امیدهای ایران در لندن؛ سجاد انوشیروانی (وزنه برداری)

سجاد انوشیروانی حق نشر عکس iwf
Image caption سجاد انوشیروانی برای تکمیل کلکسیون و نقره و برنزهای آسیایی و جهانی اش، در انتظار شروع رقابت های فوق سنگین المپیک لندن است.

بین تمام رشته های ورزشی المپیک لندن؛ ایران فقط در یکی از رشته ها این فرصت را دارد که طی رقابتی داخلی، دو مدال را نصیب خود کند. رشته وزنه برداری؛ اوزان ۸۵ کیلو و ۱۰۵+ کیلوگرم.

کیانوش رستمی و سهراب مرادی رکوردهایی به جا گذاشته اند که می تواند هر دو را به روی سکو بفرستد. موقعیتی که برای سجاد انوشیروانی و بهداد سلیمی هم مهیاست.

رقابت بهداد و سجاد و کسب دو مدال برای ایران، پیشینه موفقی داشته. کامیابی همزمان آنها باعث قهرمانی ایران در رقابت های قاره ای شده و در مسابقات جهانی هم نتیجه بخش بوده.

وقتی آنها به اتفاق در یک دوره از مسابقات شرکت می کنند، گویی از حاصلجمع نیروی خود استفاده کرده و با قوت بیشتری به روی تخته می روند.

حالا فصلی تازه آغاز شده و یورش مجددی خواهند داشت برای کسب موفقیت همزمان. این بار اما رقابتی به مراتب دشوارتر از همیشه، مهم ترین مسابقات در تمام دوران ورزشی شان.

سجاد خودش متواضعانه درباره این رقابت دوستانه به خبرنگاران گفته است: «طلای لندن برای بهداد است و من برای نقره مبارزه خواهم کرد.»

این وزنه بردار نیرومند در یک دهه اخیر پس از حسین رضازاده و سعید علی حسینی، سومین نماینده اردبیل در دسته فوق سنگین تیم ملی ایران است.

او با بیان اینکه برای او مهار ۲۰۵ کیلو در یکضرب و ۲۴۵ کیلو در دوضرب در المپیک ایده آل خواهد بود، گفت: در المپیک پکن ویکتور شرباتیس لتونیایی با مجموع ۴۴۸ کیلو صاحب مدال برنز شد، اما من امیدوارم بتوانم با این رکوردها حتی به مدال نقره برسم.

انوشیروانی ۲۸ ساله اگرچه معتقد است که غیر از بهداد سلیمی، وزنه بردار دیگری در جهان نیست که بتواند به ۴۵۵ کیلوگرم برسد، اما وزنه برداران کره جنوبی، روسیه، آلمان و اوکراین را خطرناک و مدعی توصیف کرده.

سجاد انوشیروانی همواره کسب مدال المپیک در لندن را برای خود تصویرسازی می کند. او معتقد است که در مسابقات جهانی ۲۰۱۱ پاریس نیز کمک و نیروی فراوانی از فضاسازی ذهنی گرفته است.

مسابقات جهانی ۲۰۱۰ آنتالیا

در ترکیه، بهداد سلیمی برای اولین بار روی سکوی قهرمانی جهان ایستاد. او در یکضرب نقره گرفت، در دو ضرب نیز نایب قهرمان شد اما در مجموع با ۴۵۳ کیلوگرم روی سکوی برتر ایستاد.

ماتیاس اشتاینر قهرمان المپیک پکن از آلمان در دوضرب قهرمان شد اما در مجموع به عنوان نایب قهرمانی رضایت داد.

سجاد انوشیروانی اگرچه مدال نگرفت اما خوش درخشید. در حالیکه ویکتور شرباتیس قهرمان سابق جهان از لتونی، سه بار پیاپی در مهار وزنه‌های دوضرب ناکام ماند و حذف شد.

یوگنی چیگیشف از روسیه هم که در یکضرب طلا گرفته بود، در دوضرب از مهار وزنه‌ها بازماند تا از جدول خارج شود.

