امیدهای ایران در لندن؛ آرزو حکیمی (کانو)

آرزو حکیمی
Image caption رئیس برکنار شده فدراسیون قایقرانی زمانی گفته بود حكيمی می تواند شبيه برگريد فيشل قايقران آلمانی كه چهار بار مدال المپيك را كسب كرد، شود.

آروز حکیمی دانش آموز ۱۷ ساله اهل استان همدان، جوانترین عضو کاروان ورزش ایران در المپیک لندن است.

فروردین امسال؛ آرزوی جوان (حکیمی) و آرزوی باتجربه (معتمدی)، کانوها را به آب انداختند تا رقابت انتخابی برای گزینش فرد برتر را برگزار کنند.

کارشناسان این رشته قبل از آغاز مسابقه، بخت آرزو معتمدی را بیشتر می دانستند. زیرا همو بود که سهمیه المپیک را نیز به ایران اختصاص داده بود.

اما حکیمی با استارت عالی توانست بلیت لندن را یکسره کند. او سپس برای جلوگیری از رواج شایعه ای درباره استفاده اش از داروهای نیروزا گفت: "آماده هستم برای تست دوپینگ. در مسابقات جهانی جوانان هم تست دادم و حالا نیز آماده ام تا بیایند تست دوپینگ بگیرند."

ویوچسلاو یولداشوف سرمربی ازبکستانی تیم ملی قایقرانی بانوان ایران، حکیمی را دارای آینده ای روشن می داند اما تاکید می کند که او تازه اول راه است و نباید مغرور شود.

سرمربی ازبکستانی تیم ملی پس از انتخاب حکیمی، برنامه ای برایش تدوین کرد تا هنگام پارو زدن در لندن در آمادگی کامل باشد. ابتدا راهی لهستان شود تا در کاپ جهانی شرکت کند، سپس در آلمان و مسابقات جهانی شرکت کند، در ادامه نیز اردویی در لندن داشته باشد.

آرزو حکیمی در کاپ جهانی لهستان موفق شد در ماده هزار متر به فینال برسد. گرچه در نهایت به رده نهمی بسنده کرد.

او در ۵ کیلومتر نیز یازدهم شد اما در دیگر ماده‌ها مانند ۲۰۰ متر، نتوانست به نیمه‌نهایی راه پیدا کند.

یولداشوف معتقد است که نباید در سال اول حضور حکیمی در المپیک؛ از او انتظار معجزه داشت اما باید از همین الان برای درخشش او در المپیک ۲۰۱۶ برنامه ریزی شود.

بریژیت فیشر ایرانی

رییس پیشین فدراسیون قایقرانی ایران نیز مانند سرمربی تیم ملی معتقد است؛ اگر آرزو حکیمی وارد حاشیه نشود آینده خوبی در جهان خواهد داشت.

احمد دنیامالی پس از انتخاب قایقرانان اعزامی به المپیک لندن، در جمع خبرنگاران گفت: "آرزو حکیمی کسی است که با صدم ثانیه مدال برنز قهرمانان جهان را از دست داد. اگر تمریناتش را همین‌گونه ادامه دهد و مغرور نشود نتیجه خواهد گرفت. می‌توانم بگویم که شرایط آرزو حکیمی شبیه خانم بریگیت فیشر قایقران آلمانی است."

اشاره او به تنها زنی است که مدال های المپیکش را طی ۲۰ سال برنده شده و یگانه قایقرانی که ۱۲ مدال المپیک گرفته. تازه در المپیک ۱۹۸۴ شرکت نکرد زیرا آلمان شرقی، المپیک لس آنجلس تحریم کرد. این در حالی بود که فیشر طی سه سال قبل مقتدرانه قهرمان دنیا شده بود.

غیر از لس آنجلس، او از المپیک ۱۹۸۰ مسکو تا ۲۰۰۴ آتن طلا گرفت! هنگام برگزاری المپیک آتن، بریژیت فیشر ۴۲ ساله بود و یک دختر ۱۲ ساله و پسری ۱۰ ساله داشت.

او که الگوی بسیاری از بانوان قایقران سراسر جهان محسوب می شود، ۲۸ مدال طلای جهانی دارد که رکوردی است حیرت انگیز و دست نیافتنی.

آرزو حکیمی البته هنوز هیچ مدالی در سطح جهانی نگرفته اما در کایاک یکنفره ۵۰۰ متر جوانان آسیا به مدال طلا دست یافته.

حکیمی همچنین در مسابقات قهرمانی آبهای آرام آسیا در تهران با ۳ مدال طلا و یک برنز به عنوان ستاره مسابقات شناخته شد.

او درباره المپیک لندن و حضورش در این مسابقات می گوید: تجربه المپیک در این سن برایم بسیار پر ارزش است. قصد دارم بهترین نتیجه را به دست بیاورم. پس از المپیک هم مسیر خود را به طور جدی‌تر ادامه خواهم داد.

