هفته سوم لیگ؛ یک هفته پس از شکست سرخ آبی ها

حق نشر عکس mehr
Image caption استقلال در هفته دوم لیگ برتر دو بر یک در برابر سایپا شکست خورد.

هفته سوم لیگ برتر ایران در حالی آغاز خواهد شد که حواشی زیادی در اطراف تیم‌های بزرگ پایتخت وجود دارد. شکست پرسپولیس مقابل فجر در هفته دوم لیگ باعث شد تمام انتقادات به سمت سر مربی تازه وارد این تیم نشانه رود که بنظر منصفانه نیست.

مانوئل ژوزه در شرایطی وارد فوتبال ایران شده است که هیچ شناختی از فوتبال ما ندارد. او صرف‌نظر ازمسائل تاکتیکی نیاز دارد با فرهنگ بازیکنان ایرانی نیز آشنا شود.

مهمترین مشکل فوتبالیست‌های ایرانی نشستن بر روی نیمکت است که هیچ وقت با این مسئله کنارنمی آیند همان‌ طوریکه من هم در زمان بازیگری نتوانستم برخورد اصولی با آن داشته باشم بهمین دلیل حل کردن این مشکلات نیاز به زمان دارد و امیدوارم که ژوزه بتواند هر چه زودتر آن را برطرف کند.

از سوی دیگر دیگر تیم سابق من یعنی استقلال هم با مشکلات حاشیه ای روبرو است که می‌تواند به روند رو به‌ رشد آن‌ها ضربه وارد کند. بعنوان بازیکن قدیمی استقلال نمی‌توانم به مسائل این تیم بی توجه باشم وروی سخنم بادو همبازی سابقم امیر قلعه نوعی و فرهاد مجیدی است.

با آنکه در مواردی با روش کاری امیر قلعه نوعی موافق نیستم اما در حال حاضر مرد اول و تصمیم گیرنده اصلی این تیم اوست که باید به این مسئله احترام گذاشت. از طرف دیگر روی صحبتم با دوست عزیزم فرهاد مجیدی است بازیکنی که از مکتب شادروان حجازی است که من‌ هم افتخار شاگردی این زنده یاد را داشتم و در تمامی آن سال‌ها او به ما یاد داد که سخن مربی حرف آخر است و تحت هر شرایطی باید به تصمیمات او احترام گذاشت.

با این استدلال که واگذاری بازوبند کاپیتانی به جواد نکونام که از نوادر فوتبال ماست شخصیت باشگاه زیر سئوال می‌رود کاملا مخالفم، زیرا در تیمی مانند منچستر یونایتد با وجود بازیکنی مانند رایان گیگز که رکورددار بازی در تمام ادوار تاریخ این باشگاه و لیگ برترانگلیس است، اما نمانیا ودیچ کروات کاپیتان این تیم می شود و رایان گیگز و پل اسکولز بازیکنان افسانه ای این تیم به احترام دستور فرگوسن پشت سر او وارد زمین می‌شوند و هیچ‌گاه نیز گلایه ای نداشته اند.

امیدوارم فرهادکه از بزرگان استقلال است راضی به تضعیف استقلال نباشد و با حضور فیزیکی در تمرینات استقلال بعنوان یک پیشکسوت نقطه پایانی باشد بر تمامی حاشیه های بوجود آمده و الگویی برای امین منوچهری جوان تا هر چه زودتر خود را در باشگاه بعنوان یک مجیدی دیگر معرفی کند.

گهر زاگرس- پرسپولیس؛ بازی دارا و ندار

روز دوشنبه۳۰ اگوست(۹مرداد) گهر زاگروس درود میزبان پرسپولیس تهران است. اما نقطه قابل توجه بازی در استادیوم آزادی است جایی که میزبان باید در زمین میهمان بازی کند. موضوعی که فقط آن را در فوتبال ایران اتفاق می افتد.

امتیازات اصلی یک تیم در لیگ از دیدارهای خانگی بدست می آید که متاسفانه گهر از امتیاز میزبانی بی بهره است و از همین حالا باید این تیم را کاندیدای اصلی سقوط به لیگ پائین تر داست.

اگر گهر توانائی بازی در استان خود را نداشت همان بهتر که لیگ کنار گذاشته می‌شد. امیدوارم مسئولان لیگ احساسات مردم لرستان را در نظر بگیرند و با انتخاب شهرها و استان های مجاور، امید این تیم را برای بقا در لیگ زنده نگهدارند.

این تیم از لحاظ فنی مشکلات زیادی دارد و تغییرات فراوان در کادر مربیگری باعث شده است فعلا در شرایط خوبی تیمی قرار نداشته باشد، این مسئله می‌تواند به پرسپولیس زخم خورده کمک کند تا پیروز این بازی باشد.

پرسپولیس در بازی قبل اسیر دوندگی و کار تیمی خوب فجر شد. بازیکنان این تیم می‌دانند این بازی می‌تواند شروع تازه‌ای برای آن‎ها باشد. مشکل اصلی پرسپولیس نداشتن یک هافبک دفاعی در مرکز این تیم است . بازیکنانی مانند دسوزا و آقا زمانی توانائی لازم برای بازی در این پست را ندارند.

