امیدهای ایران در لندن؛ الهه احمدی (تفنگ بادی)

الهه احمدی حق نشر عکس Getty
Image caption در جمع اعضای کاروان ورزش ایران در المپیک لندن، اولین سهمیه ها را دو بانوی تیرانداز گرفتند؛ الهه احمدی و مه¬لقا جام بزرگ.

پدرش به عنوان نخستین مربی تیراندازی‌اش بود. او الفبای این ورزش را از سال 1380 و در باشگاه نیروی زمینی ارتش آموخت.

پیشرفت الهه احمدی نیز سریع و دور از انتظار بود. مدال نقره بازی های غرب آسیا و نایب قهرمانی در رقابت های بانوان كشورهای اسلامی.

احمدی همچنین در مرحله نهایی مسابقاتی موسوم به «فینالیست‌های تیراندازی» در رشته تفنگ 50 متر سه وضعیت بانوان صاحب سکوی نخست شد.

او در بازی های آسیایی گوانگجو از موفق ترین ورزشکاران کل کاروان اعزامی بود که گرچه طلا نگرفت اما صاحب سه نشان نقره و برنز شد. یعنی تنها ورزشکار ایران در این رقابت ها که سه نشان را به خود اختصاص داد.

الهه احمدی برای اولین بار تیم تیراندازی ایران را در بخش انفرادی صاحب مدال نقره کرد و در بخش تیمی مدال برنز گرفت. در بخش تیمی ماده تفنگ 10 متر زنان هم صاحب مدال نقره شد.

از رقابت های قهرمانی 2011 آسیا به میزبانی کویت نیز یک مدال برنز نصیب ورزشکار باتجربه و 30 ساله ایرانی شد.

مدال برنز جام جهانی 2010 به میزبانی چین در ماده 50 متر سه وضعیت نیز از جمله افتخارات احمدی است.

کسب سهمیه المپیک

در جمع اعضای کاروان ورزش ایران در المپیک لندن، اولین سهمیه ها را دو بانوی تیرانداز گرفتند؛ الهه احمدی و مه­لقا جام بزرگ.

الهه احمدی در دومین مرحله از رقابتهای جام جهانی تیراندازی سال ۲۰۱۱ با هدف گیری های دقیق و کم خطا، هم مدال گرفت و هم سهمیه المپیک.

این مسابقات در سیدنی برگزار شد و در رقابت های ماده ۱۰ متر تفنگ بادی زنان، احمدی از ایران ابتدا در مرحله انتخابی و در گروه یک با کسب ۳۹۹ امتیاز پس از شرکت کننده ای از کرواسی دوم شد.

در همین ماده و در گروه دو، نرگس امامقلی نژاد در رده ۲۲ قرار گرفت و مریم طالبی هم نتوانست مسابقه خود را به پایان برساند.

با احتساب امتیازات کل شرکت کنندگان در پایان دور انتخابی، الهه احمدی در رده جالب توجه دوم، امامقلی نژاد در رده ۴۵ و طالبی در رده ۸۰ قرار گرفتند.

در دور انتخابی مجدد، مه­لقا جام بزرگ از ایران شرکت داشت که با وجود کسب ۱۸۴ امتیاز در دورهای اول و دوم این مرحله نتوانست مسابقه را به پایان ببرد.

در دور نهایی که با حضور هشت تیرانداز برتر دور انتخابی برگزار شد، الهه احمدی جمع امتیازات خود را به 502.2 رساند و به مدال نقره دست یافت.

در این بخش اسنیژانا پیچیچ از کرواسی فقط با چهار صدم برتری نسبت به تیرانداز ایرانی، در رده اول ایستاد. داریا تیخوفا از اوکراین نیز روی سکوی سوم ایستاد.

شیخ سلمان آل‌صباح، نایب رییس فدراسیون جهانی تیراندازی و رییس کنفدراسیون آسیا، در پیامی موفقیت بانوی تیرانداز ایرانی را تبریک گفت.

در متنی که شیخ سلمان به فدراسیون تیراندازی ایران ارسال کرد، آمده بود: فرصت را غنیمت می‌شمارم و کسب سهمیه المپیک لندن توسط بانوی تیرانداز ایرانی را تبریک می‌گویم. عملکرد الهه احمدی در رشته تفنگ 10 متر بادی و کسب دو سهمیه المپیک، افتخاری برای تیراندازی آسیا و توسعه تیراندازی در این منطقه است.

