در غلبه بر این وزنه ناکام بود. فرصت به رستمی رسید تا در حرکت سوم به وزنه ۲۱۶ کیلوگرم حمله کند اما او نیز موفق نبود.

حالا فقط یک حرکت به پایان رقابت ۸۵ کیلوگرمی‌ها باقی مانده بود؛ نبرد سهراب مرادی با فولاد سرد ۲۱۶ کیلوگرمی.

سهراب با انگیزه ای بالا پشت وزنه ایستاد، به روی سینه کشید و با یک جهش و قیچی بی نقص، وزنه را بالای سر برد و نگه داشت تا سه چراغ سفید از داوران بگیرد.

پاداش قدرتنمایی سهراب مرادی، شکسته شدن رکورد ملی شاهین نصیری نیا پس از سیزده سال بود. او با مهار این وزنه به مجموع ۳۸۸ کیلوگرم رسید و قهرمان آسیا شد.

حدنصاب سهراب، شش کیلوگرم بیشتر از رکوردی بود که کیانوش رستمی را به قهرمانی سال ۲۰۱۱ جهان رساند.

ستاره مسابقات قاره ای

فدراسیون وزنه برداری ایران اعلام کرد که در پایان چهل و سومین دوره مسابقات قهرمانی آسیا در کره جنوبی، سهراب مرادی به عنوان بهترین وزنه بردار مسابقات معرفی شده.

مرادی به دلیل نزدیک تر بودن رکوردهایش به رکوردهای جهانی این رشته، از سوی کمیته برگزاری مسابقات به عنوان بهترین وزنه بردار معرفی شد.

تیم ملی ایران هم با کسب هشت مدال طلا و ۵۰۱ امتیاز، پس از ۹ سال روی سکوی برتر آسیا ایستاد.

مرادی درباره رقابت خود با رستمی می گوید: «اینکه من و کیانوش با رکوردهایی بالاتر از مسابقات جهانی روی سکوی اول و دوم آسیا ایستادیم نشان از قدرت وزنه برداری ایران در دسته ۸۵ کیلوگرم دارد.»

او در مصاحبه های مختلف خود تاکید کرده که روند روبه رشد خود را تا المپیک ادامه خواهد داد.

سهراب مرادی در تحلیل چگونگی رقابت مدعیان این دسته در لندن، به خبرنگاران گفته است: «برای رسیدن به مدال طلای المپیک باید حداقل پنج کیلو در یکضرب و یک یا دو کیلو در دوضرب به رکوردهایم اضافه کنم. من هر روز با انگیزه طلای المپیک، شکستن رکورد المپیک و البته شکستن رکورد دنیا تمرین می کنم.»

او با احترام به کیانوش رستمی و نیرومند دانستن رقیب ایرانی اش می گوید: «من با وجود آنکه از ناحیه پشت پا به شدت احساس درد می کردم روی تخته رفتم و توانستم با شکستن رکورد نصیری نیا قهرمان آسیا شوم. اما در تمرینات به مراتب بهتر از روز مسابقه وزنه زده بودم.»

او همچنین با تکذیب برخی شایعات درباره وجود تبعیض در اردوی تیم ملی گفته است: با وجود آن که رستمی قهرمان جهان بود و من بعد از مسابقات جهانی پاریس به اردو دعوت شدم، اما شرایط اردو برای من و کیانوش کاملاً یکسان بود که از این بابت باید از کوروش باقری سرمربی تیم ملی صمیمانه تشکر کنم.

مطالب مرتبط