در فوتبال امروز هافبک‌های دفاعی باید فضاها را بشناسند و بازیخوان‌های خوبی هم باشند که هافبک های پرسپولیس فاقد این خصیصه هستند. این مسابقه بعید می‌دانم که بازی سختی برای پرسپولیس باشد و پیروزی دراین دیدار می‌تواند تا حدودی آرامش را به اردوی پرسپولیس برگرداند.

استقلال – ذوب آهن

ذوب آهن با مربیگری رسول کربکندی که از مربیان فکور و باشخصیت فوتبال ما است سعی کرده که مشکلات مالی خود را با به خدمت گرفتن بازیکنان بومی و جوان تا حدودی جبران کند. آقای کربکندی را از سالیان دور می‌شناسم از زمانی‌ که مربی پلی اکریل اصفهان بود، معلم ورزشی که همواره سعی کرده فقط به فوتبال پاک فکر کند اما متاسفانه هنوز نمی‌دانم چرا از طرف هواداران ذوب آهن از او حمایت کافی نمی کنند.

آقای کربکندی صرف‌ نظر از مسایل مثبت اخلاقی یکی از با دانش ترین مربیان فوتبال ماست که اگر زمان لازم در اختیارش باشد روزهای خوبی را برای ذوب آهن رقم خواهد زد. ضعف فعلی ذوب آهن بیشتر مشکلات روحی و روانی است که با یک نتیجه خوب برطرف خواهد شد.

در استقلال حواشی زیادی بوجود آمده است که به تفسیر در مورد آن صحبت شده است، اما مشکل تاکتیکی استقلال در دو بازی قبلی نبود سرعت کافی درخط هافبک این تیم است.

استفاده از چهار هافبک مسن و نسبتا کند باعث شده است این تیم از سرعت کافی در میانه میدان برخوردار نباشد از طرف دیگر با توجه به نوع استراتژی تیم قلعه نوعی و حضور دائمی مدافعان کناری در حمله، باعث ایجاد فضاهایی در پشت این مدافعان می‌شود، نبود هافبک دفاعی تخصصی این اجازه را به تیم‌های مقابل می‌دهد تا به راحتی از این منطقه استفاده کنند که در بازی با سایپا این مسئله به عینه مشاهده شد.

استقلال برای اینکه بتواند هر چه زودتر به مشکلات درون تیمی خود فائق آید نیاز به سه امتیاز بازی نیاز دارد و شرایط فعلی ذوب آهن تا حدودی کفه ترازو را به نفع استقلال سنگین می‌کند.

تراکتور سازی – مس

تراکتورسازی که در دو بازی قبلی خود نتوانسته نتایج خوبی کسب کرده، باید در تبریز با مس بحران زده که در هر دو بازی خود را باخته روبرو شود. تراکتور در دو بازی گذشته خود کمبود یک تمام کننده را کاملا حس می‌کرد این تیم اگر می‌خواهد در کورس مدعیان بماند باید هر چه زود تر فکری بحال خط حمله خود کند در غیراینصورت تماشاگران تبریزی نشان دادند که در مقابل نتایج ضعیف زیاد صبور نخواهند بود.

مس که فصل را با امید شروع کرده است خوب می‌داند در تبریز کار سختی پیشرو دارد، قاسم پور که از مربیان سنتی فوتبال ما است و می‌داند اگر در یک یا دو هفته آینده نتیجه نگیرد جایش را به مربی دیگری خواهد داد زیرا مسولان باشگاه مس کرمان رکوردار تعویض مربی در سالهای اخیر بوده اند.

سپاهان – راه آهن

راه آهن امسال نیز مانند سال قبل در دقیقه نود تیم خود را بست و در دو بازی قبلی خود نتایج خوبی را نیز کسب کرده است این تیم تغییرات عمده‌ای در کادر مربیگری و بازیکنان نداشته و با جذب چند بازیکن خوب مانند پیروز قربانی و فرزاد آشوبی با تجربه تا حدودی توانسته مشکلات دفاعی خود را حل کند سپاهان با سیستم همیشگی ۲-۴-۴ لوزی باید در مقابل سیستم ۱-۲-۳-۴ مورد علاقه علی دائی قرار گیرد.

با نگاهی به بازی‌های اخیر سپاهان صرف‌ نظر از برتری تاکتیکی روحیه جنگندگی و برتری طلبی تیم سپاهان است که باعث می‌شود در گرمای کشنده اهواز تیم خوب فولاد را با سه گل شکست دهد.

اصفهانی ها نشان داده اند که در جذب بازیکنان خارجی نیز می‌توانند الگویی برای تمام تیم‌های ایرانی باشند، نمونه آن‌ بازیکن تازه وارد آن‌ ها دالوویچ است. مطمئنا علی دائی و یارانش در مقابل این تیم جنگنده و برتری طلب سپاهان روز آرامی نخواهند داشت .