آن یونگ کئون از کره جنوبی نیز که سال گذشته در خانه، ناباورانه به مقام قهرمانی جهان رسیده بود این بار در رده نازل نهمی قرار گرفت.

سجاد انوشیروانی در حرکت یکضرب با ۱۹۱ کیلو که در سومین حضورش روی تخته به ثمر نشاند، در رده هفتم قرار گرفت.

او در حرکت دوضرب نیز مثل حرکت یکضرب، اولین وزنه را انداخت اما دو حرکت بعدی‌اش را به ثمر نشاند و موفق به ثبت رکورد ۲۳۵ کیلوگرمی شد تا در مجموع با ۴۲۶ کیلوگرم در رده پنجم قرار بگیرد.

بازی های آسیایی گوانگجو

حق نشر عکس iriwf

پرده دوم از رقابت مثلث غول های فوق سنگین آسیا، در بازی های آسیایی گوانگجو بالا رفت. مصاف سنگینی بین بهداد سلیمی و سجاد انوشیروانی از ایران با سانگ گئون از کره جنوبی.

در رقابت‌های گروه A این دسته فقط پنج وزنه‌بردار حضور داشتند که دو نفرشان ایرانی بودند.

بهداد در یکضرب با ۲۰۵ کیلوگرم در جایگاه نخست ایستاد. در دوضرب هم ۲۳۵ کیلو را مهار کرد تا در مجموع با ۴۴۰ کیلوگرم به مدال طلای رقابت های سنگین وزن برسد.

سانگ گوئن با ۱۹۰ کیلوگرم در یکضرب و ۲۳۸ کیلو در دوضرب، به مجموع ۴۲۸ کیلوگرم رسید تا نقره بگیرد.

سجاد انوشیروانی هم با ۱۹۵ کیلو در یکضرب و ۲۳۲ کیلو در دوضرب، با مجموع ۴۲۷ کیلو به مدال برنز رسید.

آن یونگ کئون قهرمان سال ۲۰۰۹ جهان پس از انوشیروانی در رده چهارم ایستاد. او یازده کیلوگرم از انوشیروانی عقب افتاد.

مسابقات جهانی ۲۰۱۱ پاریس

وزنه برداران فوق سنگین ایران در شب پایانی مسابقات قهرمانی ۲۰۱۱ جهان به میزبانی پاریس، مدال‌های طلا و نقره را نصیب خود کردند. تیم ملی ایران نیز با ۵ طلا، ۲ نقره و ۴ برنز پس از چین و روسیه در رده سوم جهان ایستاد تا هر شش سهمیه المپیک لندن را کسب کند.

در حرکت یکضرب، سلیمی طلا گرفت و ایگور شیمیچکو از اوکراین دوم شد. انوشیروانی نیز پس از این که وزنه‌های ۱۹۳ و سپس ۱۹۸ کیلویی را مهار کرد، به مدال برنز رسید.

در حرکت دو ضرب که باز هم سلیمی طلا گرفت، شیمیچکو چندان موفق نبود. روبن الکسانیان از ارمنستان هم بر اثر اشتباه تاکتیکی در انتخاب وزنه، سه بار در برابر ۲۴۰ کیلوگرم ناکام ماند.

سجاد انوشیروانی اما حرکت به سمت مدال را به آهستگی آغاز کرد. ابتدا ۲۲۸ کیلو را بالای سر برد. برای بار دوم وزنه ۲۳۳ کیلویی را درخواست کرد که در مهار آن هم موفق بود.

انوشیروانی برای بار سوم درخواست وزنه ۲۴۱ کیلویی را کرد و وزنه را با تسلط بالای سر نگه داشت تا پس از برنز یکضرب، به مدال نقره دوضرب و مجموع هم برسد.

برنز قهرمانی آسیا – ۲۰۱۲

حق نشر عکس Getty

در کره جنوبی و در شب آخر مسابقات قهرمانی آسیا، هر دو باید به موفقیت می رسیدند تا ایران به مقام قهرمانی برسد.

