نتیجه اولین روز حضور ورزشکاران ایرانی در المپیک لندن

تیراندازی با کمان دومین رشته ورزشی بود که مسابقاتش پیش از مراسم افتتاحیه شروع شد حق نشر عکس Getty
Image caption تیراندازی با کمان دومین رشته ورزشی بود که مسابقاتش پیش از مراسم افتتاحیه شروع شد

در اولین روز حضور ورزشکاران ایرانی در المپیک لندن، صبح امروز جمعه ۶ مرداد (۲۷ ژوئیه) میلاد وزیری تیمورلویی در مرحله رتبه‌بندی مسابقات تیراندازی با کمان، توانست رتبه ۳۹ را در بخش انفرادی مردان کسب کند.

زهرا دهقان ابنوی، تنها کماندار زن ایرانی در ااین بازی‌ها بعد از ظهر امروز توانست رتبه ۵۵ام را از بین ۶۴ نفر کسب کند.

مسابقات تیراندازی با کمان در ورزشگاه کریکت لردز برگزار می‌شود.

در ادامه این مسابقات، وزیری در مرحله حذفی با نماینده مکزیک، لوئیس ادواردو، رو به رو خواهدشد؛ ادواردو در مسابقات امروز رتبه ۲۶ام را کسب کرد.

دهقان نیز در مرحله حذفی مقابل ماریانا آویتیا، کمانگیر مکزیکی به میدان خواهد رفت که در مسابقات امروز رتبه ۱۰ام را به دست آورد.

کمانداران ایرانی اولین روز حضورشان در مسابقات را بدون همراهی مربی تجربه کردند؛ گفته شده است که با اینکه مربیان ایران به موقع به لندن رسیدند، ولی جواز حضور در محل مسابقات را نداشتند.

وزیری بعد از اینکه به خبرنگاران گفت که مسابقه را در شرایط "غریبانه‌ای" پشت سر گذاشته، سعی کرد تا جای خالی مربی را برای دهقان پر کند.

به گفته پوریا ژافره خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در محل برگزاری مسابقات، کمان وزیری در زمان مسابقه مشکل پیدا کرد که مسئولین تدارکات دیگر تیم‌ها سعی کردند مشکلش را حل کنند.

پیش از شروع المپیک، فدراسیون تیراندازی مربیان تیم ایران، که اهل کره جنوبی هستند، را اخراج کرد.

پس از اخراج مربیان تیم، دو ملی پوش رشته تیر و کمان، در اعتراض به تغییر مربیانشان، اردوی تیم ملی را ترک کردند، که سرپرست فدراسیون تیر و کمان در واکنش به رفتار ایشان دو تیر انداز دیگر را جایگزین آنها کرد.

در نهایت فدراسیون با قول برگرداندن مربیان کره‌ای، دهقان و وزیری را به عنوان نمایندگان ایران معرفی کرد ولی به دلیل دیر معرفی شدن مربیان تیم به فدراسیون جهانی تیراندازی با کمان، آنها موفق نشدند کارت ورود به مسابقات را به موقع به دست بیاورند.

وزیری امروز ابراز امیدواری کرده که با همکاری فدراسیون جهانی، کمانداران ایرانی تا روز مسابقات حذفی، شانس همراهی مربیانشان را داشته باشند.

ناظران ورزشی بر این عقیده اند که عدم همراهی مربیان ایران تاثیر زیادی بر عملکرد کمان‌داران ایرانی داشته است.