چیزی شبیه معجزه

پس از این موفقیت بود که فدراسیون تیراندازی اعلام کرد؛ هم اعزام احمدی به استرالیا با پول قرضی بود و هم اینکه تفنگش نیز عاریه بوده!

علت اینکه تیراندازان ایرانی نتوانستند تفنگ های خود را همراه ببرند، ممانعت پلیس فرودگاه دبی بود که سلاح بانوان ورزشکار ایرانی را توقیف کرد.

همین مسئله، کار را برای نمایندگان ایران سخت کرد و غیر از احمدی، بقیه نتوانستند با سلاح هایی که متعلق به خودشان نبود، موفقیتی کسب کنند

سرمربی مجارستانی تیم ملی در این باره گفت: «نتیجه الهه احمدی را باید معجزه بنامیم، زیرا هیچ کس باور نمی کرد ما بتوانیم با سلاح قرضی مدال بگیریم. وقتی امارات سلاح‌های تیم ملی را توقیف کرد؛ در موقعیت سختی قرار گرفتیم که باید تصمیصم می‌گرفتیم در مسابقات شرکت کنیم یا انصراف دهیم.»

لاسلو سوچک یادآور شد؛ در محل برگزاری مسابقات، چیزی به اسم سلاح‌های اجاره‌ای وجود ندارد و لذا مجبور شدیم از جاهای مختلف، سلاح‌های متفاوتی را قرض کنیم و در نتیجه سلاح‌هایی که در اختیار تیراندازان قرار گرفت، اصلاً مناسب نبود.

لاسلو بر این باور است که کارنامه مدال‌آوری‌ها و کسب سهمیه المپیک و مدال الهه احمدی، گواهی بر آن است که تیم ملی ایران در رده بالایی از تیراندازان جهانی قرار گرفته.

الهه احمدی پس از کسب موفقیت در جام جهانی گفت: این مدال ثمره سالها تمرین مداوم من و برنامه ریزی های مربی مجارستانی تیم ملی بود. در گذشته چنین اردوهایی نداشتیم ولی حضور این مربی با دانش خارجی خیلی به کارمان آمد.

برای مدال به لندن می روم

الهه احمدی که کمتر مصاحبه می کند و بیشتر روی تمریناتش تمرکز کرده،‌ ورزش تیراندازی را پر از افت و خیز می داند و پر از نوسانات مشهود در عملکرد تیراندازها.

او در عین حال به ایرنا گفته است: "تمام توان خود را به كار خواهم بست تا بهترین عملكردم را در لندن تجربه كنم.انتظار رخ دادن اتفاق خاصی در بازی های المپیک را ندارم اما امیدوارم بتوانم دل مردم كشورم را شاد كنم."

الهه احمدی با یادآوری پیشرفتی که زیر نظر لاژلو سوچک سرمربی مجاری کسب کرده، می گوید: تمام تلاشم من و مربی ام این است كه در المپیک بهترین نتیجه را كسب كنیم. اختلاف من با سایر رقیبان فقط یک تا دو امتیاز است اما آنها تجربه بیشتری نسبت به من دارند.

واپسین برنامه احمدی تا پیش از المپیک، حضور در اردوی هانوفر آلمان بوده است و مسابقه تدارکاتی در كشور فرانسه.

او پیش از اردوی آلمان درباره این مسافرت گفت: «پس از پایان اردو به انگلستان خواهیم رفت تا با استقرار وسایل تیراندازی و دریافت كارت های كنترل تجهیزات مسابقه ها،‌ به ایران بازگردیم. در نهایت، همراه كاروان ورزشی ایران به لندن اعزام خواهیم شد.»

تیراندازان ایرانی حاضر در لندن می توانند در دو ماده به مصاف حریفان خود بروند. بنا به صلاحدید کادر فنی تیم ملی بانوان ایران، جام­بزرگ و احمدی علاوه بر رشته تخصصی شان، در ماده تفنگ سه وضعیت نیز شرکت خواهد کرد.

آخرین موفقیت مهم احمدی تا پیش از المپیک، کسب مدال برنز رقابتهای 2012 قهرمانی آسیا در قطر است.