بهداد سلیمی در حرکت یکضرب، ۲۰۶ کیلو را به آسانی بالای سر برد تا طلای یکضرب را به دست آورد. در حرکت دوضرب هم وزنه‌ ۲۴۵ را بالای سر برد تا نشان طلا و مجموع نیز به ایران برسد.

اما با توجه به جدول امتیازی رقابت‌ها، عملکرد انوشیروانی نیز اهمیت زیادی در تعیین تیم قهرمان داشت. او پس از مهار وزنه‌های ۱۸۸ و ۱۹۳ کیلوگرمی در یکضرب، نتوانست وزنه ۱۹۶ کیلوگرمی را بالای سر ببرد.

به این ترتیب با هفت کیلوگرم اختلاف نسبت به سانگ گوئن از کره جنوبی مدال نقره را از دست داد و سوم شد.

در دوضرب، انوشیروانی برای وزنه سوم درخواست ۲۳۲ کیلو را داد. اما سانگ گوئن که ۲۲۰ کیلو را بالای سر برده بود، وزنه‌ سنگین ۲۴۱ کیلوگرم را پیشنهاد داد تا بتواند عنوان دومی‌اش را تثبیت کند.

انوشیروانی هم وزنه درخواستی‌اش را بالاتر برد تا شانس مدال نقره را از دست ندهد و هم اینکه فرصت استراحت بیشتری داشته باشد.

در ادامه، نبرد تاکتیکی مربیان دو تیم ادامه پیدا کرد تا چندبار دیگر نیز وزنه‌های پیشنهادی تغییر کند.

سانگ گوئن ۲۳۷ کیلوگرم را پیشنهاد داد و آن را بالای سر برد. انوشیروانی هم هزار گرم بالاتر درخواست داد و کارش را با ۲۳۸ کیلو به پایان برد.

حرکت سوم سانگ گوئن تکلیف قهرمان تیمی رقابت‌ها را مشخص کرد. او ۲۵۰ کیلوگرم را پیشنهاد داد اما هرچه زور زد نتوانست بالای سر ببرد.

به این ترتیب نشان نقره دوضرب به انوشیروانی رسید و ایران عنوان قهرمانی در رده بندی تیمی را به دست آورد. بهداد سلیمی هم که قهرمانی‌اش قطعی شده بود، نتوانست ۲۶۰ کیلو را بالای سر ببرد و با ۲۴۵ کیلو به کار خود پایان داد.

رده بندی دسته فوق سنگین رقابت های قهرمانی آسیا به شرح زیر بود.

۱- بهداد سلیمی - ایران (۲۰۶+ ۲۴۵) در مجموع ۴۵۱

۲- سانگ گوئن – کره جنوبی (۲۰۰+ ۲۳۷) در مجموع ۴۳۷

۳- سجاد انوشیروانی - ایران (۱۹۳+ ۲۳۸) در مجموع ۴۳۱

حالا سجاد انوشیروانی برای تکمیل کلکسیون و نقره و برنزهای آسیایی و جهانی اش، در انتظار شروع رقابت های فوق سنگین المپیک لندن است.

در دهه ۸۰ میلادی این وزنه برداران اتحاد جماهیر شوروی بودند که در دسته فوق سنگین، رقابت داخلی شان به مراتب حساس تر از مسابقات بین المللی آن ها بود. غول هایی مثل الکساندر کورلوویچ، لئونید تاراننکو و سلطان رحمانوف که تداوم نام آن ها به قدرتنمایی آندره چمرکین در دهه ۹۰ انجامید.

حالا این ایران است که چنین موقعیتی دارد. حتی با وجود خداحافظی حسین رضازاده و محرومیت سعید علی حسینی و رشید شریفی، باز هم در مسابقات جهانی پاریس، دو پله از سکوی سه گانه جهانی نصیب ایران می شود.

این در حالی است که برای بهداد سلیمی و سجاد انوشیروانی، پشتوانه های جوان و آینده داری چهره شده اند. بهادر مولایی و همایون تیموری اعضای تیم ملی جوانان ایران در مسابقات جهانی که دوست دارند در المپیک های بعدی، جای بهداد و سجاد را پر کنند.