حکیمی که از اسفند ۱۳۹۰ به طور مداوم در اردوها و مسابقات حضور داشت، خرداد امسال وقتی پس از چهار ماه به همدان بازگشت، در مراسمی مورد استقبال مسئولین استان قرار گرفت.

مدیرکل ورزش و جوانان این استان مانند سایر مسئولینی که نگران ورود حکیمی به حاشیه ها هستند، خطاب به این نوجوان ملی پوش گفت: شما تازه ابتدای راه قهرمانی هستید و یک لحظه هم نباید مغرور و دلسرد شوید و از تلاش خود دست بکشید. بلکه باید با نگاهی روبه جلو، دنبال اهداف بزرگتر در ورزش و زندگی باشید.

حاشیه های قبل از المپیک

اتفاقی غریب بود این ماجرا! مسئولینی که نگران پدیده جوان ایرانی بودند تا هیچ وقت وارد حاشیه ها نشوند، خود حاشیه ساز شدند؛ آنهم در آستانه آغاز المپیک لندن.

برکناری احمد دنیا مالی از ریاست این فدراسیون، جنجال ساز شد و صحبتهایی در خصوص تعلیق این فدراسیون نیز مطرح گردید. از نامه های هشدار دهنده سازمان های بین المللی مثل کمیته بین المپیک تا تهدید جدی فدراسیون جهانی روئینگ.

پس از این تغییرات بود که تمرینات ملی پوشان به حالت تعلیق در آمد. محسن شادی قایقران المپیکی ایران به نمایندگی از ۵ ورزشکار المپیکی این رشته اعلام کرده که آنها حاضر نیستند با این وضع در المپیک حاضر شوند.

با دخالت مسئولین عالیرتبه وزارت ورزش و امور جوانان و رایزنی با قایقران ها، پس از هفته های پرتنشی که این رشته از سر گذراند، قایقران ها به تمرینات خود بازگشتند.

آرزو حکیمی نیز اعلام کرد که کم روحیه شده اما مصمم به حضور در المپیک است.

حاشیه های اعزام به المپیک فقط به ماجرای تغییر رییس فدراسیون محدود نشد. پیش از اعزام به لندن، گفته شد این فدراسیون قصد دارد به دلیل حضور موفق هدیه کاظمی، مسابقه انتخابی بین او با آرزو حکیمی برگزار کند. شایعه ای که خیلی زود رنگ باخت.

در فاصله چند روز تا آغاز المپیک نیز فدراسیون جهانی کانو در نامه‌ای به محمد عباسی وزیر ورزش و امور جوانان جمهوری اسلامی ایران، از محرومیت دو پاروزن این کشور از شرکت در المپیک لندن خبر داد.

مقامات جهانی کانو اعلام کردند؛ این تصمیم در پی برکناری رییس فدراسیون قایقرانی و عدم پاسخگویی مقامات ورزش ایران به نامه‌ قبلی فدراسیون جهانی اتخاذ شده.

با این حال کمیته ملی المپیک ایران با منتفی دانستن بحث تعلیق، اعلام کرد که ایران هیچ مشکلی برای اعزام قایقران های خود به لندن ندارد.

پارو زدن به سوی آینده

آرزو حکیمی در حالی راهی لندن می شود که در پیشینه قایقرانی دختران ایران مدال جهانی و المپیک وجود ندارد، اما نقاط برجسته ای دیده می شود.

تیم چهار نفره روئینگ دختران ایران توانست مدال برنز بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ را نصیب خود کند. این تیم متشکل از حمیرا برزگر، سولماز عباسی، مریم سعیدی و نسیم بن یعقوب بود.

در المپیک قبلی هم پرچمدار کاروان ورزش ایران هما حسینی از همین رشته بود که حالا مدتی است با انتقاد نسبت به عدم حمایت از قهرمان این رشته ورزشی، قایقرانی حرفه ای را کنار گذاشته.

همای آب­های ایران پس از اعلام کناره گیری از حضور در رقابتها، با اشاره به پاروزن های ایرانی در المپیک لندن گفت: " امیدوارم مسئولین شرایطی را فراهم کنند که آن‏ها پس از لندن هم بتوانند ادامه بدهند و مانند ما از صحنه ورزش کناره‏‌گیری نکنند."

آرزو حکیمی، سولماز عباسی، احمدرضا طالبیان، محسن شادی و احمد احمدی نمایندگان قایقرانی ایران در المپیک ۲۰۱۲ لندن هستند.

احمد احمدی پاروزن مهابادی در رشته قایقرانی بادبانی، به خاطر کسب عنوان پنجمی در مسابقات اسپانیا و با موافقت فدراسیون جهانی با وایلد کارت در المپیک حضور خواهد یافت.

حکیمی قرار بود در مسابقات کاپ جهانی به میزبانی مسکو هم شرکت کند که به دلیل پایین بودن سطح مسابقات و نزدیکی المپیک از حضور در این مسابقات انصراف داد.